Fronty meblowe
5
(9)

Jakie fronty meblowe warto wybrać do kuchni? Na czym polega różnica pomiędzy ich barwą i strukturą?

Możliwości, jakie stają przed każdym, kto zastanawia się nad wyborem frontów do mebli kuchennych, potrafią sprawić problem nawet najbardziej zdecydowanym osobom. Bo też ich jakość i różnorodność sprawia, że wybór pomiędzy konkretnymi rozwiązaniami wcale nie jest prosty. Przykład? W naszym katalogu, który przygotowaliśmy na lipiec 2021, znalazła się kolekcja frontów Intar wykonanych z płyt wiórowych laminowanych oraz z płyt akrylowych czy lakierowanych na bazie płyt MDF, przygotowanych w formie:

  • frontów drewnopodobnych – wiernie odwzorowujących naturalną strukturę drewna;
  • frontów z dekorów uni – w jednolitym kolorze
  • frontów akrylowych w dekorach uni m.in. w kolorze białym – ponadczasowych, uodpornionych na zarysowania, łatwych do utrzymania w czystości;
  • frontów betonowych – precyzyjnie odwzorowujących strukturę betonu, wpisujących się w nowoczesne trendy aranżacyjne;
  • frontów o strukturze matowej – aksamitnych w dotyku, ale bardzo trwałych i odpornych na powstawanie odcisków palców.

Już sam wybór pod kątem stylizacyjnym i estetycznym może nastręczać trudności, a co dopiero, gdy przyjdzie do wyboru konkretnego materiału?

Fronty do mebli kuchennych

Fronty meblowe lakierowane, akrylowe czy laminowane? Na czym polega różnica pomiędzy nimi?

Fronty laminowane, akrylowe czy lakierowane różnią się bazową płytą oraz możliwościami jej obróbki. Zarówno laminowane czy akrylowe mają zamykaną krawędź idealnie dopasowanym do danego dekoru obrzeżem. Oklejane klejem PUR sprawiają, że krawędzi frontu są szczelnie zamknięte i pozostają uodpornione na wilgoć. Fronty lakierowane mają zamykaną krawędź w procesie lakierowania. Na czym polega zasadnicza różnica pomiędzy nimi?

  • Fronty laminowane – produkowane są z płyty wiórowej laminowanej. Bogata kolorystyka od uni dekorów po drewnopodobne, czy betonowe, odpowiednio dobrane struktury od dekorów drewna, betonu, po gładkie i stosunkowo niewielka cena sprawiają, że płyty te są powszechnie stosowane na fronty meblowe. Jedynym ograniczeniem jest brak możliwości wykonania frezowań na powierzchni.
  • Fronty lakierowane – produkowane są z płyty MDF, na którą następnie nakładane są warstwy lakieru, łącznie z krawędziami. Mogą być wcześniej frezowane w wybranym przez nas wzorze bądź gładkie tzw. fronty proste. Można do nich stosować uchwyty meblowe lub kupić bezuchwytowe, z wyfrezowanym pochwytem.
  Szkło na ścianie w kuchni. Jak zaaranżować przestrzeń nad blatem?

Uodpornione zwłaszcza na temperaturę oraz wilgoć, oferują szeroką paletę możliwości zastosowań, jeśli chodzi o ich wykończenie (mogą być np. błyszczące lub matowe), dostępne są także w bardzo zróżnicowanych kolorach np. z palety RAL.

  • Fronty akrylowe – produkowane są z płyty MDF oklejonej dekoracyjną matą akrylową w kolorze. Uodpornione są na zarysowania, działania promieni UV. Wykończone obrzeżem idealnie pasującym do dekoru, oklejanym w technologii PUR co uodparnia je na wilgoć, dzięki czemu idealnie będą pasowały do pomieszczeń o większej wilgotności jak kuchnia czy łazienka. Bogata kolorystyka i struktury w wysokim połysku lub głębokim macie pozwolą na stworzenie wymarzonych frontów. Jedynym ograniczeniem jest brak możliwości wykonania frezowań na powierzchni.

Trendy aranżacyjne kuchni z 2020 roku pokazały, że modne są zarówno fronty laminowane, jak i lakierowane, czy akrylowe. Wybór konkretnego rozwiązania zależy głównie od zasobności portfela oraz konkretnych wymagań estetycznych.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 9

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

  1. Teraz modny mat, dużo drewna, kontrasty. Ale to oczywiście zależy czy kuchnia osobno czy z salonem i jadalnią. No i wielkość… ma znaczenie ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here