Czyszczenie fug
5
(2)

materiał informacyjny

Sprzątanie domu czy mieszkania nie musi być wielkim wyzwaniem. Bardzo dużo zależy od tego, jakich metod i narzędzi używamy do czyszczenia poszczególnych powierzchni. Wielu z nas zastanawia się jak wyczyścić fugi, a przede wszystkim – jak to zrobić szybko i skutecznie. Jest co najmniej kilka domowych sposobów na czyszczenie fug, choć w tym tekście postaramy się udowodnić, że wykorzystanie gorącej pary wodnej pod ciśnieniem jest sposobem zdecydowanie najlepszym.

Dlaczego trzeba czyścić fugi?

Na początek odpowiedzmy na podstawowe pytanie: czy czyszczenie fug jest rzeczywiście tak istotne? Czy trzeba je wykonywać regularnie? Bez wątpienia nie można tego zaniedbywać. Czyste fugi to w pierwszej kolejności kwestia estetyki. Jeśli chcemy utrzymać porządek w danym pomieszczeniu, nie możemy pozostawić brudnych fug. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju i koloru płytki mamy w łazience czy kuchni, brudne fugi zawsze będą rzucać się w oczy.

Prócz względów estetycznych dochodzi tu jeszcze jeden powód, dlaczego powinniśmy regularnie czyścić fugi:

  • szczeliny fug to doskonałe miejsce dla rozwoju wszelkiego rozwoju mikroorganizmów.

Przede wszystkim z tego właśnie powodu, że czyszcząc powierzchnie płaskie, często zapominamy o zagłębieniach i zakamarkach, a to właśnie doskonałe miejsca dla grzybów oraz pleśni – zwłaszcza w pomieszczeniach o dużej wilgotności, czyli w kuchni i łazience. Bez odpowiedniego zadbania o fugi i regularnego ich czyszczenia poziom higieny w naszym mieszkaniu może ulec poważnemu obniżeniu.

sprzątanie w łazience

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Czyścić fugi można na różne sposoby. Często odbywa się to tradycyjnymi sposobami, z wykorzystaniem takich akcesoriów, jak:

  • szczoteczka do zębów,
  • spryskiwacz,
  • gąbka i ściereczka.

Do czyszczenia fug wykorzystujemy też różne preparaty chemiczne, czasem nawet nie biorąc pod uwagę ich składu i działania (nie tylko na fugi, ale przede wszystkim na zdrowie). Należy jednak przyznać, że niektóre domowe sposoby mogą przynieść pożądane efekty.

  Jaki model szafy ubraniowej do przedpokoju wybrać?

Do czyszczenia fug często wykorzystuje się sok z cytryny. Wystarczy spryskać ni fugi i pozostawić na kilka minut, po czym przetrzeć je ściereczką. Sok z cytryny to dobre rozwiązanie na usunięcie mniejszych plam i rozjaśnienie białych fug, natomiast w przypadku poważniejszych zabrudzeń i pleśni nie będzie on już tak skuteczny. Do dokładniejszego czyszczenia fug można użyć pasty z proszku do pieczenia, przygotowanego z 2 torebek proszku i 2-3 łyżek ciepłej wody.

Innym rozwiązaniem jest zmieszanie sody oczyszczonej z ciepłą wodą – mikstura taka, nakładana następnie na fugi, usunie nawet poważniejsze zabrudzenia i zneutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Czym wyczyścić fugi w łazience?

W przypadku łazienki często mamy do czynienia z bardzo nieprzyjemnymi zakamienionymi fugami. Domowe sposoby niekoniecznie sobie z nimi poradzą, w dodatku trzeba się nieźle namęczyć, aby wszystkie fugi dokładnie wyczyścić. Wobec tego najwygodniej skorzystać z urządzeń parowych Kärcher, które wykorzystują gorącą parę wodną pod ciśnieniem. Do czyszczenia fug w łazience służy specjalna dysza, która jest dołączona w zestawie z parownicą Kärcher. Wystarczy docisnąć końcówkę do fugi i powoli przesuwać myjkę wzdłuż fug – w ten sposób, przy niewielkim nakładzie pracy, otrzymujemy czyste fugi bez żadnych mieszkających w ich zakamarkach mikroorganizmów.

Czy wiesz, że parownica to także dobry sposób na zmycie starych naklejek? Czytaj: Jak i czym skutecznie usunąć naklejkę z szyby? >>

Czym wyczyścić tłuste fugi w kuchni?

Z kolei kuchenne fugi, zwłaszcza te w okolicach kuchenki i okapu, to przede wszystkim problem tłustych plam. Gorąca para pod ciśnieniem poradzi sobie również w tym wypadku: tłuszcz na fugach należy czyścić za pomocą dyszy zaopatrzonej w okrągłą szczotkę. Ponadto za pomocą dyszy w powłoczce frotte wyczyścimy od razu kuchenkę, blaty i piekarnik z tłustych plam – zabrudzenia dokładnie zbiera owa powłoczka, którą należy regularnie wymieniać.

Fugi można więc wyczyścić bardzo szybko i małym nakładem sił. Czyszczenie za pomocą urządzeń parowych pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale też nie jest w żaden sposób męczące. Dlatego częściej i chętniej będziemy odświeżać fugi, mając świadomość, że wystarczy kilka pociągnięć myjką Kärcher, aby doprowadzić je do porządku.

  Aranżacje z wykorzystaniem lustra weneckiego

Pamiętać należy również, że za pomocą urządzeń parowych Kärcher można wyczyścić i odświeżyć różne miejsca, poczynając od płytek podłogowych, przez szyby i lustra, a kończąc na okapach i piekarnikach. Przy tym para wodna to nie środki chemiczne, które mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. W przypadku fug sprawdza się ona znakomicie.

Czytaj także:
Jaki najlepszy mop parowy do domu? Ranking Kärcher >>

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here