Jeszcze kilka lat temu styl glamour kojarzony był wyłącznie z wyrazistym amarantem, urokliwą i tajemniczą zarazem czernią oraz złotymi i kryształowymi dekoracjami. Dziś styl ten, choć wciąż bardzo modny, uległ wyraźnej zmianie. Niemniej jednak nadal jest bardzo bogaty w formie, dlatego zanim zdecydujemy się wykorzystać go przy aranżacji salonu kąpielowego, musimy przemyśleć wszelkie za i przeciw. Bardzo łatwo zatracić się w pięknych meblach, kryształowych żyrandolach oraz złotych lub srebrnych akcesoriach łazienkowych, dlatego już na etapie planowania wnętrza należy przemyśleć całą kompozycję.
Czym jest salon kąpielowy?
Salon kąpielowy to coś więcej niż łazienka! To miejsce nie tylko służące higienie i zaspokajaniu codziennych potrzeb, ale i pokój służący relaksowi. Można powiedzieć, że to swego rodzaju domowe SPA. Dobrze zaaranżowany salon kąpielowy wymaga odpowiedniego przygotowania i rozplanowania poszczególnych urządzeń oraz dodatków. Koniecznie powinno się w nim znaleźć miejsce na wannę – najlepiej wolnostojącą (na ozdobnych retro nóżkach), prysznic, dwie umywalki, miskę WC oraz bidet. Każda kobieta będzie zachwycona, jeśli w pomieszczeniu znajdzie się kącik na toaletkę oraz wygodny fotel lub krzesło. Ważne jest, by salon kąpielowy był na tyle duży, aby na raz mogły korzystać z niego nawet 3 osoby. Sprzęty powinny być umiejscowione w odległościach, które umożliwiają swobodne korzystanie z nich bez obawy o uderzenia lub potknięcia.
Salon kąpielowy – wyróżniki
W salonie kąpielowym, w przeciwieństwie do zwykłej łazienki, nie ma miejsca na kuwetę dla naszych czworonożnych przyjaciół. Oczywiście także pranie i suszenie ubrań nie wchodzi tu w grę. Salon kąpielowy (jak sugeruje nazwa) nie może stanowić miejsca do przechowywania środków czystości, mopów i wiader. To pokój, który ma służyć relaksowi i zapewnić doznania dla zmysłów i ciała. Tutaj możemy zadbać o urodę i ciało, stosować różnego rodzaju peelingi, maseczki na cerę oraz włosy. Tutaj także możemy zanurzyć się w ciepłej kąpieli i relaksować się czytając książkę lub słuchając muzyki. Bardzo dobrze, jeśli tylko warunki materialne nam na to pozwalają, zapewnić sobie wannę z hydromasażem, a nawet więcej – własną saunę! Salon kąpielowy wyróżnia się jeszcze obecnością nie zawsze kojarzonych z łazienką mebli oraz dekoracji. Tutaj powinno znaleźć się miejsce na kanapę, wspomnianą już toaletkę oraz radio i kwiaty.
Kiedy nie ma przeciwwskazań do stworzenia pokoju kąpielowego?
Wbrew pozorom pokój kąpielowy można urządzić już na około 12 m2. Najlepiej, jeśli pomieszczenie jest w kształcie prostokąta 3 x 4 metry. Taki metraż pozwala w sposób logiczny i wygodny urządzić własne SPA wraz z kącikiem wypoczynkowym. Przy odrobinie kompromisu i rezygnacji z kilku rzeczy możemy również urządzić salon kąpielowy na mniejszym metrażu. Przykładowo zrezygnujmy z dwóch umywalek na rzecz jednej. Wannę i prysznic możemy zredukować do samej wanny. Wyposażona w parawan nawannowy będzie pełniła swoją podstawową funkcję oraz rolę prysznica.
Salon kąpielowy w stylu glamour – kobiece kolory
Na ścianach i podłodze w salonie kąpielowym glamour powinny znaleźć się płytki ceramiczne. To właśnie one stworzą tło dla reszty aranżacji. W tego typu pomieszczeniu sprawdzi się zestawienie czerni z różem, bieli z różem lub po prostu jasne odcienie beżu.
