Po pierwsze materiał
Bardzo ważną kwestią przy wyborze regałów jest materiał. Zastawiasz się, co wybrać: metal czy drewno? Otóż oba rozwiązania są naprawdę dobre. Najczęściej wybór zależy od preferencji kupujących, co do wystroju wnętrza. Jednak warto pamiętać, że najważniejsza jest jakość materiału i wykonania.
Po drugie wymiary
Pomieszczenie, w którym ma znajdować się domowa biblioteka czy klasyczna biblioteka przed zakupem regałów powinno zostać dokładnie zmierzone. Musisz wiedzieć, jaką powierzchnię mogą zajmować regały. Bez tego ani rusz… Dostępna powierzchnia musi zostać jak najbardziej optymalnie wykorzystana. To od ilości dostępnych metrów kwadratowych będzie zależała zarówno ilość jak i rozstawienie mebli. Należy także zwrócić uwagę na wymiary półek w regale, czyli na ich wysokość, szerokość, głębokość i ilość.
Po trzecie rozmieszczenie
Przy planowaniu rozłożenia regałów należy pamiętać o zachowaniu takich odstępów, które umożliwia osobom korzystającym z naszej biblioteki swobodne poruszanie się po niej. Ponadto meble, które mają znajdować się bezpośrednio przy ścianie muszą zostać zakotwiczone do ścian podczas montażu. Jeżeli zdecydujemy się na meble wolnostojące warto zastanowić się nad kupnem podwójnych regałów. Jest to opłacalne, gdyż książki są ułożone z obydwóch stron. Jeżeli chcemy stworzyć ekspozycję z bestsellerami czy nowościami to upewnijmy się czy kupowane regały mają możliwość uchylnego czy skośnego ułożenia półek.
Po czwarte kolor
Kolor mebli zależy od indywidualnych preferencji kupującego i wystroju biblioteki. Jeżeli w naszej bibliotece znajdują się już regały i dokonujemy tylko dokupienia to warto zwrócić uwagę, żeby ich kolorystyka pasowała do tych już użytkowanych.
Po piąte grubość półki
Przy wyborze mebli trzeba zwrócić uwagę na grubość półki. Jest to bardzo ważne kryterium wyboru, ponieważ meble nie mogą się uginać pod ciężarem książek. Na przykład regały wykonane z płyty wiórowej powinny mieć grubość, co najmniej 25 mm. Cieńsze półki wyginają się w kształt łódki, co wpływa na nieatrakcyjny wygląd. Grubość półki decyduje o jej wytrzymałości i późniejszym wyglądzie.
Jeżeli zdecydujemy się na meble z płyty wiórowej to warto wybrać te mające fabrycznie klejony korpus, a nie skręcany. Ponadto plecy regału powinny być twarde, a ich grubość zbliżona do grubości ścianek.
Oryginalnym pomysłem jest zastosowanie półek w innym kolorze niż reszta mebli. W ten sposób możemy uzyskać fajny kontrast.
Po szóste praktyczność i jakość
Kolejne kryteria, które warto wsiąść pod uwagę to praktyczność i jakość wykonania regałów. Warto zwrócić uwagę na regulowane nóżki, które pozwolą na wypoziomowanie mebli. Kolejny element to przestawne półki, które umożliwią dostosowanie odstępu do wysokości książek.
W sklepie warto zasięgnąć porady sprzedawcy. Wystarczy mu przedstawić podstawowe wymagania, co do poszukiwanego produktu, a zapewne udzieli nam fachowej porady.