Każdy z nas odbiera je inaczej i mają ogromne znaczenie w codziennym życiu. Choć na co dzień nie zwracamy na to większej uwagi – odbiór koloru pełni ogromną funkcję w naszej podświadomości. Dlatego wybór barw naszych wnętrz nie powinien opierać się tylko na wrażeniu estetycznym i żeby zrobić to właściwie, musimy zrozumieć jak kolor ma się do naszej psychiki.
Spis treści artykułu:
Jak widzimy kolory?
Każdy z nas widzi kolory inaczej. Mózg człowieka odbiera fale z przedziału od 380 do 780 nm, każda długość fali określa inną barwę. Najprościej mówiąc, barwa to wrażenie odbitego światła – każda powierzchnia absorbuje światło inaczej i pochłania określoną ilość światła widzialnego, odbijając w kierunku ludzkich oczu fale, które to – a właściwie znajdujące się w oku komórki – przesyłają informację do mózgu, który ten zamienia w kolor, którego widzenia jesteśmy świadomi. Przeciętny człowiek jest w stanie rozróżnić do 10 milionów barw!
Psychologia koloru
Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, ale kolory wpływają tak na nasz umysł, jak na nasze emocje, a co za tym idzie – nasze samopoczucie.
Choć wartość symboliczna koloru jest produktem raczej kulturowym i mającym zastosowanie przede wszystkim w świecie sztuki (wiedzieliście, że w większości najpopularniejszych filmów operuje się głównie kolorem żółtym i niebieskim?), to metaforyczna wartość naddana barw nie jest tylko wymysłem artystów i ma zastosowanie chociażby w świecie marketingu jak i – co dla nas najistotniejsze – w aranżacji wnętrz.
Jedne pomogą nam się skupić, inne uspokoją, jeszcze inne mogą napawać nas pozytywną energią lub budować poczucie zaufania, bezpieczeństwa, czasami samotności, a jeszcze kiedy indziej – wyrażają przed innymi naszą osobowość i mogą zbudować poczucie silnego charakteru osoby urzędującej pośród takich, a nie innych ścian.
Domowy gabinet – wybór koloru a oświetlenie
W wyborze barw do naszego domowego biura czy gabinetu nie można zapominać o tym, z jakim naturalnym oświetleniem ma pomieszczenie do czynienia. Zanim spersonalizujemy swoje wybory, musimy określić odcienie, spośród których warto będzie wybierać.
Przede wszystkim, musimy zdecydować jaki kontrast będzie dla nas najbardziej odpowiedni. W pracowni artystycznej można śmiało pozwolić sobie na bijące w oczy, energetyzujące kontrasty – wtedy do pomieszczenia, które zbiera sporą ilość promieni słonecznych, na kolor ścian można wybierać barwy jasne – odbijające jak największą ilość światła, pobudzające i energiczne.
Jeśli natomiast nie chcemy wprowadzać intensywnych kontrastów, pomieszczenie naświetlone powinniśmy pomalować w barwach stonowanych, ciemniejszych. W pokojach ciemniejszych natomiast, śmiało można stosować ożywcze, jaśniejsze odcienie.
Kolory do domowego biura – personalne potrzeby
Kolorem dominującym jest zawsze kolor ścian – kwestia tego wyboru jest spośród wszystkich najistotniejsza, bo w oparciu o niego będziemy dobierać resztę wystroju. I tutaj również pójdziemy tokiem myślenia z poprzedniej decyzji – jaki kontrast jest potrzebny w naszym biurze? Czy w naszej pracy potrzebna będzie energia szalejących barw, czy stonowane, klasyczne, spokojne i konserwatywne barwy utrzymane w zbliżonych odcieniach?
Żółty z szarościami dobry do biura
W taki sposób warto łączyć na przykład kolor żółty z dodatkami szarymi. Barwy szare pobudzając do myślenia oraz dają poczucie komfortu, gdzie żółty poza działaniem pobudzającymi reprezentuje jednocześnie energię i młodość, rozładowuje napięcie, ułatwia podejmowanie decyzji, stymulacyjnie pełniąc podobne funkcje do szarego – dzięki czemu takie połączenie poza spójnym działaniem, daje poczucie świeżości, designerskiego szyku i odwagi w aranżacji przestrzeni gabinetu.
Nie jest to jednak połączenie odpowiednie dla wszystkich – nadmiar żółtego potrafi irytować niektóre osoby, natomiast barwy szare mogą potęgować poczucie samotności i izolacji – stąd jest to wybór odpowiedni dla osób energicznych i otwartych.
Co z klasyczną bielą?
Podobnie pobudza do działania biel – z konsekwencjami podobnymi jak w przypadku szarości. Choć łagodzi stres i sprawia, że wielu z nas czuje się w białych przestrzeniach swobodnie – dla niektórych bywają one osamotnione i puste.
