Dywany shaggy pielęgnacja
5
(2)

Rodzaj dywanu shaggy a późniejsza pielęgnacja

Dywanami shaggy określane są modele, których runo jest zdecydowanie dłuższe, bardziej puszyste i przyjemniejsze w dotyku od innych dywanów. Włosie dywanu shaggy może być wykonane z różnych materiałów – syntetycznych lub naturalnych.

Nowoczesne dywany shaggy najczęściej produkowane są z włókien sztucznych: poliestru, poliamidu lub polipropylenu. Poliester zapewnia przyjemną w dotyku strukturę, naturalny wygląd, wysoką wytrzymałość i długie utrzymywanie koloru. Nie uczula. Podobne właściwości ma poliamid. Dywan taki wygląda jak wełniany. Włókna polipropylenowe także cechują się zwiększoną odpornością na ścieranie i tworzą puszystą, przyjemną w dotyku strukturę. Dzięki specjalnej technologii produkcji niektóre dywany shaggy z polipropylenu można prać w pralce i suszyć w suszarce.

Jak dbać o dywan shaggy?

Wbrew pozorom dywany i dywaniki z długim włosem wcale nie są trudne w czyszczeniu. Należy je regularnie odkurzać — ok. 2 razy w tygodniu. Wybierz gładką, plastikową końcówkę lub turboszczotkę i ustaw siłę ssania na maksimum. Czynność musi być wykonywana bardzo precyzyjnie, ponieważ kurz, okruchy, sierść i inne zabrudzenia lubią kryć się głęboko w runie. Co kilka miesięcy warto wynieść dywan na trzepak i porządnie wytrzepać. Oczywiście częstotliwość i rodzaj czynności pielęgnacyjnych zawsze należy dostosować do:

  • zaleceń producenta — informację o tym, jak wyczyścić dywan shaggy, znajdziesz na metce lub w dołączonej instrukcji;
  • stopnia zabrudzeń — rodzice małych dzieci i właściciele czworonogów zapewne będą musieli odkurzać, trzepać czy prać dywan częściej.

Jeśli zależy Ci na bezproblemowej pielęgnacji, najlepiej wybierz mały dywan shaggy o właściwościach antystatycznych, który nie elektryzuje się, nie przyciąga kurzu i jest łatwy w czyszczeniu. Im mniejszy rozmiar, tym mniej czasu poświęconego na odkurzanie. Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość prania w pralce. Nowoczesne dywany shaggy oferują m.in. Salony Agata: https://www.agatameble.pl/akcesoria-i-dekoracje/dywany/dywany/dywany-shaggy.

  5 sposobów na szybkie udekorowanie sypialni

Sposób na szybkie odświeżenie dywanu shaggy

Prostą, skuteczną i błyskawiczną metodą odświeżania dywanów z długim runem jest zastosowanie… bezbarwnego suchego szamponu. Przy okazji pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu oraz przywrócisz intensywny kolor i właściwą puszystość. Spryskaj dywan suchym szamponem, poczekaj ok. 30 minut i dokładnie odkurz.

Jak wyczyścić brudny, poplamiony dywan shaggy?

Jeśli na dywanie shaggy znajdują się uporczywe plamy, konieczne może być jego wypranie. Jeżeli pierzesz runo ręcznie, uważaj, by nie doszło do przemoczenia. Bezpieczniejszymi opcjami są:

  • oddanie dywanu shaggy do pralni;
  • zlecenie wyprania dywanu profesjonalnej firmie sprzątającej;
  • czyszczenie parowe — przy okazji dywan zostanie zdezynfekowany;
  • zastosowanie specjalnego proszku do prania dywanów na sucho.

Usuwanie sierści z dywanów shaggy

Sierść zwierząt jest silnie elektrostatyczna. Łatwo przywiera do powierzchni i głęboko wnika w runo. Posiadacze psów i kotów powinni odkurzać dywan nie tylko regularnie, ale często, nawet codziennie, używając turboszczotki. Dodatkowo można „czesać” dywan szczotką z gumowymi wypustkami. Bardziej wygodnickim miłośnikom czworonogów polecamy ograniczyć obecność dywaników shaggy do sypialni i regularnie wyczesywać zwierzaka.

Podsumowanie

Dywany shaggy, pomimo długiego runa, wcale nie są trudne do utrzymania w czystości. Zwykle samo regularne odkurzanie zapewni im nienaganny wygląd. Pamiętaj, że w pralce możesz wyprać dywan tylko wtedy, gdy zezwala na to producent.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here