Czyszczenie fug
5
(2)

materiał informacyjny

Sprzątanie domu czy mieszkania nie musi być wielkim wyzwaniem. Bardzo dużo zależy od tego, jakich metod i narzędzi używamy do czyszczenia poszczególnych powierzchni. Wielu z nas zastanawia się jak wyczyścić fugi, a przede wszystkim – jak to zrobić szybko i skutecznie. Jest co najmniej kilka domowych sposobów na czyszczenie fug, choć w tym tekście postaramy się udowodnić, że wykorzystanie gorącej pary wodnej pod ciśnieniem jest sposobem zdecydowanie najlepszym.

Spis treści artykułu:

Dlaczego trzeba czyścić fugi?

Na początek odpowiedzmy na podstawowe pytanie: czy czyszczenie fug jest rzeczywiście tak istotne? Czy trzeba je wykonywać regularnie? Bez wątpienia nie można tego zaniedbywać. Czyste fugi to w pierwszej kolejności kwestia estetyki. Jeśli chcemy utrzymać porządek w danym pomieszczeniu, nie możemy pozostawić brudnych fug. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju i koloru płytki mamy w łazience czy kuchni, brudne fugi zawsze będą rzucać się w oczy.

Prócz względów estetycznych dochodzi tu jeszcze jeden powód, dlaczego powinniśmy regularnie czyścić fugi:

  • szczeliny fug to doskonałe miejsce dla rozwoju wszelkiego rozwoju mikroorganizmów.

Przede wszystkim z tego właśnie powodu, że czyszcząc powierzchnie płaskie, często zapominamy o zagłębieniach i zakamarkach, a to właśnie doskonałe miejsca dla grzybów oraz pleśni – zwłaszcza w pomieszczeniach o dużej wilgotności, czyli w kuchni i łazience. Bez odpowiedniego zadbania o fugi i regularnego ich czyszczenia poziom higieny w naszym mieszkaniu może ulec poważnemu obniżeniu.

sprzątanie w łazience

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Czyścić fugi można na różne sposoby. Często odbywa się to tradycyjnymi sposobami, z wykorzystaniem takich akcesoriów, jak:

  • szczoteczka do zębów,
  • spryskiwacz,
  • gąbka i ściereczka.

Do czyszczenia fug wykorzystujemy też różne preparaty chemiczne, czasem nawet nie biorąc pod uwagę ich składu i działania (nie tylko na fugi, ale przede wszystkim na zdrowie). Należy jednak przyznać, że niektóre domowe sposoby mogą przynieść pożądane efekty.

Do czyszczenia fug często wykorzystuje się sok z cytryny. Wystarczy spryskać ni fugi i pozostawić na kilka minut, po czym przetrzeć je ściereczką. Sok z cytryny to dobre rozwiązanie na usunięcie mniejszych plam i rozjaśnienie białych fug, natomiast w przypadku poważniejszych zabrudzeń i pleśni nie będzie on już tak skuteczny. Do dokładniejszego czyszczenia fug można użyć pasty z proszku do pieczenia, przygotowanego z 2 torebek proszku i 2-3 łyżek ciepłej wody.

Innym rozwiązaniem jest zmieszanie sody oczyszczonej z ciepłą wodą – mikstura taka, nakładana następnie na fugi, usunie nawet poważniejsze zabrudzenia i zneutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Czym wyczyścić fugi w łazience?

W przypadku łazienki często mamy do czynienia z bardzo nieprzyjemnymi zakamienionymi fugami. Domowe sposoby niekoniecznie sobie z nimi poradzą, w dodatku trzeba się nieźle namęczyć, aby wszystkie fugi dokładnie wyczyścić. Wobec tego najwygodniej skorzystać z urządzeń parowych Kärcher, które wykorzystują gorącą parę wodną pod ciśnieniem. Do czyszczenia fug w łazience służy specjalna dysza, która jest dołączona w zestawie z parownicą Kärcher. Wystarczy docisnąć końcówkę do fugi i powoli przesuwać myjkę wzdłuż fug – w ten sposób, przy niewielkim nakładzie pracy, otrzymujemy czyste fugi bez żadnych mieszkających w ich zakamarkach mikroorganizmów.

Czy wiesz, że parownica to także dobry sposób na zmycie starych naklejek? Czytaj: Jak i czym skutecznie usunąć naklejkę z szyby? >>

Czym wyczyścić tłuste fugi w kuchni?

Z kolei kuchenne fugi, zwłaszcza te w okolicach kuchenki i okapu, to przede wszystkim problem tłustych plam. Gorąca para pod ciśnieniem poradzi sobie również w tym wypadku: tłuszcz na fugach należy czyścić za pomocą dyszy zaopatrzonej w okrągłą szczotkę. Ponadto za pomocą dyszy w powłoczce frotte wyczyścimy od razu kuchenkę, blaty i piekarnik z tłustych plam – zabrudzenia dokładnie zbiera owa powłoczka, którą należy regularnie wymieniać.

Fugi można więc wyczyścić bardzo szybko i małym nakładem sił. Czyszczenie za pomocą urządzeń parowych pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale też nie jest w żaden sposób męczące. Dlatego częściej i chętniej będziemy odświeżać fugi, mając świadomość, że wystarczy kilka pociągnięć myjką Kärcher, aby doprowadzić je do porządku.

Pamiętać należy również, że za pomocą urządzeń parowych Kärcher można wyczyścić i odświeżyć różne miejsca, poczynając od płytek podłogowych, przez szyby i lustra, a kończąc na okapach i piekarnikach. Przy tym para wodna to nie środki chemiczne, które mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. W przypadku fug sprawdza się ona znakomicie.

Czytaj także:
Jaki najlepszy mop parowy do domu? Ranking Kärcher >>

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here