5
(2)

Krótka historia krzesła

Powstanie krzesła związane jest z kulturą minojską. W jednym z pomieszczeń, tzw. sali tronowej w ruinach zamku na Knossos, znajduje się kamienne krzesło – tron, jest „najstarszym krzesłem Europy”. Nasi przodkowie zazwyczaj stali, kucali, albo leżeli. W starożytnej Grecji i Rzymie ludzie wylegiwali się na swoich łożach w pozycji na wpół leżącej. W średniowieczu do siedzenia używano ław wykutych w kamieniu. Japończycy do tej pory preferują pozycje kucające, czy też siedzące na ziemi. Wolno stojące krzesło, używane przy mniej oficjalnych okazjach, to stosunkowo młode europejskie „odkrycie”. Jako standardowe wyposażenie zwykłych domów trafiło do nich dopiero w XVI wieku, a w wieku XVIII zaczęto dopracowywać ich wygląd, a mówiąc współcześnie – design. W miejscach pracy, biurach i urzędach, krzesła weszły do powszechnego użycia dopiero w XIX wieku.

Łączymy design z wygodą 

A jak jest dzisiaj? Producenci mebli, w tym krzeseł prześcigają się w pomysłach na kolejny, jeszcze lepszy projekt. Kiedy idziemy do sklepu to w pierwszej kolejności patrzymy na wygląd, a dopiero później zaczynamy testować czy jest wygodne. Czy można spędzić na nim kilka godzin. Jeśli zależy nam na stworzeniu wnętrza nie tylko ładnego, ale i wygodnego to warto poświęcić więcej czasu na wybór mebla, który będzie również funkcjonalny.

W ROOMS znajdziemy krzesła o klasycznym kształcie jak np. Grace projektu Giopato & Coombes,  dla Living Divani czy Flow Slim Padded zaprojektowane przez Jean Marie Massaud dla MDF Italia. Ten drugi model zyskał nową wersję w 2018 roku – projektant zdefiniował „naturalny kolor Japonii”: unikalne połączenie prostoty i wyrafinowania. Pokazuje to, że krzesło nie jest tylko produktem, ale kryje swoją historię. Coraz częściej możemy się również spotkać z tym, że krzesła, które widzimy w mieszkaniu – spotykamy również w przestrzeni biurowej.

  Nowy hit we wnętrzach – meble i dodatki z motywem zwierzęcym

Przykładem może być projekt Burkhard Vogtherr dla marki Arco. Krzesło Frame ma charakterystyczną metalową ramę z cienkimi prostokątnymi liniami, które tworzą elegancki i delikatny wygląd. Ale czy wygoda idzie w parze z dobrym designem? Zdecydowanie tak. Krzesła takie jak Ami stworzony przez Francesco Rota  dla Paola Lenti, czy Kelly C. zaprojektowany przez Claesson Koivisto Rune dla Tacchini są tego najlepszym potwierdzeniem. Projektant Kelly C. czerpał inspirację z pracy minimalistycznego artysty Ellswortha Kelly’ego, tworząc krzesło o smukłych metalowych nogach i wyściełanej muszli o prostym, liniowym kształcie.

Wybierając krzesła nie rezygnujmy z wygody, tym bardziej, że jest sporo projektów gdzie wygoda idzie w parze z ciekawym designem projektu. Wydawać by się mogło, że nie da się wymyśleć krzesła na nowo. Jednak projektanci lubią nas zaskakiwać i udowadniać nam, że jeszcze wszystko przed nami.

 

_________________

ROOMS to showroom z meblami, oświetleniem oraz dodatkami światowych marek premium. To również przestrzeń, w której można zobaczyć jak zaaranżowane zostały poszczególne wnętrza takie jak salon, kuchnia czy łazienka. ROOMS nieprzerwanie rozwija swoją działalność wybierając przedmioty, które charakteryzuje unikatowe wzornictwo, funkcjonalność oraz jakość. W ofercie firmy znajdują się ponadczasowe produkty – od klasycznych projektów z lat 50. i 60. wymieszanych ze współczesnymi meblami od fabryki Zanotta po minimalistyczne od Glas Italia, nowoczesne proste formy Living Divani, MDF Italia, Kristalia, Desalto i Viccarbe, ogrodowe od Paola Lenti czy skandynawski design młodych projektantów Arco i HAY. Rooms to miejsce stworzone dla wszystkich ceniących najlepszy design i atmosferę sztuki. www.roomsdesign.pl

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here