Kostka brukowa może imitować styl starych ulic, może zostać ułożona w kształt rybich łusek, łuków lub klinów. Konkretne modele bruku różnią się do siebie wielkością, kształtem i fakturą. W nowoczesnej architekturze najczęściej wykorzystuje się kostki o regularnej, geometrycznej budowie. Tworzą one spójna całość z budynkami zaprojektowanymi w stylu industrialnym lub neomodernistycznym. Natomiast budownictwo w starym stylu lepiej komponuje się z powierzchniami wykonanymi z kostki o nieregularnych kształtach. Taki bruk idealnie sprawdzi się także w ogrodach, gdzie dominuje pozorny nieład wśród roślinności.
Spis treści artykułu:
Rodzaje kostki betonowej
Kostka betonowa dzieli na dwa rodzaje: przemysłową i szlachetna. Przemysłowa, inaczej standardowa, jest najczęściej wykorzystywana na większych parkingach i chodnikach. Ma jednolity kolor, najczęściej szary i prosty kształt klepsydry lub prostokąta. Natomiast kostka brukowa szlachetna zapewnia lepsze walory dekoracyjne, może posiadać zróżnicowane barwy i bardziej wymyślne kształty.
W czasie jej wytwarzania stosuje się dodatkową obróbkę, która zmienia wygląd zewnętrzny produktu. Do tej kategorii zaliczymy kostkę o powierzchni płukanej, która jest bardziej chropowata, a także o strukturze szczotkowanej, która jest bardziej dekoracyjna. Kolejnym rodzajem jest bruk o powierzchni łupanej, który wyglądem przypomina kamienie naturalne, kostka postarzana oraz strukturalna.
Jaką kostkę brukową wybrać?
Wybierając kostkę betonową, trzeba dostosować jej grubość do miejsca przeznaczenia. Na taras, ogród czy podjazd nie trzeba kłaść bardzo grubej kostki betonowej – tutaj wystarczy grubość od 4 do 6 cm. Jeśli natomiast wykładamy całe podwórze i przewidujemy, że mogą się na nim pojawiać samochody większe, wtedy warto położyć kostkę grubszą – około 8 cm. Taki bruk wytrzymuje obciążenia do kilku ton i do tego jest odporny na uszkodzenia. Wykładając plac gospodarczy, po którym będą poruszać się maszyny i pojazdy ciężkie, musimy zastosować kostkę betonową o grubości do 14 cm.
Kostka betonowa ma wiele zalet. Jest nie tylko wytrzymała i odporna na uszkodzenia, ale pozwala także tworzyć ciekawe kompozycje na dużej powierzchni tarasu, ogrodu czy też wokół domu.