Domowe biuro - praca zdalna
5
(3)

Nowoczesne biuro w domu – czy to nowy trend?

Obecne czasy sprawiły, że coraz więcej z nas pracuje bez konieczności wychodzenia z domu. Zmiana technologii i podejścia do codziennych obowiązków, a już szczególnie ostatnia sytuacja światowa, pozwoliły sporej części społeczeństwa podjąć pracę, którą można wykonywać w zaciszu własnego domu.

Ten kto miał możliwość pracować w ten sposób z pewnością docenia fakt posiadania odrębnego pokoju, który odpowiednio zagospodarowany oferuje nam przyjemne i wyciszone miejsce do wykonywania swoich obowiązków. Praca w domu może być przyjemnością, a odpowiednie przygotowania przestrzeni, w której możemy być produktywni i skuteczni z pewnością nam ten proces umożliwi.

Jakie są zalety pracy zdalnej?

Praca zdalna niesie za sobą naprawdę wiele zalet. Do oczywistych z nich możemy zaliczyć oszczędności generowane np. na paliwie, którego nie musimy przeznaczać na dojazdy do pracy, jak również cenny czas, który przy pracy stacjonarnej musielibyśmy przeznaczyć na dostanie się w konkretne miejsce np. do biura.

Dodatkowym atutem jest fakt pracowania w przestrzeni, którą się zna i którą możemy dowolnie aranżować tak, aby maksymalnie spełniała nasze oczekiwania i umilała nam te kilka godzin przeznaczonych na pracę zawodową. Co więcej, ostatnie badania dowodzą, że pracując w domu jesteśmy o wiele bardziej wydajni i skuteczni, a także potrafimy wypełniać nasze obowiązki w o wiele krótszym czasie.

Niewątpliwie ma na to wpływ fakt, że niwelujemy dość sporo rozpraszaczy, które zwykle towarzyszą w pracy stacjonarnej, do których możemy zaliczyć chociażby kilkuminutowe przerwy na kawę czy papierosa ze współpracownikami, często kończące się piętnastominutową pogawędką. Nie dziwne więc, że wielu przedsiębiorców i właścicieli firm zdecydowało o możliwości pracy zdalnej wśród swoich pracowników, a niektórzy wręcz zachęcają, aby pracę wykonywać z domu proponując dodatkowe benefity.

Jak urządzić funkcjonalną przestrzeń w domowym biurze?

Domowe biuro, w którym na codzień pracujemy musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinno to być miejsce, w którym możemy poczuć się nieco bardziej służbowo. Możliwość rozgraniczenie miejsca pracy i miejsca do codziennego życia jest niezwykle ważna w kontekście zadbania o higienę pracy (tzw. work-life balance) i wpływa bezpośrednio na efektywność jej wykonywania.

Jeżeli tylko posiadamy możliwość wyodrębnienia jednego pokoju i przystosowania go do roli domowego biura to mamy już połowę sukcesu za sobą. Kolejna zaleta dobrze przygotowanego domowego biura to funkcjonalność. Ważne rzeczy powinny być zawsze pod ręką, dostęp do przydatnych dokumentów powinien być maksymalnie ułatwiony i uporządkowany. Dodatkowo warto zadbać o czysto techniczne sprawy, które w odniesieniu do pracy zdalnej wydają się być kluczowe – nienaganny dostęp do internetu, czy możliwość zamontowania routera w pokoju w celu poprawienia jakości zasięgu. 

Jakie meble do nowoczesnego biura w domu?

W nowoczesnym biurze domowym nie może zabraknąć dobrego biurka. Solidne biurko to podstawa przy planowaniu domowego biura – powinno być na tyle duże, aby umożliwić nam swobodną pracę, jak również organizację. W zależności od tego, czy pracujemy jedynie przy pomocy komputera czy laptopa, czy może potrzebujemy większej ilości przedmiotów wokół nas warto wybrać biurko, które dysponuje miejscem na przechowywanie konkretnych produktów.

Kolejnym niezbędnym elementem powinno być nowoczesne, ergonomiczne krzesło biurowe – obecnie rynek oferuje naprawdę wiele modeli, które można z łatwością dostosować do swoich potrzeb. Warto, aby krzesło było regulowane, posiadało podłokietniki i było wykonane z trwałego materiału.

Biurko do pracy na stojąco
Biurko do pracy na stojąco

Zgodnie z najnowszymi trendami i zwiększonym zapotrzebowaniem na rozwiązania dla osób pracujących w trybie zdalnym powstały tak zwane „standideski” jako alternatywa dla tradycyjnych biurek. Są to biurka, przy których można wykonywać pracę w trybie stojącym – są więc one odpowiednio wysokie i zapewniają komfort pracy w takiej pozycji, tym samym przynosząc sporo korzyści zdrowotnych.

Warto dobrze przemyśleć aranżację przestrzeni w domowym biurze tak, aby niczego nie zabrakło, a dodatkowo aby we wnętrzu nie znalazło się zbyt dużo niepotrzebnych rozpraszaczy. Można zainwestować w zieleń i wypełnić pokój kwiatami czy innymi roślinami, które będą wpływać kojąco i odprężająco na nasz organizm, a dodatkowo będą pięknym elementem wystroju nowoczesnego, domowego biura.

Jakie oświetlenie do domowego biura?

Nie można zapomnieć o jakże istotnej kwestii jaką jest oświetlenie całego pokoju. Warto, aby składało się ono z kilku elementów tak, aby móc stopniować jego natężenie o konkretnej porze dnia.

Z pewnością przyda się lampka bezpośrednio nad biurkiem, która przyniesie ulgę zmęczonym oczom i pomoże doświetlić elementy znajdujące się na biurku oraz ułatwi naszym oczom pracę przy monitorze.

Przy wyborze oświetlenia możemy zdecydować się na delikatne światło w barwie ciepłej, które pozwoli nam nieco zniwelować zmęczenie oczu po wielogodzinnej pracy. Efekt delikatnego, nieco rozmytego światła można uzyskać za pomocą lampek led, które można łatwo i samodzielnie zamontować w wybranych miejscach.

Oświetlenie naturalne w biurze domowym
Dobrze oświetlone światłem naturalnym stanowisko pracy

Należy pamiętać również o tym, aby zapewnić w miejscu naszej pracy światło naturalne. To bardzo ważne jeśli chodzi o higienę naszych oczu. Dobre doświetlenie okolic pracy przy monitorze pozwoli naszym oczom unikać zmęczenia oraz nadmiernego „nadwyrężenia”. Dobrym pomysłem będzie więc takie urządzenie biura, aby miejsce bezpośredniej pracy biurowej było zlokalizowane np. blisko okna.

Praca zdalna to coraz częściej napotykana forma realizowania obowiązków zawodowych, a miejsce w domu przeznaczone do wykonywania pracy, czyli tak zwane „domowe biuro” jest obecne niemal w każdym domostwie. Z pomocą powyższych rad łatwo zaaranżujesz swój pokój i stworzysz idealne miejsce przeznaczone do pracy służbowej, które pozwoli ci wykorzystać maksimum zawodowych możliwości. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

3 KOMENTARZE

  1. ja się broniłem przed homeoffice, ale mnie dopadło :) No i teraz z perspektywy czasu nawet sobie chwalę, bo praca wydajniejsza a czasu dla siebie mam więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here