Stary_grzejnik_pomalowany
5
(1)

Zamiast wymieniać grzejniki, możemy je pomalować

Jeśli nie podobają nam się tradycyjne, żeliwne grzejniki w naszym mieszkaniu, a nie możemy pozwolić sobie na ich wymianę, dobrym wyjściem będzie ich pomalowanie. Dzięki takiemu zabiegowi z nieestetycznych, acz koniecznych urządzeń, zamienią się w nietuzinkowe dekoracje.

Wybierając kolor, możemy kierować się dwoma różnymi zasadami. Po pierwsze, możemy dopasować je pod względem kolorystycznym do ścian, dzięki czemu wtopią się w tło. Po drugie, możemy kierować się zasadą kontrastu i wybrać barwę rzucającą się w oczy, kontrastującą z kolorem ścian i wyposażenia wnętrza. Taki zabieg sprawi, że kaloryfery nabiorą stylu retro i zamienią się w ozdobę pomieszczenia. Jeżeli masz zapędy do majsterkowania w domu, z powodzeniem możesz zrobić to sam.

jak-odnowic-stary-grzejnik-2-domifikacje

Malujemy grzejnik

Do pomalowania grzejnika należy użyć przystosowanej do tego farby dekoracyjno-ochronnej. Producenci farb często mają w swojej ofercie emalie do kaloryferów.

Substancje te dobrze znoszą działanie wysokich temperatur, nie zmieniają koloru pod wpływem gorąca, tworzą gładką i trwałą powłokę. Za ich pomocą odświeżyć możemy grzejniki żeliwne, stalowe, a także inne elementy, takie jak rury. Malowanie należy przeprowadzić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, tak aby farba mogła powoli, równomiernie wyschnąć.

Sposób na dekorację starego grzejnika

Stary kaloryfer pomalować możemy na różne sposoby. Styl retro osiągniemy nadając mu jeden, nasycony, wyrazisty kolor. W aranżacjach tradycyjnych i romantycznych sprawdzą się grzejniki pomalowane w kwiaty czy inne wzory roślinne. Ciekawy efekt da pomalowanie żeberek wymiennie na dwa kolory. Możemy pokusić się także o bardziej pracochłonne cieniowanie urządzenia.

jak-odnowic-stary-grzejnik-3-domifikacje

Maskowanie grzejnika

Jeśli jednak stare, żeliwne grzejniki nie podobają nam się nawet w kolorze, możemy zdecydować się na ukrycie ich pod specjalnymi obudowami. Pomysły na zabudowę kaloryfera mogą być bardzo zróżnicowane.

Maskownice do kaloryferów mogą mieć postać dekoracyjnych płyt z ażurowymi wycięciami, mogą być stylizowane na komody czy szafki. Warto zwrócić uwagę na to, aby materiał, z którego wykonane są maskownice, nie stanowił bariery dla ciepła emitowanego przez urządzenia.

 

Ozdobne nawilżacze

Dobrym uzupełnieniem kolorowych grzejników będą dekoracyjne nawilżacze ceramiczne, które zawiesić możemy na urządzeniach – mogą być gładkie lub wzorzyste. Będą nie tylko zdobiły, ale także nawilżały powietrze podczas pracy instalacji grzewczej. Po wlaniu do nich kilku kropel olejku aromatycznego będziemy mogli cieszyć się rozchodzącym w powietrzu pięknym zapachem.

Świetnym sposobem na odświeżenie starego grzejnika jest jego pomalowanie; można zdecydować się na jeden lub kilka kolorów. Efektownie wyglądać będą także detale roślinne czy inne wzory. Istnieją również specjalne obudowy do kaloryferów, które pozwalają ukryć urządzenie.

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. W wakacje tego roku remontowałem dom i odnawiałem – odmalowywałem grzejniki. W całym domu na biało, ale w pokoju dziewczyn na takie kolory, jak chciały (żółty, niebieski, zielony). W kuchni zastanawiamy się jeszcze nad zabudową grzejnika, bo jednak tam ze smażenia i gotowania osadza się więcej tłuszczu, a czasem coś wpadnie i po co ma się psuć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here