Dlaczego warto zainwestować w krzewy ozdobne?
Krzewy ozdobne to niezwykle piękny element dekoracyjny, który nadaje ogrodom indywidualnego charakteru. Warto także zaznaczyć, że są to rośliny wieloletnie, które nie zmieniają się przez lata a przy tym są stosunkowo proste w utrzymaniu i pielęgnacji. Ze względu na swoją piękną formę bardzo często są one podstawą całej kompozycji w ogrodzie. Świetnie sprawdzają się także jako tło dla nieco niższych roślin. Mogą także stanowić formę będącą alternatywą dla żywopłotu, który osłania nas od wzroku osób postronnych i niekoniecznie przyjemnego sąsiedztwa. Jak widać krzewy ozdobne mają bardzo wiele różnych zalet. Warto także wspomnieć o ich dużej różnorodności, która sprawia, że każdy może wybrać dokładnie taki krzew, jaki najbardziej pasuje do jego oczekiwań.
Przeczytaj też o krzewach ozdobnych niskich na http://www.domogrod.info/krzewy-ozdobne-niskie.
Krzewy ozdobne kwitnące – jakie wybrać?
Jeden z kryteriów za pomocą których różnicuje się krzewy ozdobne to ich kwitnienie. Spośród roślin, które okresowo obsypują się pięknymi kwiatami wymienić można takie jak:
- piwonia krzewiasta – jest to krzew, który dorasta nawet do dwóch metrów, a w maju i czerwcu kwitnie na biało, różowo lub czerwono. Niekiedy pojawiają się także w dwóch kolorach. Kwiaty piwonii krzewiastej mogą mieć nawet dwadzieścia centymetrów średnicy, Krzew ten rośnie w glebie próchniczej a przez pierwsze lata powinien być osłaniany na zimę.
- bez lilak – w zależności od odmiany dorasta od trzech do pięciu metrów. Zakwita w maju, przyprawiając cały ogród o oszałamiający zapach. Bzy lilaki są bardzo proste w utrzymaniu, a dzięki swojemu zapachowi bardzo chętnie sadzone są w pobliżu okien lub tarasów.
- jaśminowiec wonny – dorasta do trzeb metrów wysokości. Pięknie pachnące białe kwiaty pojawiają się na nim na przełomie maja i czerwca. Świetnie sprawdza się uformowany w w żywopłot. Jaśminowiec może być zasadzony zarówno w lekko zacienionych, jak i słonecznych miejscach.
- krzewuszka cudowna – to niewielki krzew o wysokości od dwóch do dwóch i pół metra, który zakwita w czerwcu i lipcu. Jego kwiaty występują w bardzo różnych odcieniach różu, zdarzają się jednak także białe. Krzewuszka kwitnie bardzo obficie. Doskonale rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu.
- róża okrywowa – krzew ten jest piękną odmianą róży, który jest niewysoki i posiada długie pędy, które pokładają się na ziemi. Róże okrywowe kwitną przez całe lato a ich uprawa nie sprawia żadnych problemów nawet osobom, które nie są początkujące w kwestiach ogrodniczych. Są odporne na choroby i nie wymagają przycinania. Można z powodzeniem sadzić je na murkach i skarpach.
- hortensja bukietowa – dorasta do dwóch metrów wysokości a kwiatami obsypuje się w lipcu. Kwiatostany mają kolor jasny, białobeżowy i mają wielkość nawet trzydziestu centymetrów. Dodatkowo, z upływem czasu kwiaty nie spadają, a zamiast tego zmieniają kolor na różowawy. W tej formie zasychają i trwają do wiosny. Jest to krzew stosunkowo prosty w uprawie, który świetnie czuje się zarówno w półcieniu, jak i na słońcu.
- porzeczka krwista – to niewielki krzew, który osiąga od półtora do dwóch metrów wysokości. Zakwita bardzo wcześnie – jego kwiatostany pojawiają się już w połowie kwietnia. Kwiaty są różowoczerwone, liczne i zebrane w grona. Jest to krzew, który czuje się najlepiej w żyznej i wilgotnej glebie.
- kalina koreańska – to niewielki krzew dorastający jedynie do półtora metra. Duże kuliste kwiatostany są białe i rozwijają się razem z liśćmi najczęściej na przełomie kwietnia lub maja. Ogromną zaletą jest piękny zapach tych kwiatów, dlatego kalinę, podobnie jak bez lilak, warto sadzić w okolicach tarasów lub okien.
Bogata oferta krzewów ozdobnych dostępna na https://www.podkarpackiesady.pl/11-krzewy-ozdobne.
