Spis treści artykułu:
Jaki kolor podłogi do salonu?
Przede wszystkim warto zastanowić się nieco nad kolorystyką podłogi przeznaczonej do salonu. Okazuje się, że zarówno barwy jasne, jak i ciemne mają swoje wady i zalety.
Jasne podłogi niewątpliwie optycznie powiększają wnętrze. Dobrze sprawdzają się więc w pomieszczeniach raczej niewielkich. Ponadto, tego typu posadzki nie rzucają się w oczy, a więc pasują w zasadzie do każdej aranżacji wnętrz. Postawić można na nie zarówno w salonach nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Jednak do takiej podłogi dobrać trzeba raczej delikatne meble. Również i kolorystyka ścian nie powinna być przesadzona. Ciemna podłoga z kolei pasować będzie przede wszystkim do wnętrz eleganckich, luksusowych. W tym przypadku możliwości aranżacyjne są znacznie większe.
Panele do salonu
Do salonu do wykończenia podłogi często wybierane są panele. Wybór na rynku w tym zakresie jest naprawdę spory. Dlatego bez problemu można dopasować panele do danej aranżacji. Cena tego materiału wykończeniowego jest dość zróżnicowana. Panele dostępne są w sprzedaży w różnych klasach używalności i ścieralności. Wyróżnia się m.in. pięć klas ścieralności od AC1 aż do AC5.
Pierwsza oznacza najgorszą oporność na ścieranie, a ostatnia największą. Oczywiście, im wyższa jest klasa ścieralności, tym bardziej dana podłoga będzie odporna na codzienną eksploatację. Z kolei klasy użyteczności dzielą panele na te, które dedykowane są do wnętrz mieszkalnych i te przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej. Informuje o tym pierwsza cyfra parametru. Druga natomiast mówi o natężeniu ruchu, gdzie 1 to natężenie niskie, a 3 – wysokie. Warto przy tym pamiętać, że pod niektóre panele do salonu położyć można nawet ogrzewanie podłogowe.
Podłogi do salonu z naturalnego drewna
Podłogi wykonane z naturalnego drewna wciąż mają swoich zagorzałych zwolenników. Nic w tym dziwnego, bo wyróżniają się wieloma zaletami. Przede wszystkim zawsze prezentują się elegancko i wytwornie, co w przypadku salonu ma niemałe znaczenie. Drewno, o ile jest dobrze zakonserwowane i odpowiednio pielęgnowane, może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. To materiał odporny na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo do wyboru jest całkiem sporo gatunków drewna o dość zróżnicowanej kolorystyce.
Podłogi drewniane są bardzo uniwersalne i dobrze sprawdzają się w różnego rodzaju aranżacjach. Poza tym można je samodzielnie wykończyć – polakierować lub zdecydować się na ich olejowanie. Każdy z tych zabiegów wydobywa z drewna inne jego cechy. Z drugiej strony należy zdawać sobie sprawę z tego, że podłogi z naturalnego drewna nie należą do produktów najtańszych. Są o wiele droższe niż wspomniane już panele podłogowe.
Alternatywa dla drewna – panele laminowane
Atrakcyjną alternatywę dla rozwiązań z drewna stanowią podłogi laminowane, dostępne m.in. w sklepie my-floor.pl. Mowa tutaj o panelach pokrytych okleiną, która pełni dwojakie funkcje. Po pierwsze stanowi ona zabezpieczenie przed zarysowaniem i innymi możliwymi uszkodzeniami. Ponadto, wpływa ona na estetykę podłogi. Dzięki temu panele laminowane można dopasować do każdego wnętrza, gdyż okleina może występować w dowolnych wersjach estetycznych.