5
(1)

Kostka brukowa to materiał budowlany, który znajdziemy zarówno na prywatnych posesjach, jak i w przestrzeniach publicznych. Układane są z niej ścieżki, chodniki, podjazdy, tarasy i schody. Różnią się jednak pod wieloma względami – znajdziemy liczne wzory kostki brukowej, jak i kolory czy wielkości. Podpowiadamy, jak można wykorzystać poszczególne rodzaje kostki, kiedy jest dobry moment na jej wyłożenie na posesji oraz ile podsypki pod kostkę brukową należy wykorzystać. 

Spis treści artykułu:

Zastosowanie kostki brukowej

Kostka brukowa ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Wynika to przede wszystkim z jej właściwości – jest bardzo trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, łatwa w pielęgnacji i ma dobrą cenę. Jak ją odpowiednio zaaranżować w swoim projekcie? Oto kilka inspiracji!

Kostka brukowa – zastosowanie: ścieżki

Podstawowym przeznaczeniem kostki brukowej zwykle jest tworzenie z niej ścieżek i chodników. Nie wszystkie modele kostki dobrze będą się komponowały w tych samych aranżacjach. Przykładowo nowoczesne i geometryczne kształty lepiej wkomponują się do przestrzeni industrialnych, ale już do tych rustykalnych i naturalnych lepiej wybrać kolorową kostkę o chropowatej fakturze albo taką, która imituje kamień. Warto też, by ścieżki dobrze komponowały się z resztą posesji – można wybrać ten sam materiał co na podjazd do garażu z kostki brukowej czy na schody z kostki.

Kostka brukowa – zastosowanie: schody wejściowe z kostki

Schody do domu z kostki brukowej to bardzo popularny wybór. Bardzo dobrze się prezentują, będąc wizytówką posesji, ale też są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, mrozoodporne i antypoślizgowe. Co więcej, schody zewnętrzne z kostki brukowej (np. tej imitującej kamień) są też bardzo eleganckie, przez co będą stanowiły wizytówkę całej posesji.

Kostka brukowa – zastosowanie: podjazd do garażu   

To absolutny numer jeden wśród materiałów stosowanych na podjazdach. Dzięki temu, że mamy dostępne różne wymiary kostki brukowej, można wybrać tę, które bardzo dobrze będzie znosiła duże obciążenia, bez obaw o pęknięcia pod wpływem ciężaru samochodów. Kostka brukowa na podjazd do garażu może współgrać estetycznie np. ze schodami z kostki czy ogrodowymi ścieżkami, ale warto też pamiętać o możliwości tworzenia wzorów i kompozycji, układając różne kolory w finezyjne konfiguracje. 

Kostka brukowa – zastosowanie: taras

Układanie kostki brukowej na ścieżkach, podjazdach i schodach jest popularne, ale coraz więcej osób decyduje się również na wykorzystanie jej w innej aranżacji. Taras z kostki może bowiem świetnie dopełniać całości. Dzięki temu, że w ofercie znajdziemy różne kolory tego materiału, jak i np. kostkę brukową imitującą kamień, można bawić się formą i dostosowywać wygląd tarasu do stylu ogrodu albo domu. Kostka brukowa na taras ma jeszcze jeden ważny atut – jest antypoślizgowa, co przekłada się na bezpieczeństwo w trakcie użytkowania.

Budowa domu – najpierw postawić ogrodzenie czy wyłożyć kostkę?

Pytania i wątpliwości dotyczące kolejności wykonania ogrodzenia i kostki są często poruszane na forach dyskusyjnych i w branżowych grupach. Jak układać kostkę brukową, by była funkcjonalna? Czy lepiej postawić ogrodzenie czy wyłożyć kostkę? Od czego zacząć? Dopasowanie kostki do istniejącego ogrodzenia posesji jest zdecydowanie łatwiejszym zadaniem niż dopasowanie ogrodzenia do poziomu podjazdu.

Jeśli więc jest to nowa posesja, w której wykonywane są ogrodzenie i kładziona kostka brukowa na podjazd – warto zacząć od tego pierwszego. Na początku należy obliczyć spadek terenu, by uniknąć zbierania się wody opadowej. Później warto zaplanować bramę wjazdową i furtkę oraz przygotować teren pod podjazd. Po zamontowaniu ogrodzenia, czas na układanie! Wybierz odpowiednie wymiary kostki brukowej, jej kolory i wzór i dokończ aranżację swojej posesji.

Kostka brukowa – podsypka pod kostkę

Podbudowa pod kostkę brukową to niezauważalny, a jednak niesamowicie ważny element. Wpływa ona na wygląd, stan i wytrzymałość nawierzchni. Prawidłowe zastosowanie podbudowy zapobiega zapadaniu się chodnika, powstawaniu kolein i innych niebezpiecznych i nieestetycznych nierówności. Precyzyjnie położona podbudowa to również spora oszczędność – ograniczamy bowiem konieczność napraw, które niejednokrotnie okazują się bardzo kosztowne.

Tym samym już na starcie warto zadbać o idealnie równą podbudowę, a także o to, by podsypka pod kostkę brukową była precyzyjnie wykonana. Stanowi ona warstwę wyrównawczą dla podłoża i tym samym jest gwarancją równej, płaskiej powierzchni. Ile podsypki pod kostkę brukową wykorzystać? Proporcje dobiera się ze względu na sposób eksploatacji. Jeśli mowa o podjeździe, gdzie będą poruszać się samochody, to podsypka cementowo-piaskowa powinna mieć proporcję 1:12. Na ścieżkach, schodach czy tarasach można wybrać inne proporcje, wedle zaleceń producenta.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here