59130177
5
(2)

A przecież, jak przekonała nas specjalistka z firmy Redro, naprawdę nie trzeba ani wydawać wielkich pieniędzy, ani poświęcać wielu godzin czy wręcz dni, ani nawet inwestować mnóstwa wysiłku w to, aby taką pustą, ziejącą smutkiem ścianę zamienić w przyciągający spojrzenia, wyrazisty akcent dekoracyjny wnętrza. Ona wcale nie musi być przygnębiająca! Odpowiednio dobrane naklejki ścienne do salonu będą miały niemal magiczny wpływ na przestrzeń: dopełnią wystrój albo dodadzą mu charakteru, a nawet, gdyby zaszła taka potrzeba, optycznie powiększą wnętrze. O tym wszystkim opowiedziała nam znawczyni wystroju wnętrz i projektantka z firmy Redro, poproszona o podzielenie się z nami kilkoma wskazówkami na temat tego, jak dobrać naklejki na ścianę do salonu – i jak sprawić, by wyglądały tak dobrze, jak to tylko możliwe.

Rozmiar ma znaczenie? Zdecydowanie tak!

Gdy chodzi o dekoracje ścienne, proporcje są wszystkim. Naklejki powinny być starannie dopasowane do wnętrza właśnie ze względu na jego rozmiar. Zbyt małe będą wyglądały źle, jak zwyczajne naklejki, które ktoś dla kaprysu nakleił na ścianie. Zbyt duże mogą natomiast przytłoczyć wnętrze i wyglądać na „przerośnięte”.

Wybierając naklejki ścienne do salonu, dobrze jest znaleźć sobie jakiś punkt odniesienia, którym będziemy się kierować podczas wyboru formatu ozdoby – radzi dekoratorka z Redro. – Mogą to być rozmaite rzeczy: długość blatu stołu, szerokość komody albo kanapy, wysokość framugi drzwi… Jeżeli naklejka, która znajdzie się w pobliżu tych elementów wystroju, będzie odpowiadała im pod względem rozmiaru, takie zestawienie będzie wyglądać na harmonijnie i dobrze przemyślane.

Co więcej, jeżeli masz zamiar nakleić swoją naklejkę w jakiegoś rodzaju niszy, dobrym pomysłem będzie dopasowanie do niej ozdoby zarówno pod względem długości, jak i szerokości – w taki sposób, aby ich proporcje mniej więcej się zgadzały. Dzięki temu naklejka będzie wyglądała, jakby została zaprojektowana specjalnie dla tego miejsca!

  Wolnostojące wanny w stylu retro. Klasyczna elegancja

Oko na kolor, czyli dekoracje na ścianę do salonu we wszystkich kolorach tęczy

https://redro.pl/naklejki/przeznaczenia/do-salonu/

Ponieważ naklejki z samej swojej natury zajmują tylko część ściany, zawsze niezbędne jest dostosowanie ich kolorów do pokrywającej ją farby lub tapety. Co może być bardzo łatwym albo bardzo trudnym zadaniem, jak się okazuje.

Kolory dobierać można na dwa główne sposoby: na podstawie podobieństwa albo na podstawie kontrastu – poucza specjalistka z Redro. – Jeżeli na soczyście zielonej ścianie zamontujemy naklejkę przedstawiającą czerwone jabłuszko, to stworzymy kontrast i taka kompozycja będzie rzucała się w oczy, a także ożywiała i energetyzowała wnętrze, wprowadzając do niego urozmaicenie. Jeżeli natomiast na tej samej zielonej ścianie znajdzie się naklejka przedstawiająca las w pełni lata, to kolory zestawione zostaną harmonijnie, wnętrze zaś wyda się bardziej zrównoważone i spokojne. Nie muszę chyba dodawać, że pierwszy sposób przyda się tam, gdzie chcemy wprowadzić atmosferę wesołości, na przykład w salonie czy w pokoju dziecięcym, podczas gdy drugi będzie idealny w tych wnętrzach, które chcemy „wyciszyć”, takich jak sypialnia.

Posiadaczy białych ścian, które uchodzą za najbardziej uniwersalne tło, musimy przestrzec: biel bieli nierówna! Dobierając naklejkę, zwróć szczególną uwagę na to, czy Twoja ściana ma odcień delikatnie niebieski (chłodna biel) czy raczej delikatnie żółty (ciepła biel). Ciepłe kolory będą harmonizować z ciepłą ścianą a kontrastować z zimną – i vice versa. Jeżeli Twoja biała ściana jest neutralna – gratulacje, faktycznie możesz pozwolić sobie na dobór dowolnej barwy!

Trzy słowa na koniec: wzór, wzór i jeszcze raz wzór

Naklejki do salonu występują w tak ogromnej ilości i różnorodności wzorów, że obiecujemy konia z rzędem temu, kto byłby w stanie powiedzieć „Tak, to jest ta jedyna i niepowtarzalna, najlepsza dla mojego mieszkania grafika, tutaj moje poszukiwania się kończą”. Na coś jednak trzeba się zdecydować! Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

  Wnętrza w stylu wabi sabi

W mojej codziennej pracy zawsze doradzam klientom, aby wybierali taką grafikę naklejki do salonu, która najbardziej pasuje do atmosfery wnętrza, jaką chcą uzyskać – sugeruje dekoratorka z firmy Redro. –  Jeżeli, na przykład, zależy im na czym żartobliwym i lekkim, mogą wybrać motywy geometryczne w wesołych barwach albo nawet wzory zwierzęce inspirowane stylem skandynawskim. Jeśli wolą coś nieco mrocznego, nastrojowego i seksownego, to barokowe adamaszki i sensualne portrety albo nawet niektóre pejzaże będą idealne. Z kolei, gdy chcą, aby wnętrze było ciepłe, zachęcające i gościnne, mogą sięgnąć po, na przykład, naklejki z inspirującymi cytatami.

Pamiętaj jednak, że podczas wyboru wzoru ostatecznym kryterium powinno zawsze być to, co podoba się Tobie! To właśnie dzięki kreatywnemu łamaniu i naginaniu reguł wnętrze może stać się naprawdę niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Zdecydowanie naklejki ścienne są tym elementem, który ożywia nudne ściany. Chociaż zamiast takich ozdób można spokojnie pokusić się o narożnik czy zestaw mebli wypoczynkowych w mocnym kolorze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here