dekoracja salonu - stroczyk
5
(4)

Spis treści artykułu:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie storczyka?

Przede wszystkim musimy ustalić, czy storczyk ma być później uprawiany w ogrodzie, czy w zaciszu domowym. Roślina, inaczej zwana orchideą, będzie miała odmienne wymagania, gdy przyjdzie jej rosnąć w domu. W przeciwieństwie do większości pięknie kwitnących kwiatów, storczyk uprawiany w domu wymaga specjalnego podłoża oraz doniczki przepuszczającej światło do korzeni. Ta z kolei jest następnym elementem wzmacniającym dekoracyjność tej pięknej rośliny.

Jaką wybrać doniczkę dla storczyka?

Jednak nie każdy storczyk będzie potrzebował wyżej opisanej doniczki. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju jest wybrana roślina. Storczyki dzielimy głównie na naziemne oraz rosnące na drzewach (tzw. epifity). I właśnie wybór pomiędzy nimi będzie determinował to, w jakiej doniczce ma się znaleźć storczyk uprawiany w domu.

Doniczka nieprzezroczysta może być np. wykorzystana do uprawy storczyków nadrzewnych, których korzenie wystają ponad doniczkę, dzięki czemu i tak mają zapewniony dostęp do światła. Co więcej, niektóre storczyki poradzą sobie nawet bez jakiejkolwiek doniczki! Wystarczy powiesić je z korzeniami na wierzchu.

Które storczyki są łatwe w uprawie?

Wbrew powszechnej opinii, istnieje wiele popularnych storczyków, których uprawa może być bardzo łatwa. W kwiaciarniach nie bez powodu najczęściej spotykamy takie odmiany, jak Phalaenopsis czy Cymbidium – nie są one bowiem trudne w utrzymaniu.

Storczyki nie zawsze lubią słońce?

To prawda. Większość uważa, że storczyki powinny znajdować się na najbardziej nasłonecznionym miejscu w domu czy w ogrodzie. Oczywiście, rośliny te potrzebują światła, jednak musimy zachować tutaj ostrożność. Wszystko będzie zależeć od odmiany: niektóre wolą bezpośrednie nasłonecznienie, inne lepiej zachowają się, gdy światło będzie rozproszone. Co więcej, latem storczyki mogą ulec poparzeniu, jeżeli będą znajdować się na bezpośrednim słońcu.

Storczyków nie należy podlewać?

Wydawać by się mogło, że skoro storczyki są roślinami tropikalnymi, uwielbiają być podlewane. To kolejny mit! Storczyków nie wolno podlewać, ale zamiast tego co tydzień zanurzać roślinę w wodzie do połowy doniczki. Taki zabieg wykonujemy przez ok. 20 minut, po czym przekładamy storczyka do doniczki ozdobnej.

Uwaga! Jeśli liście uległy przemoczeniu wodą, należy dokładnie wytrzeć je papierowym ręcznikiem. Jeśli tego nie zrobimy, na liściach mogą pojawić się plamy pod wpływem działania promieni słonecznych.

Czy każdy storczyk zakwitnie kilka razy w roku?

Oczywiście orchidea to kwiat najbardziej zachwycający podczas kwitnienia. Jednak jest ono czasowe i nie zawsze szybko następuje kolejne. Wszystko będzie zależało od odmiany. Istnieją na rynku specjalne do tego dostosowane, jak np. Oncidium, które zakwitnie 2 razy w roku bez specjalnej uwagi.

Jak sprowokować inne odmiany storczyków do kwitnienia? Ogólna zasada mówi, że należy zapewnić roślinie różnicę temperatur w dzień i w nocy, tak, jak dzieje się to w naturalnym klimacie storczyka – lasach tropikalnych. Optymalna amplituda powinna wynosić 8-12 stopni. Ten proces powinniśmy prowadzić przez około miesiąc.

Bardzo ważne znaczenie w kwestii kwitnienia, ma usuwanie zdrewniałych korzeni i suchych liści rośliny. Storczyk do utrzymania w naszych warunkach klimatycznych, potrzebuje również nawożenia po około miesiącu od okresu kwitnienia.

Niezależnie od tego, czy będzie on uprawiany w domu czy ogrodzie, kryteria zakupu storczyka są takie same.

  • Powinien on posiada dużą liczbę świeżych pąków.
  • Najlepiej, by liście miały soczystozielony kolor.
  • Korzenie powinny być lekkozielone (brązowe oznaczają, że roślina już zaczęła gnić).
  • Korzenie muszą być suche.

Uwaga! Lepkie liście storczyka oznaczają, że roślina może posiadać pasożyty!

Na zakończenie mamy ciekawostkę dla osób, które chciałyby mieć storczyki w ogrodach. Istnieją odmiany, które o wiele lepiej będą rozwijać się na zewnątrz niż w domu. Do takiej uprawy polecamy storczyka o nazwie obuwik pospolity. Jest on rośliną, która obecnie wymiera (został bowiem wpisany do Czerwonej Księgi), dlatego szczególnie warto zwrócić uwagę na zakup właśnie tej odmiany, która świetnie będzie czuć się w naszych naturalnych warunkach klimatycznych.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here