Cała idea oparta jest na środowisku naturalnym i zachodzącym w nich procesach – w tym na prawie grawitacji. Jak dokładnie funkcjonuje ten system? Z jakich komponentów się składa i w jaki sposób działa?
Jak działa wentylacja naturalna?
Naturalna wentylacja jest niezwykle prosta, w związku z tym nie potrzebuje żadnych, dodatkowych mechanizmów. Cały system bazuje na naturalnym ruchu powietrza, który wywołany jest różnicą temperatury wewnętrznej i zewnętrznej (tj. poza budynkiem). W dużym uproszczeniu: powietrze ciepłe unosi się i wykazuje się mniejszą gęstością niż powietrze na zewnątrz. Fizyczne warunki powodują zatem, że powietrze z pomieszczeń wypływa przez pionowe przewody znajdujące się w kominach. W ten sposób dochodzi do cyrkulacji i wymiany powietrza w każdym pomieszczeniu.
W rezultacie mieszkańcy i pracownicy mają zagwarantowany dopływ świeżego powietrza, poprawiając swoją jakość życia i komfort pracy.
Elementy wentylacji naturalnej
Naturalna wentylacja wyróżnia się prostą konstrukcją, a tym samym – niewielką ilością komponentów.
- Ciąg kominowy – niezbędny element, powodujący, że w pomieszczeniach panuje podciśnienie. W ten sposób, za pomocą otworów w ścianach lub przy pomocy okien, napływa świeże powietrze z zewnątrz. Intensywność podciśnienia uzależniona jest od m.in. wysokości przewodu kominowego, a także od różnicy temperatur. Jeśli temperatury w okolicach wlotu i wylotu są wyższe – podciśnienie także wykazuje się wyższymi parametrami. Dodatkowo, naturalną wentylację wspomaga (lub utrudnia) wiatr, który może wiać w dwojakim kierunku.
- Otwory – kilka lat temu budownictwo opierało się na nieco innych normach i zasadach. Współcześnie nasze domy są znacznie szczelniejsze, a to oznacza, że wymagają one skuteczniejszego działania niż szczelin między skrzydłami a ramami drzwi lub okien. W tym właśnie celu tworzy się specjalne otwory, które znajdziemy np. w oknach, ścianach zewnętrznych lub w formie skalibrowanych nawiewników (które przepuszczają określoną ilość powietrza).
Warto również wspomnieć o serii produktów z linii Smart Home automatyka budynku
Zalety naturalnej wentylacji
- układ jest podatny na zmiany – tj. intensywność wymiany powietrza uzależniona jest od pogody i pory roku,
- efekt wentylacji jest niezwykle skuteczny zwłaszcza latem i wiosną (zimą może dojść do nieco słabszej wentylacji, w związku z ociepleniem elewacji i grzaniem wewnątrz pomieszczeń, co potęguje różnice temperatur),
- atrakcyjne ceny – koszty montażu ponoszone są jednorazowo – wyłącznie w trakcie budowy i zakupu osprzętu instalacyjnego,
- niska awaryjność, którą dodatkowo wspierają okresowe kontrole,
- zapewniona, prawidłowa cyrkulacja powietrza przyczynia się do poprawy naszego zdrowia, koncentracji i samopoczucia.
Więcej na temat rozwiązań w zakresie naturalnej wentylacji można zobaczyć na stronie https://www.dhpolska.pl/