W większości polskich mieszkań przedpokoje nie grzeszą dużą powierzchnią. Najczęściej są to niezbyt ustawne pomieszczenia, wąskie, ciasne i ciemne. Urządzenie ich może być zatem dość trudne. Trzeba bowiem zorganizować przedpokój tak, aby uniknąć bałaganu, móc szybko znaleźć potrzebne rzeczy oraz sprawnie szykować się do wyjścia z domu.
Zacznijmy od dobrej organizacji
Jest kilka podstawowych elementów, które powinny znaleźć się w każdym przedpokoju. Należą do nich: lustro, wieszak na okrycia wierzchnie, Komoda lub szafka na szaliki, czapki i rękawiczki, szafka na buty. Jeśli jest możliwość, dostawmy szafę oraz siedzenie, pomocne przy zakładaniu butów.
Do małego przedpokoju wszystkie wymienione wcześniej rzeczy raczej się nie zmieszczą i będziemy musieli się zastanowić, co do niego wstawimy, a z czego będziemy musieli zrezygnować. Jeśli znajdzie się miejsce na szafę, wstawienie komody na czapki i szafki na buty może nie być już konieczne. Szaliki, czapki, buty możemy trzymać właśnie w szafie. Możemy też postawić na szafkę i komodę, a zrezygnować z szafy. Poszukajmy odpowiedniego miejsca na wieszaki na klucze, pojemnik na listy przynoszone ze skrzynki oraz miejsca na torebkę.
Szczególnie ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie. Pomyślmy więc o kinkietach obok lustra oraz przy szafce lub komodzie. Dobrym rozwiązaniem będzie także oświetlenie typu LED. W przypadku małego i wąskiego przedpokoju dobrze sprawdzi się duże lustro, które powiększy nam pomieszczenie optycznie.
Nie zapominajmy o estetyce
Przedpokój jest wizytówką naszego mieszkania. Musi być więc zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny. Dlatego też urządźmy go ładnie i oryginalnie, ale też tak, aby współgrał harmonijnie z całym mieszkaniem.
Przedpokoje w blokach i kamienicach zwykle nie maja okien, dlatego też najlepiej będzie wybrać kolorystykę jasną i spokojną. W ten sposób rozjaśnimy pomieszczenie i powiększymy je optycznie. Warto też pomyśleć o rozwiązaniu, które pomoże utrzymać ściany i podłogi w czystości. Na ścianach dobrze sprawdzą się farby zmywalne albo tapety winylowe. Na podłogę natomiast warto położyć płytki. Najlepszym rozwiązaniem będą kafelki odporne na ścieranie, gdyż do przedpokoju wchodzi się z zewnątrz, w butach o różnego rodzaju podeszwach, wnosząc przy tym wilgoć i piasek z zewnątrz. Kafelki nie zniszczą się tak szybko jak wykładzina i łatwiej będzie je myć.
Do przedpokoju możemy śmiało wstawić meble o odważniejszym wyglądzie, zarówno pod względem stylu, jak i koloru. Przedpokój jest pomieszczeniem, w którym przebywamy krótko lub przez które przechodzimy szybko do innych pokoi, dlatego też panujący tam wystrój nie powinien nam się za szybko znudzić.
Rada na mały i wąski przedpokój
Jeśli mamy wyjątkowo ciasny i wąski przedpokój, powinniśmy poznać kilka metod, które pozwolą zmienić jego charakter. Podstawowymi rozwiązaniami są wspomniane już jasne barwy oraz duże lustra. Ale to nie wszystko. Możemy także wykorzystać fototapetę z głębią, dzięki której przedpokój zyska dodatkowy wymiar. Możemy także zastosować przeszklone drzwi do pozostałych pomieszczeń, by wpuścić do przedpokoju naturalne światło. Fragmenty dłuższych ścian można pomalować na inny kolor albo też pokryć na przykład tynkiem strukturalnym.
Inspirujące projekty przedpokoju znajdziesz na http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-przedpokoj,ik10.html