Krzewy ozdobne o kolorowych liściach
Kolejną grupą krzewów ozdobnych są te, które wyróżniają się pięknymi kolorowymi liśćmi. Warto zaznaczyć, że barwa liści wskazuje na miejsce, w jakim rośliny te warto sadzić. Krzewy, których liście utrzymane są w srebrnej barwie bardzo dobrze znoszą suszę i powinny być sadzone w ostrym słońcu. Rośliny o bordowych liściach także bardzo dobrze czują się w słońcu, jeżeli posadzimy je w cieniu, mogą znacznie stracić barwę. Żółtolistne krzewy ozdobne można natomiast sadzić w świetle rozproszonym, ponieważ w pełnym słońcu ich delikatne liście mogą zostać spalone a cała roślina zmarnieć.
- Berberys Thunberga – to krzew, który dorasta do wysokości półtora metra. Charakteryzuje się ciernistymi gałęziami. Jego liście są purpurowe a jesienią ich kolor zmienia się na pomarańczowy. Latem na krzewie pojawiają się bardzo drobne żółte kwiaty a na początku jesieni czerwone owoce, które ściągają ptaki.
- perukowiec podolski – to piękny krzew o purpurowych liściach, który dorasta do trzech metrów wysokości. Dodatkowo jego owocostany przypominają piękne kępki puchu. Jest odporny na susze i świetnie czuje się w suchej glebie.
- rokitnik zwyczajny – to duży krzew, który dorasta nawet do pięciu metrów wysokości. Jego kształt tworzy piękną gęstą koronę, a największą ozdobą są charakterystyczne szare liście i pomarańczowe owoce, które są niezwykle bogate w witaminę C i świetnie nadają się na soki i inne przetwory. Ogromną zaletą są bardzo małe wymagania. Krzew ten jest bardzo odporny na suszę.
- oliwnik srebrzysty – krzew ten nie dorasta wyżej niż dwa metry. Jego liście mają srebrną barwę a na początku czerwca pojawiają się urocze żółte kwiaty.
- wierzba całolistna – to gęsty krzew, który dorasta do dwóch i pół metra. Wyróżniają go bardzo charakterystyczne liście, które na początku są barwy różowej a z czasem stają się kremowe, po to, aby ostatecznie zmienić kolor na zielony. Zaleca się sadzenie go w pełnym słońcu i częste przecinanie, szczególnie młodych liści.
- klon palmowy – krzew ten charakteryzuje się szerokimi niesymetrycznymi gałęziami, które mają piękny pokrój. W zależności od odmiany kolor liści jest czerwony, pomarańczowy lub żółty.
- dereń biały – krzew ten dorasta nawet do trzech metrów długości. Liście są biało-zielone, a kiedy opadają możemy dostrzec charakterystyczne, intensywnie czerwone pędy. Dereń bardzo łatwo przystosowuje się do gleby, świetnie rośnie w słońcu, jak i w półcieniu.
- czarny bez „Eva” – jest to odmiana krzewu, który występuje dziko w całym kraju. Dorasta do trzech metrów długości a jego brunatnopurpurowe liście przyciągają wzrok. W czerwcu roślina zakwita różowymi kwiatami.
- pęcherznica kalinolistna – jest to krzew, którego liście przez cały rok mają bardzo intensywnie purpurową barwę. Dodatkowo latem pojawiają się białe kwiaty. Krzew ten świetnie rośnie zarówno w suchej, jak i wilgotniejszej glebie.
Gdzie kupować sadzonki krzewów ozdobnych?
Krzewy ozdobne to rośliny, które mogą być prawdziwym gwoździem programu w każdym ogrodzie. Możemy zdecydować się zarówno na takie, które przyciągają wzrok kwiatami, jak i takie, których cechą charakterystyczną są piękne liście. Warto jednak pamiętać, aby sadzonki krzewów ozdobnych kupować w dobrych sklepach ogrodniczych. Mamy wówczas pewność tego, że są były one przetrzymywane w dobrych warunkach, a dzięki temu mają predyspozycje do dobrego przyjęcia się w naszym ogrodzie. Zarówno krzewy ozdobne niskie, jak te nieco wyższe świetnie sprawdzą się w różnych miejscach w ogrodzie. To, na jaki się zdecydujemy i gdzie go posadzimy zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych predyspozycji.
Źródła:
- http://www.ogrodoman.pl/ogrodowy-hit-najpiekniejsze-krzewy-ozdobne-do-ogrodu-jakie-warto-wybrac/ – „Ogrodowy hit na najpiękniejsze krzewy ozdobne do ogrodu jakie warto mieć”,
- Burnie G. i inni, Botanica : ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, Niemcy: Könemann, Tandem Verlag GmbH, 2005.