Przedpokój w drewnie
5
(2)

Przedpokój wbrew pozorom jest jednym z ważniejszych miejsc w domu. To właśnie tutaj witamy i żegnamy gości, przygotowujemy się do wyjścia, a pomieszczenie to często stanowi swoiste centrum przechowywania. Niezależnie od wielkości przedpokoju, to tutaj zbiegają się wszystkie ścieżki komunikacyjne prowadzące do pozostałych pomieszczeń. W związku z tym, miejsce to powinno nie tylko cieszyć oko, ale charakteryzować się funkcjonalnością. Jak połączyć te dwie cechy?

Funkcjonalność i estetyka, czyli co musi się znaleźć w przedpokoju?

Aby projekt przedpokoju zapewniał funkcjonalność, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jak rozmieścić meble do przedpokoju przy uwzględnieniu wymiarów pomieszczenia. Jeżeli mamy już wstępną koncepcję możemy zadbać o względy wizualne, czyli odpowiedni kolor ścian, oświetlenie, tekstylia i inne dodatki.

Niezależnie od wielkości przedpokoju powinno się w nim znaleźć miejsce do przechowywania okrycia wierzchniego, wieszaki, szafka na buty oraz najlepiej niewielkie nawet miejsce do siedzenia. Kolejnym krokiem jest zaaranżowanie przestrzeni, tak by wpasowywała się w estetykę domu. Przy dekorowaniu nie możemy zapomnieć o lustrze i dodatkach. Do ozdobienia przestrzeni możemy wybrać eleganckie ramki na zdjęcia, bibeloty, czy sztuczne kwiaty. Wszystko zależy od inwencji twórczej urządzającego.

Jakich mebli nie może zabraknąć w przedpokoju?

Jednym z najważniejszych elementów w przedpokoju, jest miejsce na przechowywanie kurtek, butów i innych rzeczy, które warto mieć pod ręką przy szykowaniu się do wyjścia. Wybierając meble do przedpokoju, powinniśmy również zaaranżować miejsce do siedzenia, gdzie będziemy mogli wygodnie zakładać i zdejmować obuwie. Jeżeli dysponujemy małą przestrzenią, ciekawym rozwiązaniem może być zaadaptowanie szafki na buty jako siedziska.

Górna część z siedziskiem i obiciem zapewni nam wygodę, a na dole możemy z powodzeniem przechować kilka par butów. Duży przedpokój to zdecydowanie mniejszy problem. Możemy zdecydować się na dużą szafę, gdzie zmieścimy nie tylko kurtki i akcesoria używane na co dzień, ale także inne rzeczy. W przedpokoju warto zamontować także duże lustro, które optycznie powiększy przestrzeń, doda aranżacji charakteru i będzie pełnić funkcje praktyczne.

  Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko do pracy przy komputerze?

Jeśli zaś chcemy mieć podręczne miejsce na klucze, możemy wybrać konsolę, która sama w sobie stanowić będzie dekorację. Warto podkreślić, że wybór mebli do przedpokoju powinien uwzględniać przede wszystkim wielkość przestrzeni, którą mamy do wykorzystania.

Właściwe oświetlenie to podstawa

Przedpokój nierzadko jest miejscem, w którym ze względu na brak okna, jest dość ciemno. Aranżacja tej przestrzeni nie powinna skupiać się jedynie na meblach do przedpokoju, ale uwzględniać również dobór właściwego oświetlenia. Dobrze doświetlona przestrzeń pozwoli nie tylko na wygodne przygotowanie się do wyjścia, ale pomoże też wykreować przytulny klimat. Aby światło nie było rażące, warto zdecydować się na centralne źródło światła w postaci plafonu, listwy lub oczka sufitowego.

Te nowoczesne rozwiązania łączą w sobie efektowny wygląd i funkcjonalność. Rozproszone światło będzie miłe dla oka i wystarczające, by wszystko znaleźć. Oprócz tego dobrze jest zastosować oświetlenie punktowe, które pomoże wyeksponować interesujące nas elementy jak np. galerię ze zdjęciami, dekoracyjne kwiaty, bibeloty lub ozdobne lustra.

Dopełnienie aranżacji efektownymi dodatkami

Zwieńczeniem aranżacji przedpokoju są rozmaite dodatki. Jeżeli chcemy ocieplić wnętrze i dodać mu charakteru, możemy zdecydować się na dywan oraz stylowe akcenty, jak figurki, świeczniki, wazony, czy efektowną ścianę dekoracyjną wykonaną ze sztucznych kwiatów. Ściana ozdobiona w ten sposóbto także świetne przełamanie minimalistycznych aranżacji, które wniesie trochę życia i koloru. Przedpokój to także świetne miejsce na stworzenie galerii ze zdjęciami lub powieszenie obrazów lub ozdobnych plakatów.

Przedpokój to nie jedyne pomieszczenie, które sprawia problemy w aranżacji. Zachęcamy do zajrzenia na portal swiatdomu.com po szeroki wybór mebli, dekoracji czy oświetlenia do każdego możliwego wnętrza. Jeśli nie wiesz od czego zacząć i poszukujesz inspiracji domowych – niezbędne porady dostępne są na naszym Blogu. 

  Aranżacja salonu z jadalnią - na co zwracać uwagę

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here