Blat kuchenny stanowi powierzchnię, która poza bycia estetyczną, powinna wykazywać się funkcjonalnością i solidnością. To na niej bowiem przygotowuje się drobne przekąski, skomplikowane dania czy rozmaite napoje. Warto zatem wybrać odpowiednie komponenty, które pozwolą przetrwać blatowi kuchennemu upływ czasu i wpływ niekorzystnych czynników.
Jaki blat kuchenny wybrać?
Dobór właściwego blatu kuchennego determinowany jest kilkoma głównymi czynnikami. Pierwszym z ich z cała pewnością jest styl, w jakim została urządzona cała kuchnia. Inny bowiem blat wpasuje się w kuchnię nowoczesną, a inny w chociażby klasyczną.
Ponadto istotnym jest też, aby zwrócić uwagę na kwestię estetyczną, gdyż jedne materiały dają stosunkowo szeroki zakres możliwości wyboru, podczas, gdy drugie zawężają zakres opcji.
Drugą niezmiernie ważną kwestią jest częstotliwość używania blatu. Im jest ona większa, tym komponent, z którego powierzchnię blatu wykonano powinien być odporniejszy na eksploatację. Jako trwalsze uważa się blaty laminowane oraz kamienne, które niestety są dość drogie w zakupie. T
Trzecim podpunktem na liście kwestii związanych z doborem odpowiedniego blatu są naturalnie zasoby finansowe. Do blatów, których zakup najbardziej odbije się na grubości portfela zaliczyć można szklane, drewniane i kamienne, które wykonuje się często na indywidualne zamówienie klienta. Zdecydowanie tańszą alternatywą będą blaty kuchenne z konglomeratu.
Czwartym czynnikiem, o którym nie można zapominać jest wielkość powierzchni roboczej. Standardowo ma ona sześćdziesiąt centymetrów i w zupełności wystarcza do przygotowania posiłku. Wraz ze zwiększaniem powierzchni przy indywidualnym zamówieniu wzrasta także cena, jaką należy zapłacić za blat.
Ostatnie, o czym należy wspomnieć jest funkcjonalność. Jeżeli gotowanie stanowi hobby warto zrezygnować z tworzyw, które wymagają regularnej impregnacji. Pod uwagę należy także wziąć to, czy na blacie stawiane będą gorące naczynia.
Co najlepsze na blat do kuchni?
Wśród tworzyw, których używa się do stworzenia tej części umeblowania kuchni zdecydowanie prym wiedzie granit.
Granitowy blat kuchenny jest odporny na poplamienia, wilgoć i wysokie temperatury.
Zaraz za granitem w rankingu znajdują się takie surowce jak porfir oraz bazalt, które także są stosunkowo wytrzymałe. A co z marmurem? Jest to bardzo elegancki, wdzięczny i estetyczny materiał, jednakże zaszkodzić mu może nawet z pozoru błahy sok z cytryny.
Popularnością cieszą się także blaty wykonane z drewna. Charakteryzuje bardzo niewielka odporność na temperaturę i łatwość w zarysowywaniu. Te wady drewno nadrabia jednak estetyką i unikalnością, która wynika z rysunku, jaki tworzą przekroje słojów drzewa, z którego wykonano blat.
Na rynku można także znaleźć wspomniane już uprzednio blaty z konglomeratów, z płytek, metalowe, kompozytowe oraz szklane. Każdy z nich jest wytrzymały i wpisuje się w inny rodzaj wnętrz.
Jaki rodzaj blatu na stół kuchenny?
Największą popularnością wśród materiałów, z jakich można wykonać blat stołu kuchennego cieszy się bez wątpienia drewno. Szczególnie sprawdzi się tutaj jesion, dąb oraz sosna.
Blaty stołowe wykonane ze szkła najlepiej odnajdą się we wnętrzach, które zostały urządzone w stylu nowoczesnym. Łatwo utrzymać je w czystości, gdyż nie pochłaniają zanieczyszczeń i brudu, są odporne na wysokie temperatury i wilgoć. Można je natomiast uszkodzić poprzez upuszczenie na nie ciężkiego garnka lub patelni.
Kiedy natomiast sprawdzi się blat do stołu z kamienia? Najlepiej w przypadku wnętrz nowoczesnych, a nawet futurystycznych. Kamień, w tym przypadku najczęściej granit to tworzywo niezwykle wytrzymałe, trudne do uszkodzenia. Jest to surowiec dający gwarancję oryginalności i unikalności w aranżacji.
Do czego służy blat w kuchni?
Wbrew powszechnemu mniemaniu, ta część umeblowania ma znacznie więcej zastosowań, niż tylko przygotowywanie codziennych posiłków. Po pierwsze, jest to bardzo podręczne miejsce, na którym z powodzeniem można ustawić drobne sprzęty kuchenne, dekoracje czy doniczki, w których rosną żywe rośliny.
Po drugie, blat kuchenny może stanowić miejsce, w którym z bez większego trudu da się założyć swoisty ogródek. Hodować można na przykład bazylię, oregano, tymianek czy rozmaryn.
Trzecim przykładem zastosowania jest możliwość spożywania na nim posiłków. Rozbudowany o dodatkową powierzchnię blat z powodzeniem jest bowiem w stanie zastąpić tradycyjny stół często zajmujący dużo miejsca.
Jaki blat do kuchni na wynajem?
W przypadku blatu kuchennego, którego miejscem docelowym ma być kuchnia w wynajmowanym mieszkaniu warto pamiętać o kilku zasadach co do najlepszego doboru. Warto bowiem zdecydować się wysuwany blat, który można schować. Jest to dobre rozwiązanie w kawalerkach, które jak wiadomo, ie mają dużej powierzchni użytkowej.
W lokalach na wynajem istotnym jest także, aby blaty wykonane zostały z możliwie jak najbardziej trwałych surowców, na przykład bazaltu lub granitu, aby służyły przez możliwie jak najdłuższy czas. Dodatkowo, rozsądnym wydaje się zabezpieczenie ścian przylegających bezpośrednio do blatu.
Reasumując, dobór odpowiedniego blatu kuchennego nie stanowi większego problemu. Pod uwagę należy jednak wziąć styl architektoniczny kuchni, jak i całego mieszkania, posiadane zasoby finansowe oraz osobiste preferencje co do materiału. Warto zainwestować w tę część umeblowania, aby służyła jak najdłużej i spełniała wszystkie wymogi estetyczne.
marmur łapie plamy, przerabiałem temat dlatego albo granit albo najlepiej to spiek ale jest drogi
ja mam granitowy blat w kuchni i rzeczywiście sprawuje się idealnie, od chyba 4 czy 5 lat zero uszkodzeń, plam itd.