Na co zwrócić uwagę wybierając płytę gazową?
5
(1)

Płyty gazowe nadal są bardzo popularnym źródłem ciepła. Mimo rosnącej popularności elektrycznych płyt indukcyjnych, wiele osób nadal woli wybierać rozwiązania na gaz, który jest tańszym źródłem ciepła niż prąd. Rozwiązanie to jest coraz bardziej atrakcyjne, ponieważ nowoczesne funkcje płyt gazowych czynią z niej poważną konkurencję dla typowej indukcji.

Spis treści artykułu:

Funkcjonalne płyty gazowe – jakie funkcje powinna posiadać dobra płyta gazowa

Płyty gazowe nie mają bardzo rozbudowanej funkcjonalności, choć nie oznacza to, że ich możliwości kończą się na uruchomieniu i podtrzymaniu płomienia, choć warto pamiętać, że to właśnie zapewnienie stabilnego dopływu ciepła i utrzymania odpowiedniej temperatury, to podstawowe funkcje płyty gazowej.

Oczywiście ważny jest także sam system zapalania, który powinien chronić przed przypadkowym uruchomieniem palnika. Blokada pokręteł przydaje się szczególnie, jeśli w domu są małe dzieci, które lubią wszystko testować. Ważne są także inne funkcje bezpieczeństwa, takie jak: zabezpieczenia przed ulatnianiem się gazu oraz czujniki elektryczne.

Jaki wymiar płyty gazowej będzie najlepszy do Twojej kuchni?

Wymiar płyty gazowej powinien być dostosowany do wielkości kuchni oraz potrzeb użytkowników. Obecnie płyty gazowe są dostępne w co najmniej kilku rozmiarach i modelach. Dominują oczywiście kwadraty i prostokąty, choć spotkać można również płyty w kształcie koła lub innych obłych wersjach.

Dzięki temu nawet do najbardziej nietypowej kuchni można bez większych problemów dopasować odpowiedni model płyty. Jeśli chodzi o rozmiar, w dużej kuchni, w której dużo się dzieje sprawdzi się płyta 80-centymetrowa albo nawet większa. W przypadku małych kuchenek, z których rzadko się korzysta (np. w mieszkaniu służbowym lub kawalerce często podróżującej osoby) można zamontować płytę o szerokości 35 centymetrów. Najbardziej popularna wersja to jednak płyta o szerokości około 60 cm z czterema palnikami. Dla kuchni w domu jednorodzinnym to z reguły wystarczające rozwiązanie. 

  Wygodny trójkąt roboczy w kuchni. Ergonomia we wnętrzu

Oszczędna płyta gazowa – wybór płyty gazowej pod względem ekonomicznym

Wiele osób wybiera płyty gazowa właśnie ze względu na generowane przez nie oszczędności w porównaniu z wersją elektryczną. Warto jednak zauważyć, że poszczególne płyty także różnią się między sobą zużyciem gazu. Pod tym względem bezkonkurencyjne wydają się pokryte ceramiką katalityczne palniki gazowe, w których gaz jest ukryty pod płytą. Takie rozwiązanie spalania gazu sprawia, że uzyskane ciepło zamienia się w promieniowanie podczerwone. Rozwiązanie to pozwala natomiast ograniczyć zużycie gazu nawet o 50%.

Nowoczesne płyty gazowe – trend na 2020

Nowoczesne płyty gazowe stają się coraz bardziej estetyczne. Ograniczana jest wielkość rusztu, wykonuje się go także z różnych materiałów, często dzieli na dwie części, które łatwiej wyczyścić. Producenci płyt gazowych dążą natomiast do coraz większego minimalizmu w budowie tych urządzeń, co ma zbliżać je do popularnych kuchenek indukcyjnych.

Jednym z takich rozwiązań są płyty firmy Solgaz, która palniki gazowe schowała ma pod ceramiczną powłoką. W efekcie płyta gazowa do złudzenia wręcz zaczęła przypominać płytę elektryczną lub indukcyjną. Takie rozwiązanie pozwolił na zwiększenie funkcjonalności płyty, łatwiejsze utrzymanie jej w czystości. Dowiedz się więcej na stronie https://solgaz.eu/

 

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here