Czerń w gabinecie nie dla każdego
Czerń nadaje się rewelacyjnie do przestrzeni, które mają podkreślić pewność siebie, spokój i konserwatywny charakter osoby pośród niej urzędującej. Polecana osobom niezależnym, zdecydowanym, bowiem czerń pomaga się skupić i wytrwać przy swoich decyzjach.
Masz odwagę? Postaw na czerwień w biurze!
Odważne osoby powinny rozważyć wypełnienie przestrzeni swojego gabinetu kolorem czerwonym. Spragnieni sukcesu, pewni siebie wśród czerwieni poczują dodatkowy zastrzyk energii – jest to kolor o działaniu ożywczym, przyspieszającym tętno, narzucającym poczucie pilności i natychmiastowości. Kolor uwodzicielski i dynamiczny, reprezentuje zarówno miłość i nienawiść, stymuluje gwałtowne działania takie jak bunt, agresje i namiętność. Dlatego też ostrożni z czerwienią powinni być wszyscy o charakterze choleryka.
No to coś na uspokojenie…
Dla nadmiernie aktywnych i nerwowych bezpiecznym wyborem jest zieleń – o powszechnie znanych właściwościach uspokajających, budowaniu poczucia bezpieczeństwa, wyciszająca, ale i sprzyjająca lenistwu! Polecana osobą chorym na depresję.
Fiolet, pomarańcz? Ożywi biuro!
Uspokaja również fiolet – który jednak nie jest wskazany to wypełnienia całego pomieszczenia, powodując ambiwalencję. Nie dla osób samotnych.
Dzięki pomarańczowemu, podobnie jak dzięki kolorowi żółtemu, poczujemy motywację i napływ optymizmu, wspierający kreatywność. Do pomieszczeń polecamy pomarańcz stonowaną, łagodną, gdyż intensywne odcienie mogą wiązać się z nadpobudliwością, ale i sprzyjać poczuciu zagubienia.
Łączenie kolorów powinno odbywać się według uprzednio określonych oczekiwań związanych z kontrastem. Nie powinniśmy porzucać w żadnym wypadku też wrażenia estetycznego – działania psychologiczne barw jest z nim ściśle powiązane i osobiste dla każdego z nas! W przestrzeni biura nie powinniśmy też łączyć więcej niż dwóch głównych kolorów, żeby nie dopuścić do niepotrzebnego i w żadnym wypadku niewskazanego rozproszenia.
Urządźcie swój domowy gabinet według podanych wskazówek a poczujecie się w nim… jak w domu!
Małe biuro – jak zadbać o jego wyjątkowość?
Posiadanie małego biura nie oznacza, że nie możemy stworzyć w nim przyjemnej, inspirującej atmosfery. Dzięki kilku trickom i pomysłom będziemy mogli uczynić nasze biuro wyjątkowym i idealnym miejscem do pracy.
De-clutter i minimalizm
Przede wszystkim, pamiętajmy o zasadzie „mniej znaczy więcej”. W małym biurze nie ma miejsca na dodatkowe meble czy niepotrzebne ozdoby. Postawmy na minimalizm i zachowajmy porządek. Usuńmy rzeczy, które nie są nam potrzebne i zadbajmy o odpowiednie przechowywanie dokumentów.
Kolor na ścianach
Jak pomalować małe biuro? Najlepiej postawić na jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Możemy wybrać biel, jasny beż, pastelowy róż czy niebieski – te kolory doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Możemy również zdecydować się na delikatne wzory na ścianach, ale pamiętajmy, żeby nie przesadzić.
Drobne dekoracje
Małą przestrzeń można ożywić drobnymi dekoracjami, takimi jak plakaty, kwiaty czy drobne ozdoby. Postawmy jednak na umiar – przesadna ilość małych przedmiotów może odbić się negatywnie na naszym samopoczuciu i koncentracji.
Odpowiednie oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe w każdym biurze. W małych pomieszczeniach postawmy na jasne, białe światło, które rozjaśni przestrzeń. Możemy również zdecydować się na lampy biurkowe, które dadzą nam więcej światła do pracy.
Przytulny kącik
W małym biurze warto stworzyć przytulny kącik, gdzie będziemy mogli odpocząć w przerwie między pracą. Możemy postawić wygodne fotele, stolik i koszyki z prasą czy książkami. Taki kącik pozwoli nam na chwilę relaksu i nabranie sił do dalszej pracy.
Zielone rośliny
Rośliny to doskonały sposób na ożywienie wnętrza. W małym biurze warto postawić na kilka zieleniaków, które ożywią pomieszczenie i będą korzystne dla naszego zdrowia. Rośliny usuwają z powietrza szkodliwe związki i zwiększają wilgotność powietrza.
ciekawe połączenie różnego rodzaju kolorów może być skuteczne, ale trzeba to robić z głową.
ja mam wnętrze monochromatyczne, czarno białe i wygląda super