Radzimy, jak wybrać funkcjonalną i nowoczesną tapetę do kuchni.
5
(1)

Funkcjonalność przede wszystkim!

Przymierzając się do wyboru tapety często zdarza się, że zastanawiamy się nad wzorem, printem lub kolorystyką, zapominając o funkcjonalności, która jest tutaj kluczowa. Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy sporo czasu – gotując, przyrządzając posiłki.

Dlatego tapeta powinna być odporna na działanie wilgoci oraz przystosowana do szorowania, by zachowała swoje walory estetyczne przez długi czas. Unikajmy zatem tapet zrobionych na podkładzie papierowym, ponieważ nie nadają się do ścierania, a ich cienka warstwa sprawdzi się tylko w suchych pomieszczeniach o równych ścianach. Grubsze, a zarazem bardziej wytrzymałe są tapety winylowe. Dzięki wzmocnionej strukturze są odporne na działanie pary wodnej, a powstałe na jej powierzchni plamy i zabrudzenia łatwo usuniemy za pomocą mokrej ściereczki.

Na uwagę zasługują także tapety wykonane na podkładzie z flizeliny. Tapety są trwałe, a dodatkowo ich aplikacja jest bardzo łatwa. W przeciwieństwie do tradycyjnych okładzin, klejem smarujemy ścianę i przykładamy papier. Długi czas wiązania sprawia, ze przytwierdzoną tapetę można przesuwać, tak by precyzyjnie dopasować do siebie kawałki tapety. 

Biała tapeta, geometria czy orient?

Wybór konkretnego wzoru tapety najlepiej uzależnić od stylu, jaki chcemy uzyskać w pomieszczeniu. Do błyszczących, czarnych mebli idealna będzie biała tapeta, który świetnie skontrastuje się zabudową tworząc modny i niepowtarzalny wystrój kuchni z motywem szachownicy. Biel sprawdzi się także w industrialnie urządzonej kuchni, przełamując czerń połączoną z szarym, ceglanym murem. Jeśli chcemy nieco ożywić wystrój kuchni warto postawić na energetyzujące tapety z finezyjnymi, geometrycznymi kształtami. Łatwo możemy uzyskać efekt przeciwny do zamierzonego, dlatego najlepiej tapetą z odważnym wzorem pokryć tylko jedną ścianę, tak by nie zdominowała przestrzeni.

Jeśli kochamy klasyczne połączenia, w kuchni króluje jasnobrązowa tradycyjna zabudowa wybierzmy tapetę w spokojnej tonacji – beżu, kremu czy delikatnego brązu. Wiele firm oferuje tapety z rustykalnymi wzorami, które imitują wzór tradycyjnych kafelków. Idealny okaże się dekor w ceramiczne naczynia i dzbanki. Gdy kuchnia ma otwartą przestrzeń połączoną z jadalnią za pomoc wyspy świetnie sprawdzą się tematy z motywem parującej filiżanki kawy, soczystymi owocami lub chrupiącym pieczywem.

  Beton architektoniczny we wnętrzach

Dla wielbicieli kontrastowych odważnych aranżacji będzie wytapetowanie ścian w przeciwstawnych kolorach – limonki i fioletu lub fuksji i szarości. Sprawdzą się także orientalne zwory, które ociepla przestrzeń.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here