Kabiny prysznicowe to niejako największa konkurencja dla wanien, które przeżywają obecnie swój renesans. Coraz więcej osób, które są na etapie urządzania łazienki lub zmiany dotychczasowego wyposażenia decyduje się właśnie na wannę wolnostojącą. Jej atutem jest wysoka estetyka oraz możliwość wpasowania jej do większości aranżacji.
Producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek modeli w zróżnicowanych wykończeniach i przedziałach cenowych. To powoduje, że każdy, niezależnie od zasobności portfela może pozwolić sobie na odrobinę luksusu i relaksu w zaciszy własnego domu. Perspektywa długiej i relaksującej kąpieli to dla wielu osób synonim pełnego odprężenia i chwili tylko dla siebie. Jeśli zatem perspektywa takich kąpieli brzmi dla Ciebie atrakcyjnie – poniższy poradnik jest dla Ciebie!
Do jakiej łazienki będzie pasować wanna wolnostojąca?
Wanny wolnostojące występują obecnie w wielu kształtach, mają także różne funkcje.
Jeśli zatem preferujesz eleganckie, czy może bardziej wyszukane, albo futurystyczne wręcz wykończenia – z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Zaspokojone również zostaną pragnienia osób, które upatrzyły sobie dodatki w stylu glamour.
Wanna wolnostojąca to taki element wyposażenia łazienki, który przykuwa uwagę już na samym wejściu – możesz zatem potraktować ją jako element zdobiący Twoją łazienkę.
Jak dopasować wymiary wanny wolnostojącej do swojej łazienki?
Punktem wyjściowym Twoich poszukiwań powinno być ustalenie wymiarów Twojej wanny. Najistotniejsze, aby wanna była wygodna i odpowiednio dopasowana do sylwetki osób, które będą z niej korzystać. Nie bez znaczenia pozostaje stabilne oparcie dla pleców oraz stóp, co pozwoli zapobiec ewentualnemu poślizgnięciu się.
Przyjęło się, że wanny prostokątne mają ok. 160-170 cm długości i ok. 70 cm szerokości. Wskazane wymiary powinny być wystarczające dla osoby o szczupłej sylwetce. Jeśli jednak zależy Ci na większym komforcie i zarazem większej wannie, a dostępna w łazience przestrzeń umożliwia Ci skorzystanie z wanny o większych wymiarach – z powodzeniem znajdziesz szersze modele jak i dłuższe, sięgające około 220 cm.
Wanna wolnostojąca – z jakiego materiału powinna być wykonana?
W minionych dekadach królowały wanny wolnostojące żeliwne, obecnie dominującym materiałem przy ich produkcji jest akryl. Niewątpliwą zaletą akrylu jest jego plastyczność – z łatwością można bowiem uformować z niego dowolny kształt. Co więcej – jest on ciepły i lekki. Wanna wykonana z akrylu może bowiem ważyć zaledwie kilkanaście kilogramów!
Wanny żeliwne nie odeszły jednak zupełnie w zapomnienie. Ich atutem jest przede wszystkim trwałość i zdolność do długotrwałego utrzymywania ciepła. Jeśli zatem jesteś entuzjastą długich i relaksujących kąpieli – warto wziąć pod uwagę właśnie żeliwne wanny. Wadę może stanowić jednak ciężar – sięgający nawet do 100 kg oraz wyższa cena.
Kolejny materiał, z którego często są wykonywane wanny to stal. Występuje najczęściej w emaliowanej postaci, choć w niektórych przypadkach występują. Aby bez tej powłoki. Dotyczy to głównie modeli industrialnych, loftowych. Wanny stalowe występują najczęściej w prostokątnym kształcie, choć można również spotkać modele owalne czy asymetryczne.
Jak dopasować design wanny wolnostojącej do swojej łazienki?
Wanna wolnostojąca może być potraktowana jako centralny punkt w Twojej łazience, który skutecznie przykuwa uwagę. Taki model aranżacji cieszył się popularnością szczególnie w latach osiemdziesiątych minionego stulecia – wraz z upływem czasu jednak zanikał, szczególnie z uwagi na mniejszą przestrzeń do zaaranżowania w łazience. W konsekwencji coraz częściej spotykanym systemem było dostawianie wanny do ściany. Aktualnie eksponowanie wanny na środku łazienki znowu wraca do łask. Aby było to możliwe – niezbędne jest posiadanie co najmniej 10 metrów kwadratowych do zaaranżowania.
Wybór stylu wanny jest już uwarunkowany zarówno gustem mieszkańców jak i dotychczasową aranżacją łazienki. Nie należy jednak zapominać, że obecnie mieszanie stylów cieszy się dużą popularnością – możesz zatem dowolnie miksować dodatki i zdecydować się na wybór tradycyjnej, futurystycznej, industrialnej wanny lub w stylu glamour.
Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem wanny wolnostojącej?
Poza wymiarami, kształtem i materiałem wanny warto zwrócić także uwagę na taki aspekt jak np. rodzaj przelewu. To stosunkowo prosty element, bez którego wanna nie może działać. Jest on odpowiedzialny głównie za odpływ wody z wanny, ale i odprowadzanie jej nadmiaru gdy np. przez nieuwagę nalejemy jej zbyt dużo.
Pomocne mogą być także uchwyty wannowe, które przydadzą się podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny. Docenią to zwłaszcza dzieci jak i osoby starsze.
Dodatkowym udogodnieniem będzie także zagłówek, który uprzyjemni nawet długie wylegiwanie się w wannie.
Wybór trudny, bo dużo jest dostępnych producentów. Ale wybrałbym powiem szczerze coś ze znanych pozycji na rynku. Bez eksperymentów.