Stół drewniany
5
(1)

Podczas aranżacji każdego pomieszczenia, większość z nas stara się wybierać wysokiej jakości elementy wyposażenia. Dzięki temu możemy liczyć na niezawodność, ale także niebywały wygląd. Kupując meble drewniane do salonu, takie jak stoły czy krzesła drewniane, często mamy jednak dość duży problem. Chcemy bowiem, aby kącik jadalniany stał się wyjątkowym miejscem, w którym będziemy mogli spędzać miłe chwile z całą rodziną. Wybór takich elementów nie powinien być zatem przypadkowym. Jedynie idealnie dopracowany niemalże każdy szczegół zagwarantuje nam komfort i wygodę. Jakie stoły drewniane w takim razie wybrać? Sprawdź!

Stoły drewniane – na co zwracać uwagę, kupując takie meble?

Mogłoby się wydawać, że stoły drewniane to niezwykle proste i mało skomplikowane meble, które można kupić bez większego namysłu dotyczącego ich cech. Okazuje się jednak, że jest całkowicie inaczej. Mimo iż większość z nich składa się tak naprawdę z kilku elementów, każdy szczegół ma naprawdę duże znaczenie. Niestety rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Jeśli zatem w najbliższym czasie planujecie remont mieszkania czy też wymianę zestawu jadalnianego na nowy, koniecznie pamiętajcie o zasadach i drobiazgach, które zaraz szczegółowo omówimy. 

Po pierwsze: rodzaj stołu – rozkładany czy nierozkładany

Na samym początku, gdy zaczniemy planować zakup nowego stołu drewnianego, warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać, jest oczywiście to, czy wolimy blat klasyczny, czy też rozkładany. Kiedy zdecydować się na podstawowy wariant? Przede wszystkim, gdy w naszym lokum nie zamieszkuje zbyt duża liczba osób oraz gdy rzadko urządzamy u siebie spotkania w gronie rodziny czy znajomych. Jeśli jednak towarzyskie przyjęcia są u nas wręcz codziennością, lepiej wybrać stół rozkładany. W każdej chwili możemy bowiem wysunąć dodatkowy blat i komfortowo ugościć wszystkich naszych współtowarzyszy. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż szukanie miejsca, w którym spożywanie posiłków czy nawet najzwyklejsza rozmowa, nie będą zbyt komfortowe. 

Stoły rozkładane są również idealne do mniejszych pomieszczeń oraz mieszkań. Na co dzień zajmują bowiem niewielką ilość miejsca, a gdy następuje taka konieczność, w dosłownie kilka chwil zamieniają się w obszerny blat, przy którym zmieści się nawet kilka osób. 

Po drugie: materiał

W przypadku stołów drewnianych, bardzo duże znaczenie ma oczywiście materiał. Nie da się ukryć, że taki mebel powinien zostać wykonany z… drewna. Tworzywo to występuje jednak w kilku wersjach. Do najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim dąb oraz buk. Pierwszy wymieniony gatunek wykorzystuje się w stolarstwie niemalże od zawsze. Materiał ten jest co prawda trudny do obróbki, jednak dzięki temu możemy liczyć na niebywałą jakość oraz trwałość. Przy odpowiedniej konserwacji oraz pielęgnacji, taki stół posłuży nam w nienaruszonym stanie nawet kilkadziesiąt lat! Jest to zatem inwestycja, która zdecydowanie się nam zwróci. Buk natomiast, w odróżnieniu od dębu, uważa się za niezwykle plastyczny i elastyczny. Stoły wykonane z takiego materiału mogą zatem przyjmować najróżniejsze, nawet te najbardziej finezyjne kształty. Drewno to bardzo łatwo również pomalować! Bukowy blat kupimy zatem w niemalże każdym możliwym odcieniu.

  Kolory w domowym biurze - jak je wybrać?

Stoły drewniane

Źródło: https://meblepotocki.pl/pl/p/Stol-drewniany-Cezar-13590-rozkladany/44

Warto zatem szukać stołów wykonanych z dębu lub buku. Godne polecania są jednak również blaty sosnowe, jesionowe, modrzewiowe czy orzechowe. Pamiętajmy także, by nie nabrać się na materiały drewnopodobne. Niestety takie elementy wyposażenia jedynie imitują naturalny materiał, a ich jakość jest zdecydowanie gorsza i mniej zadowalająca. 

Po trzecie: rozmiar i kształt

Kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupów, to oczywiście rozmiar oraz kształt stołu. W przypadku wymiarów powinniśmy kierować się głównie ilością dostępnego w mieszkaniu miejsca. Pamiętajmy jednak, że na każdą osobę zasiadającą przy stole, powinna przypadać odpowiednia powierzchnia. Jaka? Przyjmuje się, że komfortowe warunki zapewnimy każdemu domownikowi, jeśli będzie miał do dyspozycji obszar min. 50-60×40 cm. Łatwo zatem obliczyć, że czteroosobowa rodzina powinna wejść w posiadanie blatu o wymiarach min. 100-120×80 cm. Weźmy jednak pod uwagę również fakt, iż na środku stołu często układane są dania czy dekoracje. Do szerokości mebla warto zatem doliczyć dodatkowe 20 cm i wybrać model np. 120×100 cm. 

