Łóżko stanowi podstawowy element wyposażenia każdej sypialni niezależnie, czy jest to pokój dziecięcy czy pokój rodziców. Właśnie ono nadaje charakter pomieszczeniu i wpływa na jego praktyczny aspekt. Istnieje na rynku wiele typów konstrukcji, zaczynając od klasycznych łóżek pojedynczych, podwójnych, poprzez antresole (łóżka na podwyższeniu) a na łóżkach piętrowych kończąc.
Oczywiście gdzieś pomiędzy jest miejsce na łóżeczka dziecięce, jednak to trochę inna kwestia. Występują w różnych wymiarach i wykonywane są z najróżniejszych materiałów.
Spis treści artykułu:
RODZAJE ŁÓŻEK
Pojedyncze łóżka – idealne do pokoju dziecięcego. Warto zwrócić uwagę na to, czy projekt obejmuje wysuwane szuflady, w których znajdziesz miejsce na drugą pościel itd. Jeżeli w tym momencie nie doceniasz tego praktycznego aspektu – z pewnością zrobisz to wkrótce. Zawsze awaryjnie można pomyśleć nad alternatywnym wykorzystaniem tej powierzchni. Wszystko zależy od potrzeb i pomysłowości.
Podwójne łóżka – bardzo ciekawe rozwiązanie zarówno do małego pokoju gościnnego, jak i sypialni dziecka. Zwykle projekt takiego łóżka opiera się na wysuwanej z dołu części, która ma za zadanie pełnić miejsce snu dla drugiej osoby. Tego typu rozwiązanie likwiduje automatycznie możliwość montażu typowych szuflad (niejako zajmuje ich miejsce). Występuje zwykle różnica poziomów między jednym i drugim miejscem do spania.
Piętrowe łóżka dla dzieci – jaka sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z dwoma miejscami sypialnymi, z czego jeden jest na poziomie „zero”, a drugi jakby na „piętrze”. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i solidność konstrukcji tego typu mebli, bowiem muszą być odpowiednio wytrzymałe. Kolejną kwestią jest obecność (lub nie) zabezpieczeń przed wypadnięciem z łóżka. Oczywiście na piętrze zwykle takowe występują, jednak na niższym poziomie już niekoniecznie.
Antresole dziecięce – łóżka tego typu są niejako wariacją na temat łóżek piętrowych, miejsce do spania jest na podwyższeniu, a na poziomie „zerowym” jest miejsce do zagospodarowania, np. na komodę, biurko bądź szafę. Bardzo praktyczny wybór w przypadku chęci maksymalnego zagospodarowania powierzchni małego pokoju.
MATERAC – CZYM SIĘ KIEROWAĆ PODCZAS WYBORU?
Materac, a właściwie jego jakość i rodzaj jest czymś niezwykle istotnym z punktu widzenia komfortu i jakości snu. Oczywiście jest to bardzo indywidualna kwestia – jedni wolą spać na twardszym, a inni na bardzo miękkim materacu. Można jednak rozróżnić kilka ich typów:
– materac piankowy (wykonany z pianki poliuretanowej)
Biorąc pod uwagę konstrukcję, jest to najprostszy z możliwych materacy, który nie zapewnia zwykle bardzo dużego komfortu podczas snu. Zwykle jest dwustronny i wyposażony w hipoalergiczny bawełniany pokrowiec zapinany na zamek błyskawiczny – umożliwia to jego ściągnięcie celem wyprania.
– materac piankowo-kokosowy
Zdecydowanie ciekawsza odmiana powyższego typu, w której znajdziesz wkładkę kokosową o właściwościach antyalergicznych. Warto zwrócić uwagę czy mata kokosowa posiada pokrowiec zapobiegający przebijaniu się włókien, które potrafią mocno podrażnić skórę. Charakteryzuje się większą twardością i znakomicie sprawdza się w większości sytuacji. Tego typu materace cechują się także większą trwałością.
– materac wysokoelastyczny
Wykonywane są ze specjalnej pianki o zwiększonej elastyczności i sprężystości punktowej. Jego odporność na odkształcenia jest większa nawet o 40% od klasycznych materacy piankowych. Zaletą jest bardzo dobre dopasowywanie się do naturalnych kształtów ciała, ze specjalnym uwzględnieniem kręgosłupa. Charakteryzuje się zwykle hipoalergicznymi właściwościami oraz zwiększoną wytrzymałością na obciążenia.
– materac termoelastyczny
Kolejny przedstawiciel materacy piankowych, którego wyjątkowe właściwości wynikają z zastosowania specjalistycznej pianki wysokoelastycznej, reagującej na temperaturę. Generalnie pianka pod wpływem ciepła staje się bardziej miękka i elastyczna. Dzięki temu dostosowuje się za każdym razem do kształtu ciała i zapewnia mu znacznie lepszą podporę. Często wybierany jest przez alergików ze względu na antyalergiczne właściwości.
– materac lateksowy
Zdecydowanie najlepszy typ materaca, niestety przeważnie i najdroższy. Jednak cena ma swoje uzasadnienie. Zapewnia on, niezwykły komfort spania, idealnie dopasowując się do kształtu ciała i zapewniając mu odpowiednią podporę. Zwykle posiada strefy twardości. Jednak jego najważniejszą cechą jest całkowicie antyalergiczny charakter. Gwarantuje doskonałą wentylację i jest odporny praktycznie w 100% na odkształcanie się.
Łóżko to tylko wygląd tak naprawdę. A grunt to materac – musi być wygodny i zdrowy. Na tym nie wolno oszczędzać absolutnie.