Modna łazienka w 2021
5
(2)

Urządzanie łazienki bywa czasem potwornie trudne, ale to głównie dlatego, że rzeczywistość nie chce się układać jak do zdjęć w katalogach. To, co świetnie wygląda na kredowym papierze, niekoniecznie będzie pasowało do Twojej łazienki. Ale zaraz coś zaradzimy: krok po kroku, co masz zrobić, żeby w 2021 wejść do najmodniejszej i funkcjonalnej łazienki.

Krok 1: wykończenie

Klasyka to płytki ceramiczne, które można zamienić również na gres lub klinkier, przy czym te dwa ostatnie rozwiązania jednak lepiej wyglądają w dużych pokojach kąpielowych, a nie małych łazienkach w mieszkaniu.

W 2021 roku do łazienki warto jednak wprowadzić pewne drewniane elementy wykończenia. W małej przestrzeni raczej jako dodatkowe dekoracje, w dużym pomieszczeniu nawet na wszystkich ścianach i podłodze. Do dużych pomieszczeń w surowym, industrialnym stylu świetnie sprawdza się też beton (a częściej tynk dekoracyjny z efektem betonu). Jeśli chcesz urządzić nowoczesną łazienkę, to będzie to droga, którą warto iść.

Krok 2: oświetlenie

Czasy, w których całe oświetlenie sprowadzało się do centralnej lampy pod sufitem, na szczęście bezpowrotnie minęły. Jest kilka nowoczesnych rozwiązań do łazienki, które mogą przypaść Ci do gustu.

  • Przede wszystkim oświetlenie nocne. Mogą to być źródła światła uruchamiane oddzielnym wyłącznikiem i umieszczone w zupełnie innym miejscu, najczęściej tylko ciut nad podłogą. W wersji budżetowej można je zastąpić ściemniaczem do oświetlenia głównego.
  • Dekoracyjne oświetlenie w domowym SPA. Wodoodporne paski LED lub inne źródła światła o niewielkiej intensywności świetnie sprawdzają się jako element czysto dekoracyjny i wprowadzający dodatkowy klimat w łazience.
  • Ważne jest też oświetlenie funkcjonalne: LED-y za lub nad lustrem, dodatkowe oświetlenie wanny lub kabiny itd. Po prostu zamiast (lub oprócz) głównego światła, warto zdecydować się na kilka lamp dobranych już wyłącznie według klucza funkcjonalności.
  Jak zapobiec przeciekom z kabiny prysznicowej?

Krok 3: meble

Bardzo duże zmiany w aranżacjach łazienek są związane z podejściem do mebli. O ile dawniej raczej ich unikano, bo przecież zajmują miejsce, tak dziś raczej na pierwszym miejscu stawia się funkcjonalność i porządek, a tych niepodobna osiągnąć, jeśli się nie ustawi odpowiednio szafek. Regał-słupek, szafka pod umywalką, jakieś niewielkie półki lub szafka z lustrem zamiast zwykłego lustra. Dobre meble wykonane z płyt HDF są relatywnie lekkie i bardzo trwałe, więc jeśli powiesisz je w 2021, to na ładnych kilka(naście) lat wystarczą.

Modna łazienka krok po kroku

Krok 4: akcesoria

Jeśli chodzi o dobór akcesoriów: uchwytów, wieszaków, suszarek, pojemników i całej masy drobiazgów, które się w łazience przydają, to cały czas ważna jest ich estetyka. Chodzi o to, żeby tymi przedmiotami nie łamać całej aranżacji, a jedynie ją estetycznie dopełnić. Bardzo często jednak nie uda się kupić wszystkich akcesoriów z jednej linii, więc trzeba je będzie łączyć.

Warto zwrócić uwagę na materiał, jakość wykonania, ale przede wszystkim na funkcjonalność. Katalogi wyposażenia łazienek na 2021 rok dość wyraźnie podkreślają znaczenie dostępności każdego elementu. Skup się więc na tym, żeby wszystko, co kupujesz do łazienki, miało ściśle określoną funkcję, niech nie będą to po prostu ładne przedmioty.

Krok 5: klimat

Kiedy cała aranżacja jest już mniej więcej zaplanowana, musisz wprowadzić w niej ostatnie poprawki. Chodzi o to, żeby jeszcze raz zerknąć na projekt, odszukać jego najsłabsze punkty i tak skorygować, żeby łazienka była przyjemnym i ergonomicznym miejscem. Warto przy tym zadbać o klimat tego pomieszczenia. Jeśli masz okno – odsłoń je, usuń lub przesuń te przedmioty, które już w projekcie mogą ograniczać dostępność światła.

Ponownie przejrzyj kompletność oświetlenia, poszukaj punktów do poprawy: może brakuje dodatkowego przybornika nawannowego albo stołeczka do kabiny prysznicowej. Na koniec warto jeszcze – jeśli projekt nie jest przesadnie pstrokaty, dodać odrobinę dekoracji: mogą to być szklane obrazy albo kwietniki z żywymi roślinami. Dzięki temu na kanwie bardzo funkcjonalnego i wygodnego projektu możesz zbudować łazienkę, która będzie dodatkowo bardzo przyjazna i po prostu sprawi wrażenie kompletnej.

  Zadbaj o nienaganne wyposażenie łazienki

Więcej radości, mniej problemów

Projektowanie modnej łazienki jest trudne, ale pamiętaj, że nie musisz odtwarzać jeden do jednego wizualizacji z katalogów. Urządź się tak, żeby to Tobie było wygodnie, pamiętaj o funkcjonalności, ale pozwól sobie na jakieś drobiazgi, których jedyną rolą jest cieszyć oko.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here