Biały dom z płaskim dachem, bliźniak
5
(3)

Wzrost popularności nowoczesnych projektów domów z płaskim dachem

Dotychczas dachy płaskie kojarzyły się tzw. piętrowymi kostkami lub blokami z wielkiej płyty. Obecnie dużą popularnością cieszą się parterowe projekty domów z płaskim dachem. Charakteryzują się one rozłożystą bryłą, w której dominują wysokie przeszklenia. Dach stanowi wówczas element dekoracyjny, który podkreśla nowoczesny charakter budynku. Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem wyróżniają się zabudową wśród tradycyjnych polskich domów. Nie mniej jednak cieszą się one dużym powodzeniem wśród inwestorów chcących mieszkać nietuzinkowo.

Zalety projektów domów z płaskim dachem

Dach płaski może mieć nachylenie od 0 do 5 stopni. Pełni on wówczas dwie funkcje: dachu oraz stropu nad najwyższą kondygnacją. Dlatego też często stosuje się zamienną nazwę – stropodach. Istnieje wiele zalet dachu płaskiego, do których zaliczamy:

– niższe koszty wykonania. Im bardziej skomplikowany dach, tym większa jest cena jego wykonania. W przypadku dachów płaskich nie mamy tradycyjnej więźby dachowej, która stanowi znaczący koszt w trakcie budowy. Dotyczy to również pokrycia dachowego.

– dach płaski nie ogranicza kształtu bryły budynku. Dach płaski umożliwia dowolne kształtowanie bryły budynku. W przeciwieństwo do dachów skośnych, konstrukcja dachu nie ogranicza konieczności zachowania proporcji dachu.

Dom cytrus z płaskim dachem

– dachy płaskie są bardziej energooszczędne. Przy izolacji dachów płaskich stosuje się nowoczesne materiały o wysokiej szczelności. Brak skosów i załamań pozytywnie wpływa na ogólny bilans energetyczny budynku.

– większa powierzchnia użytkowa domu. Zastosowanie dachu płaskiego zwiększa powierzchnię użytkową piętra lub poddasza. Brak skosów na poddaszu, zwiększa możliwość zagospodarowania oraz ułatwia aranżację wnętrza.

  Sztuczna choinka bożonarodzeniowa – na co zwracać uwagę, wybierając idealny model?

-odporność na wiatr. Dach płaski jest odporny na silne podmuchy wiatru, które w przypadku dachów skośnych mogą zerwać poszycie dachowe oraz uszkodzić konstrukcję.

– płaski dach jest dodatkową powierzchnią, na której możemy zamontować dodatkowe instalacje zwiększające komfort użytkowania budynku. Może to byś system wentylacji, klimatyzacji, panele fotowoltaiczne lub solarne. Dach staje się wówczas dodatkową elewacją techniczną budynku.

– dach płaski w łatwy sposób możemy również przeznaczyć na teren rekreacyjny. Idealnie nadaje się do zagospodarowania na taras widokowy lub wypoczynkowy. Dach płaski można również zagospodarować na tzw. zielony dach, który dodatkowo ociepla dom i chroni przed skutkami różnic temperatur.

– w dachu płaskim stosuje się wewnętrzny system odprowadzania wody. Rury spustowe są prowadzone wewnątrz budynku. Dzięki temu systemowi, mamy możliwość wykończenia elewacji według własnego uznania, bez konieczności stosowania dodatkowych elementów do odprowadzania wody.

Dach płaski jest niewątpliwie zaletą samą w sobie. Nadaje on budynkowi nowoczesny i oryginalny wygląd. Jest on również praktycznym rozwiązaniem, które umożliwia łatwy dostęp w celu naprawy lub konserwacji.

Wady nowoczesnych projektów z płaskim dachem

Jak każde rozwiązanie budowlane, tak i płaski dach ma swoje wady. Znajdują się wśród nich:

– konieczność odśnieżania. W okresie zimowym dach płaski należy regularnie odśnieżać. Obecnie konstrukcje stropodachu są bardzo wytrzymałe, to jednak w przypadku silnych opadów śniegu, nie unikniemy odśnieżania dachu.

Dom jarzębina z płaskim dachem

– wentylacja stropodachu. Odpowiednia wentylacja jest kluczowa dla dachów płaskich. Jej brak powoduje gromadzenie się pary wodnej pod powierzchnią dachu. Aby temu zapobiec konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza.

– negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Dach płaski jest narażony na silne działanie promieni słonecznych, wahania temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne.

  Kominki nowoczesne – innowacyjna konstrukcja i dopracowany design

– ograniczony wybór pokryć dla dachu płaskiego. Głównym materiałem, którym pokrywa się dachy płaskie jest papa bitumiczna. Nie mamy tutaj takiego wyboru jak w przypadku dachu skośnego, gdzie możemy wybierać pomiędzy dachówką i blachą w różnej kolorystyce.

Polskie warunki zabudowy ws. nowoczesny projekt domu z płaskim dachem

Plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy mogą niestety ograniczyć możliwość realizacji projektu z płaskim dachem. Jednym z punktów, które określają warunki zabudowy lub plan zagospodarowania przestrzennego jest kąt nachylenia dachu. Najwcześniej kąt spadku połaci dachowych określany jest w granicach 25-45 stopni. W przypadku warunków zabudowy mamy możliwość złożenia wniosku o ich zmianę. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że urząd przychyli się do naszego wniosku. Jeżeli do działki uchwalony jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, jesteśmy zobligowani do przestrzegania postanowień w nim zawartych.

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem, które znajdziesz pod adresem: https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-z-plaskim-dachem/ stanowią idealną alternatywę dla tradycyjnych domów z dachem skośnym. Zwiększają powierzchnię użytkową domu, co jest zaletą w przypadku małych działek. Dla bardziej odważnych inwestorów nowoczesny projekt domu z płaskim dachem oraz rozłożystą, oryginalną bryłą, będzie dodatkowym czynnikiem wyróżniającym na tle otaczającego ich krajobrazu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

  1. Sporo tego nabudowano w latach 80 i teraz widać, że maja swoje drugie życie. Moda powraca czy to w ciuchach, autach czy domach jak widać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here