Kuchnia w stylu skandynawskim
5
(2)

Od wielu lat w polskich salonach i sypialniach króluje styl skandynawski. Jest on równie często wybierany przy urządzaniu kuchni. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest uniwersalny, nigdy nie wychodzi z mody, nadaje się do każdego pomieszczenia i stosunkowo łatwo go odtworzyć. Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które pomogą zaaranżować kuchnię w iście skandynawskim klimacie. 

Spis treści artykułu:

Biel i jasność muszą dominować!

Kolorem, który dominuje w kuchni skandynawskiej, jest biel oraz jej różne odcienie. Wybór takiego koloru nie jest przypadkowy. Pogoda na Północy bywa kapryśna, często pada deszcz i jest pochmurnie.

Skandynawowie pokochali biel, ponieważ jest przeciwwagą do szaroburej aury i rozjaśnia wnętrze. Warto zatem wybierać fronty w kolorze białym, jednak ich wykończenie powinno być matowe, nie z połyskiem.

Dobrze wyglądają także meble drewniane lub pobielone, z przetarciami. Obecnie w kuchniach skandynawskich oprócz bieli wprowadza się różne odcienie szarości, beżu oraz zieleni. Ściany powinny pozostać jasne, mają odbijać światło i optycznie powiększać pomieszczenie. Z tego powodu ten styl sprawdzi się także w niewielkiej kuchni.

Drewno i naturalność to cecha charakterystyka stylu skandynawskiego

Ważnym elementem, bez którego nie mogą się obyć kuchnie w stylu skandynawskim, jest drewno i naturalne dodatki. Dzięki temu wnętrze nabiera świeżości i nawiązuje do ekologii, która jest bardzo ważna dla Skandynawów.

Drewniana podłoga czy blaty kuchenne to absolutny obowiązek w kuchni w tym stylu. Oczywiście nie musi być to prawdziwy dębowy parkiet, wiele paneli do złudzenia przypomina drewniane podłogi, a kosztują zdecydowanie mniej. Nie może zabraknąć również drewnianego lub imitującego drewno stołu z krzesłami.

Równie mile widziane są półki na talerze. Najlepiej, gdy wykorzystuje się do ich wykonania surowe drewno z drobnymi defektami. Wnosi to do kuchni naturalność i przytulność.

Materiałem, który jest tani i często wykorzystywany w kuchniach skandynawskich, są europalety lub stare skrzynki na owoce. Równie pięknie prezentuje się wiklina, dlatego warto wstawić wiklinowy koszyk na owoce lub kilka misternie plecionych pojemników na kuchenne szpargały.

Skandynawski umiar w kuchni

Kuchnia w stylu skandynawskim nie posiadają wielu ozdób i zdecydowanie preferują minimalizm. Charakteryzuje je prostota form i ograniczona ilość mebli i dodatków. Takie zabiegi powodują, że pomieszczenie wygląda na bardziej przestronne i uporządkowane. Warto tak zagospodarować przestrzeń, żeby produkty spożywcze oraz przedmioty codziennego użytku były ukryte lub pochowane w szafkach.

Jeśli zależy nam na wprowadzeniu dodatków, należy zdecydować się wyłącznie na kilka. Duża liczba przedmiotów zaburza przestrzeń i wprowadza chaos, który nie jest pożądany w prostym stylu skandynawskim. Na jakie dodatki zatem się zdecydować? Dobrze będą wyglądać drewniane deski lub tace, chlebak, stojaki na noże, metalowe relingi na kubki czy przybory kuchenne. Ładnie prezentują się również rośliny w doniczkach ustawione na blacie lub powieszone na ścianie.

Tekstylia w skandynawskiej kuchni

Ważną rolę w stylu skandynawskim odgrywają tekstylia. Rękawice, ściereczki, narzuty i inne materiały są jego nieodłączonymi elementami. To one nadają wnętrzu przytulnego charakteru. Wystarczą niewielki dywanik czy poduszki na krzesła, aby ocieplić kuchnię. Jeśli chodzi o firany i zasłony, w stylu skandynawskim często się z nich rezygnuje. Ma to na celu wpuszczanie jak największej ilości światła dziennego do pomieszczenia, aby w połączeniu z wszechobecną bielą wydawało się jeszcze większe.

Materiały, które stosuje się w aranżacjach w stylu skandynawskim, to len, juta, bawełna oraz wełna. Dobrze prezentują się również koce i nakrycia o grubym splocie. Należy jednak trzymać je z dala od kuchenki, ponieważ będą chłonąć zapachy i tłuszcz.

Światło i oświetlenie

Światło ma bardzo duże znaczenie w kuchniach skandynawskich. Nie każdy jest jednak w stanie wyobrazić sobie okna bez firan czy rolet. Jeśli nie chcemy rezygnować z zasłonięcia okien, warto wybierać bardzo delikatne firany lub zasłony z naturalnych materiałów, na przykład lnu. Dobrze sprawdzają się również jasne rolety lub drewniane żaluzje.

Jeśli chodzi o oświetlenie, na pewno nie są wskazane kinkiety, kryształowe żyrandole lub inne efektowne rozwiązania. Lampy, które są wybierane w skandynawskich pomieszczeniach, nawiązują do stylu industrialnego. Są wykonane z metalu, drewna, szkła lub betonu. Przełamanie tej surowego konwencji stanowią inne źródła światła, czyli uwielbiane przez Skandynawów lampiony i świece – doświetlają pomieszczenie i nadają mu ciepła.

Mieszanie stylów

Skandynawskie kuchnie są eklektyczne. Często łączy się nowoczesne szafki kuchenne ze starymi krzesłami. Nierzadko można spotkać wiekowy kredens, na którym stoją zupełnie współczesne porcelanowe talerzyki i filiżanki. Niektóre meble pochodzą z fabryki, inne zostały zrobione własnoręcznie. Wiele mebli zostaje przemalowanych, aby tchnąć w nie drugie życie, ponieważ według skandynawskiej myśli nic nie może się zmarnować. Inne meble wykonuje się niskobudżetowo z tego, co jest pod ręką, na przykład z palet lub drewnianych pniaków.

Jeśli nie boimy się takich rozwiązań, warto eksperymentować. Europalety są bardzo tanie i nawet jeśli ostatecznie nie będą współgrać z wnętrzem, nie będzie to duża strata. Dzięki temu wnętrze będzie unikatowe i spersonalizowane. Należy jednak pamiętać, że eklektyzm wymaga wyczucia smaku i staranności w wyborze mebli i dodatków, łatwo jest przesadzić i uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. 

Kuchnie w stylu skandynawskim są jasne, minimalistyczne, a przy tym mają w sobie wiele naturalnego uroku. Jest to ciekawe rozwiązanie zarówno do przestronnych, jak i niewielkich pomieszczeń. Zalety wnętrz skandynawskich docenią przede wszystkim osoby, które stawiają na praktyczność, prostotę i ekologię.  

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

4 KOMENTARZE

  1. No i super – minimalistycznie, elegancko, ponadczasowo. Szkoda, że nie stać mnie na poważniejsze zmiany, na pewno starałbym się wzorować.

  2. Jak będę budować dom to na pewno urządzę go w stylu skandynawskim :) przemawia do mnie swoją naturalnością, a to lubię najbardziej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here