5
(2)

Jednym z najpopularniejszych elementów dekoracyjnych do wnętrz jest bez wątpienia dywan. Występuje praktycznie w każdym możliwym kolorze czy wzorze. Można spotkać się również z dywanami tematycznymi, które wpisują się chociażby w skandynawski czy rustykalny styl. Obecnie na rynku króluje dywan o prostokątnym kształcie. Nietypowym jest spotkanie się z jego okrągłą wersją. Takie modele są zdecydowanie mniejsze i niezbyt lubiane przez użytkowników. Podobnie sprawa przedstawia się jeśli chodzi o dywany z nieregularną formą, np. w postaci puzzli, kwiatka czy piłki nożnej. Okrągły czy niestandardowy dywan jest niedoceniany przez wielu domowników. Jak się okazuje niesłusznie, gdyż takie rodzaje wykładzin maja szereg zalet.

Niestandardowy, czyli jaki?

Większość ludzi niestandardowy kształt dywanu kojarzy z nieregularnymi bokami o różnej długości lub specyficznym cięciu, np. w formie przypominającym statek piracki, pąk kwiatu czy wyścigowy samochód. Warto zauważyć, że jest to tylko jeden przykład niestandardowych dywanów.

Innym kształtem dywanu, który jest rzadko spotykany w aranżacji wnętrz, jest koło. Okrągła forma jest mało spotykana w domach, ze względu na ograniczoną powierzchnie podłogi, jaką jest zdolny przykryć. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj stosowane w kreatywnych pomieszczeniach, które chcą wyeksponować samą fakturę podłogi lub stworzyć oddzielne miejsca do pracy czy wypoczynku.

Z kolei dywany w tematycznych kształtach, które odzwierciedlają popularne formy czy znane postacie, są często spotykane w pokojach dziecięcych. Zazwyczaj posiadają kolorową przędzę i konkretny wzór, który nie będzie pasował do stylowego salonu. Dywan w postaci układanki z możliwymi do wyjęcia puzzlami jest typowym wyborem dla aranżacji kreatywnego i aktywnego pokoju dla dziecka, które uwielbia zabawy.

Okrągłe dywany a pomieszczenie

Dodatki uzupełniające wnętrze wprowadzają styl i unikalny charakteru właściciela. Dywan o owalnym kształcie świetnie sprawdzi się do tego zadania. Jednym z najbardziej znanych modeli wykładzin stosowanym w sypialni czy salonie jest dywan shaggy. Nie bez powodu jest popularnym wyborem w wielu domach. Miękkie i wysokie runo jest przyjemne w dotyku i zapewnia duży komfort dla stóp. Dłuższe włókno dodaje również ciepła i przytulności.

  Biała cegła na ścianie. 30 pomysłów na białą cegłę w salonie, sypialni, kuchni, łazience

W przypadku małych pomieszczeń, które nie mogą pozwolić sobie na dodatek w postaci dywanu szerokiego i długiego na 2 metry, warto rozważyć okrągłą wersję. Takie rozwiązanie jest jednocześnie praktyczne i eleganckie. Dywan dla mniejszych wnętrz można spotkać już w średnicy 80 cm. Większe pomieszczenia mogą spokojnie postawić na rozmiar sięgający aż 200 cm średnicy.

Okrągłe dywany stwarzają również oddzielne miejsce do wypoczynku i świetnie wyglądają w zestawieniu z prostokątnym modelem w podobnym odcieniu. Dla dużego salonu można zastosować klasyczny dywan w centrum i owalny model pod fotelem, np. przy półce z książkami. Salon nie jest jedynym miejscem, które pozwala na pomysłowe użycie okrągłego dywanu. Coraz częściej można spotkać się z nim w łazienkach, które stawiają na naturalność dodatków. Występują w postaci plecionych sznurkowych lub bambusowych modeli, które dodają ciepła w zimnej łazience wyłożonej płytkami. Idealnie sprawdzają się również, jako miękkie podłoże dla stóp podczas porannych zabiegów pielęgnacyjnych.

Owalne dywany są tkane zarówno z syntetycznej jak i naturalnej przędzy. Można spotkać się z polipropylenowymi modelami, jak i ich wełnianymi odpowiednikami. Każdy znajdzie coś dla siebie. Sztuczne modele są wytrzymałe na zniszczenie i łatwe w czyszczeniu. Z kolei naturalne włókna posiadają wysoką absorpcję płynów i są dobrym izolatorem ciepła w domu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here