Sypialnia przez wielu z Nas uważana jest za jedno z istotniejszych pomieszczeń w domu. To tam śpimy, wyciszamy się i zaznajemy relaksu.
Jej nowoczesne wnętrze i sposób aranżacji sprawiają, że to miejsce staje się przytulne i zachęcające do odpoczynku. Trendem ostatnich czasów jest styl marynistyczny, przywodzący na myśl klimat błogich wakacji. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić sypialnię w nadmorskim klimacie, przeczytaj kilka wskazówek. Ekspertem jest architekt wnętrz Zapp aranżacje.
Sypialnia w okolicach Trójmiasta – co i jak z kolorystyką
Sypialnia utrzymana w marynistycznym stylu bez wątpienia pomoże codziennie przenosić się w nadmorskie kurorty czy na skąpane w słońcu plaże. Takie nowoczesne mieszkanie będzie niczym wspomnienie wakacji, towarzyszące Nam przez cały rok. Kluczowym elementem jest oczywiście kolorystyka, a jak wiadomo – podstawowymi barwami będzie tu biel i niebieski.
Projektanci wnętrz zachęcają jednak, by bawić się kolorami i wykorzystywać bogatą paletę niebieskiego – od turkusu, po granat, szafir, ultramarynę, navy blue, chaber i przełamywać je np. piaskowymi beżami, butelkową zielenią (przywodzącą na myśl roślinność wydm) czy energetyczną czerwienią lub pomarańczą (kojarzące się z nadmorskimi pejzażami latarni morskich, kół ratunkowych, boj). Kolory mogą przewijać się w dodatkach, obiciach mebli, fakturach zasłon czy poduszek. Nieśmiertelnym motywem marynarskim jest wzór w biało – granatowe pasy czy paseczki. Najważniejsze, by całość była dobrze wyważona, bo stylowe mieszkanie utrzymane w klimacie nadmorskim powinno być lekkie, rześkie niczym bryza i nie przeładowane detalami.
Rozmieszczenie i wygodny dostęp elementów sypialni ma znaczenie
W stylu nadmorskim preferowana jest duża ilość drewna, najlepiej w naturalnych odcieniach niczym z kajuty prawdziwego statku. Pracownia aranżacji wnętrz radzi, by meble w sypialni zachowały swoją prostą bryłę i były utrzymane w stylistyce bieli czy bielonego drewna. Stylowe mieszkanie marynarskie bardzo chętnie korzysta z mebli w motywie tzw. shabby chic, czyli celowo przetartych, postarzałych i wyglądających niczym mocno sfatygowane lub takich o nazwie driftwood – prezentujących się niczym elementy wyrzucone prosto przez wzburzone morze. Jeśli natomiast chcemy wprowadzić klimat luksusowego jachtu, warto wybrać umeblowanie w ciemnych barwach mahoniu.
Pamiętajmy jednak, że nowoczesna aranżacja wnętrz, w tym także sypialni, powinna opierać się na takim połączeniu elementów, by całość była nie tylko przytulna ale także funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Nadmorska sypialnia cechuje się więc prostotą, brakiem przepychu czy nadmiernej ekstrawagancji.
Wybierając łóżko, biuro projektowe proponuje, by decydować się na modele wolnostojące, ze skrzynią. Mogą być z baldachimem, którego tkanina przypomina fale morza. Jeśli chcemy zaś nieco poszaleć, to np. w pokoju małego żeglarza umieścimy stelaż w kształcie żaglówki. Dodatkowo, często wykorzystywane są elementy wykonane z naturalnych materiałów typu rattan czy wiklina. W przypadku mniejszych metraży sypialni, także możemy sobie pozwolić na nurt marynistyczny. Wtedy wystarczy, by jeden element wyposażenia np. komoda bądź szafa nawiązywały do stylu nadmorskiego. Resztę dopełnimy ciekawymi dekoracjami i tekstyliami nawiązującymi bezpośrednio do atmosfery morskich krajobrazów – tłumaczy studio aranżacji wnętrz.
Odpowiednie dodatki w sypialni, jak i w całym mieszkaniu tworzą niepowtarzalny klimat
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że dopełnieniem każdego wnętrza są różne drobiazgi i dekoracje. Nawet te najmniejsze nadają charakteru, zapewniają domową atmosferę oraz tworzą efekt „wow”. Wystarczy kilka elementów, a nasze stylowe mieszkanie nabierze prawdziwej duszy.
Nadmorska aranżacja nie wymaga wielkich nakładów finansowych, często korzysta wręcz z trendu recyklingu. Bo wystarczą zebrane podczas nadmorskich wakacji, a wyrzucone przez morze muszle czy kamienie, które można umieścić w słojach wypełnionych piaskiem. Mało tego, już ze zwykłej, starej butelki znalezionej na brzegu wyczarujesz ciekawą dekorację – wystarczy opleść ją liną i wykorzystać jako np. świecznik bądź wazon. Projektanci wnętrz wskazują także na nieśmiertelne elementy, które budują jasne skojarzenia ze stylem marynistycznym. I tak, nowoczesna aranżacja wnętrza może zawierać motyw kotwic, sterów, wioseł, latarni morskich, lin czy splotów żeglarskich, sznurów konopnych, żaglówek i łodzi, rozgwiazd czy morskich stworzeń. Na ścianach można zawiesić obrazy czy grafiki w klimacie np. retro map nawigacyjnych, pejzaży morskich. Koniecznie dodajmy też obicia czy tkaniny (narzuty, pledy, poszewki na poduszki) w naturalnych materiałach typu wełna, bawełna czy len. Świetnie sprawdzą się kufry z naturalnego drewna, przypominające skrzynie skarbów, wiklinowe czy plecione kosze. Do tego oświetlenie imitujące lampy naftowe, jachtowe, portowe albo latarenki. Biuro projektowe z Trójmiasta radzi także, by dla ożywienia mieszkania, dodać zielone rośliny doniczkowe oraz świeże kwiaty w wazonach.
fajnie wyszło, stonowane i eleganckie kolory
kolorystyka i wygodne łóżko z dobrym materacem – to tak na dobrą sprawę najważniejsze kwestie :)