Aranżując kuchnię w stylu zen należy przede wszystkim pamiętać o tym, że wybierając czy to kolorystykę wnętrza, czy meble, czy dodatki, zawsze musimy kierować się zasadą – im mniej, tym lepiej. Piękno tego typu aranżacji bazuje bowiem na minimalizmie oraz tym, co niepozorne.
Meble w kuchni w stylu zen
Współczesna kuchnia w stylu zen powinna mieć niewiele mebli, aby wnętrze nie przytłaczało i nie rozpraszało. W takiej aranżacji stanowią one jedynie spokojne i uporządkowane tło. Najlepiej sprawdzą się tutaj proste, geometryczne kształty i jasna kolorystyka modernistycznych projektów. Meble kuchenne powinny być oszczędne w barwach i pozbawione ozdobników – gładkie tafle, „czyste”, naturalne materiały… od tego zaczynamy!
Ściany w kuchni w stylu zen
Aranżacja kuchni w duchu zen, jako wnętrze, w którym dominuje prostota i „spokój”, powinna mieć jasne, gładkie ściany. To nie tylko kwestia minimalizmu, który definiuje ten styl, ale także konieczność. Pamiętajmy bowiem, że duże znaczenie w takich aranżacjach ma przestrzeń.
Trzeba we wnętrzu, zwłaszcza, jeśli jest ono niewielkich rozmiarów, stworzyć wrażenie tej przestrzeni. Dlatego właśnie w kuchni w stylu zen dobrze jest położyć na ścianach gładkie, na przykład białe, błyszczące płytki, które optycznie powiększą pomieszczenie, dodając mu nieco głębi.
Kolory w kuchni w duchu zen
Poza oczywistą bielą, w aranżacji kuchni zen dobrze zagrają spokojne dla oka kolory ziemi, a więc między innymi: delikatny beż, jasna szarość, nienasycona zieleń. Nie są to jedyne dopuszczalne dla tego stylu barwy.
Można stosować również inne kolory kuchni, ale z umiarem i nigdy nie mogą być one zbyt intensywne, bo celem jest tu budowanie atmosfery spokoju i skupienia. Mocniejszy kolor czasami wykorzystywany jest jednostkowo – w jakimś detalu, w dodatkach…
Materiały – jakie wybierać?
Natura to podstawa, dlatego aranżacja w stylu zen bazuje – w miarę możliwości – na naturalnym budulcu i materiałach. Chętnie wykorzystuje się tu kamień, drewno, jedwab, bawełnę.
Dodatki kuchenne w duchu zen
Zen ogranicza dodatki do minimum. To jeden ze sposobów podkreślenia tej specyficznej estetyki, zaakcentowania ładu, przejrzystości i idealnej organizacji wnętrza. Projektanci proponują czasami zastosowanie w takich aranżacjach słownie kilku niepozornych dekoracji kuchennych, które dopełniają całości w taki sposób, że nie burzą harmonii i porządku zaplanowanego dla wnętrza w stylu zen.
Oświetlenie kuchenne
Stylistyka zen to natura, a więc najważniejsze jest w kuchni aranżowanej w tym stylu wykorzystanie światła słonecznego, które powinno być delikatnie rozproszone, by odpowiednio dopieszczać wnętrze i akcentować jeszcze bardziej jego uspokajający charakter. Jeśli zaś chodzi o oświetlenie sztuczne, idealne jest w tym przypadku zrezygnowanie z jednego górnego źródła światła na rzecz kilku punktowych, rozplanowanych w całym pomieszczeniu. Do kuchni zen pasuje światło miękkie.
Zen kojarzy mi się ze spokojem, a kuchnia z temperamentem, więć mi nie pasuje :P
o takiej kuchni jak z pierwszej fotki marzę!!!