0
()

Remont, chociażby niewielki, i malowanie ścian to dobry pretekst do całkowitej zmiany kolorystyki i metamorfozy aranżacji. Co ciekawe, najczęściej decydujemy się zastąpić intensywne kolory wnętrza odcieniami lekkimi i stonowanymi. Na szczęście przemalowanie ściany w głębokim kolorze jest bardzo proste – wystarczą odpowiednie produkty.

Człowiek doskonale czuje się, realizując rutynowe czynności i codzienne rytuały, jednak tym, co naprawdę go motywuje, jest ich przełamanie. Dlatego też zmiany, także zmiany dotyczące otaczającej nas przestrzeni, są jak najbardziej wskazane! Okazuje się, że wystarczy przemalowanie ścian na inny kolor. Dzięki temu aranżacja nabierze zupełnie nowego wyrazu, co jednocześnie wpłynie na nasze samopoczucie. Szczególnie dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z ciemnych i intensywnych odcieni i na rzecz jasnych kolorów.

Jakie kolory wybrać?

Jeśli zależy nam na zmianie w aranżacji, która pociągnie za sobą zmiany w naszym nastroju, sięgnijmy po farby w jasnych odcieniach. Choć nasycone burgundy nie mają sobie równych, jeśli chodzi o budowanie romantycznej atmosfery, może lepiej zastąpić je lekkimi kremami i beżami? Jeżeli ciepłe tonacje sprawiają, że czujemy się swobodnie, sięgnijmy po rozmyte i delikatne odcienie żółci bądź czerwieni. Róż, pomarańcz, jednak w naprawdę subtelnej odsłonie, to kolejny trafiony wybór. Oczywiście coś dla siebie znajdą także miłośnicy zimnej kolorystyki. Wystarczy granat zamienić na pudrowy błękit, a butelkową zieleń – na tą najlżejszą, która w pomieszczeniu będzie prezentować się oryginalnie i niebanalnie.

Sprawdzą tu się też rozwiązanie pośrednie – „polubowne”. Wystarczy, że zmianę nasycenia zaplanujemy na kilku ścianach, jednak nie na wszystkich. Nie zmieniajmy koloru we wnęce okiennej czy na wąskiej ścianie albo ściance za półkami, pozwólmy, aby wyróżniał się w aranżacji.

Jak przemalować ścianę z intensywnego koloru na jasny?

Przemalowanie ściany z ciemnego koloru na jasny wbrew pozorom jest banalnie proste. Po prostu musimy sięgnąć po taki produkt, który przygotuje ściany do aplikacji farby w znacznie jaśniejszej tonacji – specjalne farby podkładowe w kolorze białym.  

  Pojemnik na odpady - inwestycja na lata

Właściwości, których powinniśmy szukać wśród dostępnych na rynku wyrobów, to przede wszystkim doskonałe krycie, możliwość ujednolicenia powierzchni i wyrównania niedoskonałości podłoża, poprawa przyczepności farb nawierzchniowych oraz krótki czas schnięcia (pozwoli na to na szybkie przejście do kolejnego etapu prac, czyli malowania właściwego). Nasze wymagania spełni m.in. Dulux Grunt Podkładowy.

Farby podkładowe nakładamy dokładnie w taki sam sposób, jak „standardowe” wyroby. Pamiętajmy, aby kierować się zaleceniami producenta zawartymi w karcie technicznej farby.

Podsumowując, przemalowanie ścian z intensywnego koloru na jasny wymaga zastosowania specjalnej farb podkładowej. Czy nie możemy jednak sięgnąć po jakąkolwiek białą farbę? Nie jest to rozwiązanie rekomendowane przez ekspertów. Tylko farby podkładowe przeznaczone do zmiany kolorystyki wyróżniają się odpowiednio silnym kryciem i dużą przyczepnością do podłoża, poza tym doskonale przygotowują podłoże na aplikację wyrobu o jasnym odcieniu. Używając innego produktu, ryzykujemy, że efekt nie spełni naszych oczekiwań, a zakres prac będzie znacznie większy niż początkowo zakładaliśmy.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here