Spis treści artykułu:
Z czego można wykonać roletę?
Wybór rolet jest dość spory. Na rynku są dostępne półtransparentne, albo zaciemniające typu blackout. Każda z nich chroni przed słońcem i dodatkowo zdobi mieszkanie. Roleta może być wykonana z różnych materiałów. W zależności od gustu, czy potrzeb możemy wybierać pomiędzy bawełną, poliesterem, czy nawet bambusem. By roleta się nie gniotła, materiał często jest utwardzany.
Większość materiałów ma również dodatkowe cechy, jak ochrona przed promieniowaniem UV. Im grubszy jest materiał, tym grubsza jest rolka, którą montujemy na oknie. Warto ten aspekt również mieć na uwadze, decydując się na wybór konkretnego materiału na roletę.
Materiał na rolety można dobrać do najbardziej wyszukanego stylu wnętrza. Roleta w intensywnym kolorze lub wyraźny wzór staje się jednym z elementów dekoracyjnych wnętrza. W neutralnych kolorach nie rzuca się w oczy i pozostaje w tle. Dokonując wyboru wzoru i koloru rolety trzeba mieć na uwadze, że kolor na próbniku nieco inaczej będzie wyglądał na dużej powierzchni.
W salonach i sypialni jako dekoracja okienna świetnie sprawdza się roleta rzymska z materiału, który po podniesieniu do góry układa się w eleganckie fałdy. Jest to bardzo dekoracyjna roleta, która przypomina nieco zasłonę. Nadaje pomieszczeniu dużo przytulności i ciepła. Dobrze sprawdza się w małych pomieszczeniach, ponieważ nie zabiera miejsca. Można ją montować w różnym stopniu zaciemnienia od półprzeźroczystych do zaciemniających. Ciekawym rozwiązaniem są również rolety typu dzień-noc. Tworzą je przezroczyste pasy, tak że można w pełni zasłonić okno w nocy i odsłonić na dzień, regulując stopień natężenia światła.
Dla każdego coś dobrego
Oprócz różnych mechanizmów podnoszenia (elektryczne lub sznureczki) i materiałów z których są wykonane, rolety mają również różne powłoki. W łazienkach są najczęściej dodatkowo wyposażone w powłokę chroniącą przed wilgocią, do sypialni poleca się dodatkową warstwę izolującą od zewnątrz, która nie przepuszcza światła. Do salonu, czy pokoi na poddaszu warto wybrać roletę, która odbija światło a tym samym chroni przed promieniami słońca i pochłania ciepło.
Jak czyścić roletę?
Decydując się na zakup rolety, zastanawiamy się również nad łatwością utrzymania jej w czystości. Czyszczenie rolet nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Rolet z materiału nie czyścimy na mokro. Można je odkurzyć, większe zabrudzenia usunąć gumką do mazania lub wilgotną ściereczką, ale ostrożnie, by nie odbarwić materiału. Na wilgotno można czyścić również rolety dzień-noc, jednak bez użycia detergentów. Najlepiej jest je jednak odkurzać miękką szczoteczką odkurzacza. W przypadku tych rolet wykluczone jest pranie chemiczne ze względu na możliwość uszkodzenia poliestru. – mówi Agata Zając z serwisu Rena.pl.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by uprać w pralce rolety rzymskie. Ich konstrukcja umożliwia bowiem ich szybkie zdejmowanie i ponowne samodzielne założenie. Rolet rzymskich nie wirujemy i suszymy w postaci rozłożonej. Zawsze tez można skonsultować się ze sprzedawcą i zapytać o wskazówki dotyczące konserwacji, czy czyszczenia.
Rolety dzisiaj to często konieczność – większość z nas nie ma przecież zasłon i tylko te niepozorne rolki na oknach mogą nas uchronić przed nadmiarem słońca i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Warto więc wiedzieć, jak wybrać rolety do swojego wnętrza i dokonać właściwego wyboru, pamiętając, że są one przecież elementami wystroju naszych mieszkań.