Czerń i róż w roli głównej
Pierwsza opcja kolorystyczna należy do typowego kanonu barw glamour. Czerń i róż jest połączeniem dostojnym, eleganckim i bardzo kobiecym. Czerń pozwoli innym dodatkom zabłysnąć, a róż może pojawić się w formie ekskluzywnego fotela lub ramy lustra.
Biel i róż – spokój i harmonia
Połączenie bieli i różu decyduje o spokojniejszej wersji salonu kąpielowego glamour – w końcu nie każdemu po drodze z ciemnymi kolorami ;) Tutaj możliwości jest wiele. Jedną z nich jest wykorzystanie bieli na ścianach i podłodze, a pudrowego różu w postaci efektownych dodatków, mebli łazienkowych lub baterii umywalkowej. Możemy za jego pomocą wydzielić w salonie kąpielowym poszczególne strefy, np. wykorzystując różowe płytki ceramiczne w strefie prysznica.
Spokojne odcienie beżu
Jasne kolory są wskazane w takich pomieszczeniach jak salon kąpielowy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – wpływają na nas uspokajająco. Ponadto barwy takie jak beż stanowią doskonałe tło dla ciemnych mebli, urządzeń oraz dodatków. Duet beż i czerń z pewnością nie jednego z nas zachwyci.
Przykładowa aranżacja salonu kąpielowego w stylu glamour
Załóżmy, że jesteśmy zwolennikami opcji kolorystycznej numer dwa, czyli zestawienia bieli i różu. Na ścianach połóżmy białe płytki ceramiczne – wyjątkiem niech będzie jedna ze ścian np. w strefie umywalek lub prysznica. Ją wyłóżmy jasnoróżowymi płytkami wzbogaconymi o drobne srebrne ornamenty. Oczywiście w miarę metrażowych możliwości powinniśmy zestawić ze sobą w strefie mycia dwie umywalki. Obok nich zamontujmy bidet i miskę WC. W strefie mokrej nie może zabraknąć oczywiście wanny wolnostojącej oraz prysznica. W przypadku wanny najlepiej będzie jeśli stanie ona w centralnym punkcie pomieszczenia (np. na oświetlonym LED-ami podwyższeniu). Pomiędzy strefą z umywalkami a wanną może stanąć ozdobna drewniana ścianka. Będzie ona pełniła rolę oddzielenia jednej części pomieszczenia od drugiego.
Salon kąpielowy obowiązkowo musi obejmować również kącik do relaksu. Zadbajmy, by znalazła się w nim kobieca toaletka. Niektóre modele w stylu retro swoim wyglądem nadają się idealnie do wnętrz glamour, urzekając swoim stylem i elegancją. Wzbogacona o duże lustro będzie stanowiła ozdobę samą w sobie. Jeżeli zdecydujemy się na toaletkę w kolorze beżowym, dokupmy do niej odpowiedni fotel, najlepiej w kolorze różowym. Piękny i duży stylizowany fotel, z dużymi podłokietnikami i obszernym siedziskiem podkreśli wypoczynkowy charakter miejsca.
Jeśli tylko miejsce nam na to pozwala, obok toaletki i fotela umieśćmy dużą stylizowaną sofę na ozdobnych nóżkach. W jej towarzystwie ustawmy beżowy elegancki stolik z dwoma blatami. Będzie pełnił rolę miejsca, na którym będziemy mogli położyć nasze ulubione książki, radio, czasopisma lub po prostu filiżankę kawy albo kieliszek wina.
Na koniec jeszcze kilka słów na temat oświetlenia. W salonie kąpielowym glamour najlepszą opcją będzie zamontowanie ozdobnego żyrandola (np. nad wanną) wzbogaconego o efektownie rozpraszające światło kryształki. Obok lustra powinny dodatkowo pojawić się nawiązujące do głównego oświetlenia ozdobne kinkiety.
Styl glamour – dla kogo?
Bez względu na wszystko pamiętajmy, że styl glamour jest dla każdego. Nigdzie przecież nie jest powiedziane, że będą się w nim czuć dobrze wyłącznie kobiety. Ciemniejsza wersja salonu kąpielowego może z powodzeniem przypaść do gustu również panom.
Nie powinniśmy też rezygnować z wymarzonej wizji wyłącznie przez ograniczenia przestrzenne. Salon kąpielowy urządzimy również w mniejszej przestrzeni, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia!
Autorką artykułu jest Agnieszka Możejko z bloga o łazienkach.