5
(2)

Artykuł sponsorowany

Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz są jednoznaczne: otwarta przestrzeń dzienna to najlepsze rozwiązanie w mieszkaniu. Połączenie kuchni z jadalnią i salonem to nie tylko sposób na zyskanie więcej przestrzeni i światła, ale też szansa na spędzenie większej ilości czasu z rodziną i przyjaciółmi. W nowoczesnym salonie z jadalnią można wspólnie gotować, przygotowywać posiłki, a także pracować i oddawać się ulubionym rozrywkom.

Otwarta kuchnia z salonem – pomysł na aranżację małego mieszkania

Połączenie kuchni z salonem sprawdzi się nie tylko domach jednorodzinnych, loftach czy apartamentach, gdzie do dyspozycji pozostaje spora przestrzeń, ale też w mieszkaniach w bloku, które nie mogą poszczycić się zbyt dużym metrażem. To właśnie w tego typu lokalach, taki zabieg najbardziej się opłaca, bo pozwala zyskać dodatkową przestrzeń. Kuchnia otwarta na salon to nie tylko więcej przestrzeni, ale też więcej światła w części roboczej.

Nowoczesny salon z jadalnią – więcej przestrzeni w mieszkaniu

W architekturze PRL-u była zauważalna tendencja do zamykania ścianami każdego pomieszczenia w mieszkaniach (nawet tych o niewielkim metrażu). W obecnym podejściu do projektowania wnętrz, architekci coraz częściej odchodzą od tego założenia, stawiając – przede wszystkim – na przestronność. Stąd właśnie wzięła się popularność nowoczesnych salonów, połączonych z jadalnią. Dzięki takiemu zabiegowi zmieniło się postrzeganie kuchni jedynie w kategorii pomieszczenia typowo roboczego, którego wygląd nie ma większego znaczenia, a liczy się głównie funkcjonalność. Otwarta kuchnia staje się częścią salonu – jego nierozerwalnym elementem. Tym samym zostaje wcielona do strefy dziennej. Właśnie taki układ pomieszczeń, sprzyja rozwijaniu wzajemnych zażyłości – domownicy mogą wspólnie przygotowywać i spożywać posiłki, ale też, w tej samej przestrzeni, oddawać się ulubionym rozrywkom.

  Aranżacja jasnego salonu - jak wykorzystać naturalne światło?

Kuchnia, jadalnia i salon w jednym – granice pomieszczeń

Łącząc ze sobą poszczególne pomieszczenia i tworząc jedną, wspólną przestrzeń, warto zastanowić się nad wyznaczeniem pomiędzy nimi – choćby symbolicznych – granic. Wprowadzenie formalnego podziału między kuchnią, jadalnią, a salonem, pozwoli uporządkować przestrzeń. W jaki sposób to zrobić? Najprościej, na granicy kuchni z jadalnią, postawić stół lub umieścić wyspę. Wyspa posłuży do przygotowywania posiłków, ale też będzie można dzięki niej prosto i szybko serwować posiłki. Z kolei stół będzie stanowił wyraźne rozgraniczenie między częścią roboczą a jadalnią. Inny sposób to zastosowanie dwóch, różnych rodzajów posadzki w części kuchennej i salonowej. Warto jednak pamiętać, że tego typu zabieg, optycznie zmniejszy przestrzeń, dlatego lepiej z niego zrezygnować w małych mieszkaniach. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie podwieszanego sufitu nad jedną ze stref – kuchenną lub salonową.

Otwarty salon – w mieszkaniu o każdym metrażu

Osoby, które planują kupno nowego mieszkania: https://www.lcc.pl/pl/na-woli, muszą zastanowić się nad jego aranżacją. Zagospodarowując – dopiero co oddaną do użytku przestrzeń, warto pomyśleć o urządzeniu nowoczesnego salonu, połączonego z jadalnią. To rozwiązanie przede wszystkim praktyczne, ale też, ciekawie prezentujące się wizualnie. Co ważne, mogą z niego skorzystać nie tylko posiadacze mieszkań o pokaźnym metrażu, ale też ci, którzy dysponują niewielką ilością metrów kwadratowych. Szczególnie w ich przypadku, taki zabieg będzie korzystny – pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Ja już nigdy więcej nie chcę otwartego salonu. Ciągle zapachy z „kuchni”, hałas, krzątanina. Salon to salon a kuchnia to kuchnia. Niedługo zaczynam budowę domu i na 100% zrobię oddzielną kuchnię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here