W dzisiejszym, krótkim poradniku podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę wybierając lampkę biurową. Zapraszamy do lektury.
Spis treści artykułu:
Na co zwrócić uwagę, wybierając lampkę biurkową LED?
Wieczorami, ale często i we wcześniejszych godzinach – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – trudno o dostęp do dziennego światła, które jest najlepsze do pracy przy biurku.
Samo oświetlenie sufitowe nie jest w stanie doświetlić stanowiska do pracy czy nauki na tyle, by czas przy biurku spędzało się komfortowo. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie dodatkowego źródła światła.
Do zakupu lampki biurowej większość osób nie przykłada zbyt dużej wagi. Najczęściej zwraca się uwagę na jej wygląd oraz cenę, zapominając o ważnych parametrach. Takie podejście skutkuje niezadowoleniem z jej późniejszego użytkowania.
Tymczasem odpowiednio dobrane, dodatkowe źródło światła, a zwłaszcza lampka biurkowa LED, która emituje światło bardzo podobne do naturalnego, może skutecznie odciążyć nasz wzrok, a nawet kręgosłup. Ponadto, oświetlenie LED nie nagrzewa się tak mocno, jak żarówki tradycyjne i pobiera zdecydowanie mniejszą ilość prądu.
Przy wyborze lampki biurkowej LED powinniśmy szczególną uwagę zwrócić przede wszystkim na następujące parametry:
- natężenie światła,
- mobilność,
- lekkość,
- możliwość łatwej regulacji – również koloru światła (zimne światło vs ciepłe światło).
Ponadto, lampka powinna być odpowiedni sposób ustawiona. Dokładniej mówiąc, chodzi o odległość żarówki od oświetlanej powierzchni. W przypadku dorosłego powinna ona wynosić ok. 35 cm, natomiast w przypadku dziecka – ok. 40-55 cm.
Ile lumenów powinna mieć odpowiednia lampka biurkowa LED?
Każda lampa – w tym lampki biurkowe – emituje konkretną ilość światła. Jedni producenci podają tę wartość w luxach (lx), inni w lumenach (lm) – choć nie jest to do końca poprawne. Jednostki różnią się bowiem między sobą. Lux wskazuje strumień świetlny, jaki pada na 1 m2 danej powierzchni. Mówiąc prościej, określa natężenie światła występujące w danym miejscu. Z kolei lumen wskazuje całkowitą moc światła emitowanego przez jego źródło (np. lampkę), która przechodzi przez daną powierzchnię. Mówiąc prościej, określa moc światła, jaką emituje jego źródło. Jeden lux równa się jednemu lumenowi na 1 m2.
Stosowne normy wskazują, że miejsce pracy powinno być oświetlone światłem o natężeniu przynajmniej 500 luxów. W warunkach domowych taki wymóg spełniają źródła światła LED, których moc wynosi 5-10 wat. Przedział strumienia świetlnego w przypadku tego typu oświetlenia wynosi od 400 lumenów do 800 lumenów, co pozwala komfortowo pracować przy oddaleniu lampki biurkowej od oświetlanej powierzchni o 30-60 cm.
Inna szkoła mówi o tym, by ilość lumenów dobierać do kolorystyki biurka, które oświetlać ma lampka. Jasne kolory bowiem odbijają światło, a ciemne pochłaniają je. Warto też pamiętać o tym, by mebel był matowy, dzięki czemu włączone źródło światła nie będzie powodowało męczących dla wzroku olśnień. W przypadku jasnego biurka warto postawić na lampkę LED o mocy ok. 400 lumenów, natomiast w przypadku ciemnego biurka – o mocy ok. 800 lumenów.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wiesz już, jak wybrać odpowiednią lampkę biurkową LED, z pomocą której nauka czy praca o dowolnej porze staną się o wiele bardziej komfortowe.