Filtr odkamieniający do wody
5
(1)

Co to znaczy „twarda woda” i jakie jej obecność niesie ze sobą skutki?

Każdy na pewno spotkał się kiedyś z określeniem, że woda jest „twarda” i powoduje osadzanie się kamienia. Jednak co to tak naprawdę oznacza, oprócz nieestetycznych zacieków na armaturze łazienkowej? Tak zwany kamień, czy to, co osadza się na umywalkach, prysznicach i zlewach, to najbardziej widoczny efekt tego, że w wodzie znajduje się zbyt wiele kationów wapnia i magnezu (czasem też manganu i żelaza). Twardość wody stwierdzić można na wiele sposobów domowych, a przede wszystkim – z wykorzystaniem profesjonalnych testerów kropelkowych lub paskowych. Mierzy się przy ich pomocy, ile miligramów CaCo3 mieści się w litrze wody – ogólnie przyjęta norma to 50-500 mg CaCo3/l (według zaleceń WHO).

A jeśli ten poziom został przekroczony lub zbliża się do górnej granicy? Jak już zostało powiedziane, twarda woda przede wszystkim jest powodem osadzania się kamienia, co nie tylko ma znaczenie dla estetyki kuchni czy łazienki i powoduje konieczność częstego sprzątania, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na działanie i żywotność wielu sprzętów AGD (np. pralek, zmywarek) oraz systemów ogrzewania bazujących na wodzie (kamień osadza się w rurach i grzejnikach, zatykając je). Dodatkowo w twardej wodzie gorzej działają kosmetyki i detergenty, przez co musimy zużywać ich więcej, a nasza skóra i włosy reagują na nią przesuszaniem się.

Jak działają filtry odkamieniające do wody?

Aby uniknąć problemów związanych z twardą wodą w domu, najlepiej i najbezpieczniej zainwestować w dobrej jakości filtr, skutecznie oczyszczający ciecz ze wszystkich zanieczyszczeń i osadów oraz skutecznie ją zmiękczający. Oczywiście, na rynku dostępnych jest bardzo wiele tego typu produktów, różniących się od siebie pod wieloma względami – przede wszystkim w kwestii rodzaj wkładu i systemu filtracji.

  Najczęściej kupowane meble na wymiar w polskich mieszkaniach

Mechaniczne filtry do wody wyposażone są w specjalny wkład: jednorazowy (np. piankowy, sznurkowy, osadnikowy) lub wielokrotnego użytku (np. harmonijkowy lub z glinki ceramicznej), przechwytujące zanieczyszczenia takie jak osady i rdza. Innym typem są filtry z węglowe, zatrzymujące również toksyny, bakterie i zanieczyszczenia chemiczne. Jednak w przypadku odkamieniania najlepiej sprawdzają się modele zmiękczające, z wkładem z żywicy jonowymiennej, która wymienia kationy magnezu i wapnia na jony sodu. W sklepach dostępne są również specjalne filtry odżelaźniające oraz uszlachetniające wodę.

Zdecydowanie najlepszą i najbardziej praktyczną opcją jest zamontowanie filtra w głównym ujęciu wody w budynku – wtenczas mamy pewność, że w każdym kranie popłynie ciecz odpowiedniej jakości. Systemy uzdatniania dzielą się na wiele kategorii (np. filtry multifunkcyjne, na wejście wody, zmiękczacze, odżelaziacze, lampy bakteriobójcze etc.) – ze szczegółami specyfikacji wybranych urządzeń możesz zapoznać się np. na stronie https://sklep.osmoza.pl/wybor-zmiekczacza-do-wody-n-13.html.

Jak wybrać odpowiednie filtry do wody na kamień?

Jak we wszystkich przypadkach, ważny jest budżet, jaki zamierzamy przeznaczyć na filtr – jednak nie może być to podstawowy wyznacznik. Niekiedy urządzenie tanie w zakupie może okazać się drogie w eksploatacji i odwrotnie.

Po pierwsze, należy dokładnie zbadać wodę, a najlepiej oddać próbkę do SANEPID-u. Jeżeli już będziemy wiedzieć z jakimi dokładnie zanieczyszczeniami mamy do czynienia, łatwiej dobierzemy odpowiedni filtr. Po drugie, musimy obliczyć średnie zużycie wody w gospodarstwie domowym, aby odpowiednio wybrać złoże, by koszty eksploatacji nie były wysokie. Następnie warto znaleźć sklep, oferujący bardzo szeroki wybór urządzeń różnego typu – jak np. Global Water – i zwrócić się z prośbą o radę dotyczącą obsługi. Pracownicy punktu wyspecjalizowanego w filtrach z pewnością będą w stanie dobrać odpowiednie urządzenia do Twojego domu lub mieszkania i ocenić, czy lepszym wyborem będzie centralny zmiękczacz czy np. filtr multifunkcyjny.

  Jasne czy ciemne – jakie meble wybrać do kuchni?

Czy warto zainwestować w filtry do odkamieniania wody?

Zdecydowanie tak! Przede wszystkim to źródło bardzo dużych oszczędności – przedłużasz żywotność sprzętów AGD korzystających z wody, zużywasz mniej detergentów (np. proszku do prania) i kosmetyków. Zyskuje na tym Twoje zdrowie dbasz o skórę i włosy, środowisko, a także produkujesz mniej odpadów, a przede wszystkim dbasz o zawartość swojego portfela.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here