Teraz wróćmy do kształtu naszego blatu. Jaki sprawdzi się najlepiej? To zależy! Musimy bowiem postarać się ocenić na własną rękę, jaki wariant będzie najbardziej odpowiedni do naszego wnętrza. Niekiedy można co prawda natknąć się na poradniki, w których wyczytamy, że do małych mieszkań poleca się stoły okrągłe. Prawda jest jednak taka, że przy prawidłowej aranżacji oraz odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni, w niewielkim pomieszczeniu równie funkcjonalny okaże się stół kwadratowy, prostokątny czy owalny. 

Po czwarte: nogi

W przypadku większości modeli stołów drewnianych, bardzo duże znaczenie mają ich nogi. Oczywiście to one są poniekąd głównym elementem ozdobnym mebla. Mogą przyjmować bowiem najróżniejsze formy – zaczynając od klasycznych, przechodząc przez nieco bardziej wyrafinowane kształty i kończąc na pałąkowatych rzeźbionych podpórkach. Ich wygląd powinniśmy dopasować do stylu, w jakim została utrzymana pozostała część pomieszczenia. 

  Najczęściej kupowane meble na wymiar w polskich mieszkaniach

Musimy jednak brać pod uwagę również fakt, iż nogi stołu odpowiadają za jego stabilność, a więc także nasz komfort czy chociażby bezpieczeństwo naszych pociech. Jak jednak ocenić, czy model, który wypatrzyliśmy w sklepie internetowym, będzie odpowiedni? W końcu nie mamy możliwości jego dotknięcia i przetestowania. Wtedy warto wiedzieć, że im większy i cięższy mebel, tym szersze powinny być jego nogi. Wybierzmy zatem stół, którego stabilność jesteśmy w stanie określić poprzez dokładne przyglądnięcie się zdjęciom produktu.  

Stoły drewniane okrągłe

Źródło: https://meblepotocki.pl/pl/p/Stol-drewniany-Okragly-120-rozkladany/43

A co z wykończeniem i szczegółami?

Aby nowy stół spełniał wszystkie nasze oczekiwania, musimy także zwrócić uwagę na jego wykończenie oraz drobne, czasem nawet niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły. Kupując blat przez Internet, dokładnie przyjrzyjmy się wszystkim fotografiom i oceńmy, czy takie elementy są dla nas zadowalające. Skupmy się głównie na wszelkich łączeniach, szlifach oraz ewentualnych akcentach dekoracyjnych. W przypadku stołów rozkładanych konieczne będzie także przeglądnięcie śrub oraz zawiasów, na których została osadzona wysuwana część mebla. Większość z was zapewne uzna teraz, że zdalna ocena takich szczegółów jest niemożliwa. Okazuje się jednak, że wszelkie mankamenty naprawdę jesteśmy w stanie “wyłapać”, mając do dyspozycji same zdjęcia. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku baczna obserwacja i dociekliwość. 

Na koniec jeszcze… dopasowanie do wnętrza

Na koniec omówimy to, jak duże znaczenie ma dopasowanie mebla do danego wnętrza. Aby być naprawdę zadowolonym ze swojego wyboru, nie możemy zapomnieć o tym aspekcie. Czy są jednak jakieś zasady, dzięki którym będziemy mieć pewność, że stół idealnie wpisze się w nasze mieszkanie? Oczywiście, że tak! Do pomieszczeń minimalistycznych oraz skandynawskich, najlepiej pasują proste kształty oraz jasne kolory. Im mniej “udziwnień” i dekoracji, tym lepiej. Gdy jednak nasz salon inspirowany był np. nurtem glamour czy eklektycznym, warto zdecydowanie bardziej “zaszaleć” z formą stołu. W tym przypadku postawmy na ozdobne, wręcz rzeźbione nóżki cechujące się nietypowym kształtem oraz nieco ciemniejsze, bardziej szlachetne i eleganckie kolory. Niezależnie od stylu, w jakim została zaaranżowana pozostała część mieszkania, pamiętajmy o lekkości. Źle dopasowany, zbyt toporny stół drewniany, może bowiem niestety przytłoczyć całe wnętrze. 

Z jakiego stołu powinniśmy być zatem zadowoleni?

Na pytanie, z jakiego stołu będziemy zadowoleni, musimy odpowiedzieć sobie we własnym zakresie. Każdy z nas ma bowiem inne potrzeby oraz preferencje. Najczęściej kluczem do sukcesu jest jednak wysoka jakość materiałów, idealny rozmiar oraz wygląd, dzięki któremu blat podkreśli wystrój całego wnętrza. Wybierając swój model, pamiętajmy jednak o wszystkich elementach wymienionych w tym poradniku. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here