Naturalna wentylacja
5
(1)

Cała idea oparta jest na środowisku naturalnym i zachodzącym w nich procesach – w tym na prawie grawitacji. Jak dokładnie funkcjonuje ten system? Z jakich komponentów się składa i w jaki sposób działa?

Jak działa wentylacja naturalna?

Naturalna wentylacja jest niezwykle prosta, w związku z tym nie potrzebuje żadnych, dodatkowych mechanizmów. Cały system bazuje na naturalnym ruchu powietrza, który wywołany jest różnicą temperatury wewnętrznej i zewnętrznej (tj. poza budynkiem). W dużym uproszczeniu: powietrze ciepłe unosi się i wykazuje się mniejszą gęstością niż powietrze na zewnątrz. Fizyczne warunki powodują zatem, że powietrze z pomieszczeń wypływa przez pionowe przewody znajdujące się w kominach. W ten sposób dochodzi do cyrkulacji i wymiany powietrza w każdym pomieszczeniu.

W rezultacie mieszkańcy i pracownicy mają zagwarantowany dopływ świeżego powietrza, poprawiając swoją jakość życia i komfort pracy.

Elementy wentylacji naturalnej

Naturalna wentylacja wyróżnia się prostą konstrukcją, a tym samym – niewielką ilością komponentów.

  • Ciąg kominowy – niezbędny element, powodujący, że w pomieszczeniach panuje podciśnienie. W ten sposób, za pomocą otworów w ścianach lub przy pomocy okien, napływa świeże powietrze z zewnątrz. Intensywność podciśnienia uzależniona jest od m.in. wysokości przewodu kominowego, a także od różnicy temperatur. Jeśli temperatury w okolicach wlotu i wylotu są wyższe – podciśnienie także wykazuje się wyższymi parametrami. Dodatkowo, naturalną wentylację wspomaga (lub utrudnia) wiatr, który może wiać w dwojakim kierunku.
  • Otwory – kilka lat temu budownictwo opierało się na nieco innych normach i zasadach. Współcześnie nasze domy są znacznie szczelniejsze, a to oznacza, że wymagają one skuteczniejszego działania niż szczelin między skrzydłami a ramami drzwi lub okien. W tym właśnie celu tworzy się specjalne otwory, które znajdziemy np. w oknach, ścianach zewnętrznych lub w formie skalibrowanych nawiewników (które przepuszczają określoną ilość powietrza).
  Jesienne dekoracje do domu

Warto również wspomnieć o serii produktów z linii Smart Home automatyka budynku

Zalety naturalnej wentylacji

  • układ jest podatny na zmiany – tj. intensywność wymiany powietrza uzależniona jest od pogody i pory roku,
  • efekt wentylacji jest niezwykle skuteczny zwłaszcza latem i wiosną (zimą może dojść do nieco słabszej wentylacji, w związku z ociepleniem elewacji i grzaniem wewnątrz pomieszczeń, co potęguje różnice temperatur),
  • atrakcyjne ceny – koszty montażu ponoszone są jednorazowo – wyłącznie w trakcie budowy i zakupu osprzętu instalacyjnego,
  • niska awaryjność, którą dodatkowo wspierają okresowe kontrole,
  • zapewniona, prawidłowa cyrkulacja powietrza przyczynia się do poprawy naszego zdrowia, koncentracji i samopoczucia.

Więcej na temat rozwiązań w zakresie naturalnej wentylacji można zobaczyć na stronie https://www.dhpolska.pl/

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here