Cięcie róż
3.5
(2)

Róże w naszych domowych rosariach stanowią przepiękny element dekoracyjny. Chcąc zapewnić im dobre warunki rozwoju, musimy wykonać jedynie dwa razy w roku prawidłowe cięcie róż.

Zasada w cięciu róż „nad oczkiem”

Cięcie wykonujemy około 5 mm nad oczkiem, ukośnie w kierunku od oczka. Należy zwrócić uwagę aby nie wykonać cięcia za wysoko, ponieważ może to spowodować uschnięcie pędu. Cięcie za blisko oczka będzie przyczyną uszkodzenia pąka. Wybierając oczko nad którym wykonamy cięcie, mamy wpływ na kształt korony naszego krzewu.

Wiosenne cięcie róż – jak to robić wiosną?

Wiosną wykonujemy najważniejsze cięcie róż, którego musimy dokonać zaraz po usunięciu okrycia zimowego. Cięcie to zapewnia prawidłowy rozwój korony i obfite kwitnienie. Róże rabatowe, ogrodowe i pienne skracamy o 3 do 6 oczek.

Ilość oczek zależna jest od rodzaju pędu, im jest on silniejszy i grubszy tym więcej oczek zostawiamy. Przy cięciu róż pnących, pozbywamy się pędów najstarszych. Robimy to mniej więcej raz na trzy lata. Róże o formach krzaczastych jedynie prześwietlamy i co kilka lat usuwamy pędy najstarsze.

Systematyczna pielęgnacja róż pozwala uniknąć radykalnego odmładzania krzewów, co niestety może prowadzić do ich utraty.

Jak ciąć róże latem?

Latem cięcie róż polega na usunięciu obumarłych kwiatostanów, co wpływa na obfitość i dłuższy czas kwitnienia. Usuwamy je wraz z częścią pędu z jednym lub dwoma liśćmi. U róż, które zawiązują dekoracyjne owoce nie wykonujemy tego zabiegu, gdyż krzew straci swoje walory dekoracyjne.

Jesienią unikamy cięcia róż, ponieważ przycięte pędy są bardziej wrażliwe na przemarzanie.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3.5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here