Nożyce ogrodowe
5
(1)

Żywopłoty są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wszechobecną zieleń i naturę. Z powodzeniem mogą zastąpić ogrodzenie wokół domu, a schludnie prowadzone będą piękną i cenną ozdobą. Dbając o rośliny, z których formujemy żywopłot, możemy osiągnąć niesamowite efekty w postaci gęstych ścian chroniących przed wiatrem i zapewniających prywatność na ogrodzonym terenie. Poniżej podpowiadamy, jakie rośliny wybrać na żywopłot, jak je pielęgnować oraz jakie narzędzia ogrodowe będą przydatne podczas przycinania.

Spis treści artykułu:

Na co zwrócić uwagę, zanim zaczniemy tworzenie żywopłotu?

Wybierając rośliny, które mają stworzyć gęsty szpaler, warto kierować się przede wszystkim tempem, w jakim rosną. Im roślina szybciej przyrasta, tym szybciej osiągniemy wyczekiwany przez nas efekt. Ważne jest także docelowe miejsce, w jakim będą rosnąć rośliny – powinno być ono równomiernie oświetlone, co zapewni jednakowy rozrost roślin.

Z uwagi na to, że aby uzyskać gęste nasadzenia rośliny, sadzi się ciasno – powinniśmy sadzić je w odpowiednim podłożu, regularnie nawozić i podlewać, ponieważ w tak gęstych nasadzeniach gleba szybko traci swoje właściwości. Warto również ściółkować podłoże pod roślinami skoszoną trawą. Będzie to naturalny nawóz dla roślin i zapobiegnie wyrastaniu pomiędzy nimi chwastów.

Jakie rośliny wybrać, by stworzyły gęsty szpaler?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów roślin, które idealnie prezentować się będą w formie żywopłotów. Poniżej przedstawiamy przykładowe gatunki, wśród których z pewnością każdy znajdzie ten, który pasować będzie do jego ogrodu.

  • buk zwyczajny – znakomicie znosi cięcie, w związku z czym idealnie nadaje się do formowania. Charakteryzuje się gęstym ulistnieniem. Formuje się go do wysokości 2-4 m. Nie jest zimozielony, ale zimą pozostają na nim dekoracyjne, brązowe liście. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych, jak i również w półcieniu. Nie wymaga okrywania na zimę.
  • ligustr pospolity – jest jedną z najpopularniejszych roślin stosowanych do tworzenia żywopłotów. Jest rośliną odporną na suszę i ma niewielkie wymagania glebowe. Dobrze znosi cięcie i mrozy. Dorasta do 2-3 m i idealnie sprawdza się w miejskich zabudowaniach.
  • grab pospolity – bardzo dobrze znosi przycinanie, rozgałęzia się od samego pnia i szybko zagęszcza. Choć nie jest zimozielony, zaletą jest utrzymywanie się brązowych liści aż do wiosny, dzięki czemu niemalże przez cały rok tworzy gęstą, ulistnioną zasłonę.
  • laurowiśnia – jest rośliną bardzo dekoracyjną o rozłożystym pokroju i błyszczących liściach. Dobrze rośnie w żyznej, bogatej w składniki odżywcze glebie, w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru i zacienionym. Doskonale znosi formowanie i przycinanie.
  • berberys – jest krzewem o ozdobnych, kolorowych liściach, w zależności od odmiany rośnie od 0,5 do 3 m, idealnie nadaje się do przycinania i formowania z niego gęstych żywopłotów.

Wśród roślin, które idealnie sprawdzą się jako żywopłoty, znajdziemy także wiele innych, jak na przykład: irga błyszcząca, krzewuszka cudowna, tuja/żywotnik zachodni, bukszpan, jałowiec, modrzew, ostrokrzew, cis pospolity i inne.

Jak i kiedy ciąć?

W zależności od rodzaju nasadzeń, jakie posiadamy na swojej działce – cięcia należy zazwyczaj wykonywać na jednorocznych pędach, skracając je o około połowę. Sprawi to, że roślina będzie wytwarzać większą ilość bocznych pędów, a co za tym idzie – zagęszczać się.

Pierwsze cięcie u roślin gubiących liście na zimę powinniśmy wykonać pod koniec zimy lub wczesną wiosną w kolejnym roku po posadzeniu. Wynika to z okresu, jaki potrzebuje roślina do zaaklimatyzowania się w obecnym miejscu, a także konieczności rozwinięcia systemu korzeniowego na tyle dużego, by bez problemu przeżyła uszkodzenia związane z przycinaniem. Żywopłoty z iglaków bądź innych roślin zimozielonych należy przycinać po wiosennych przymrozkach – czyli najwcześniej w połowie maja.

Czym przycinać żywopłoty?

Z roku na rok w ofertach wielu sklepów ogrodniczych pojawiają się coraz to ciekawsze narzędzia ogrodowe. Nowe modele o nowych funkcjonalnościach z pewnością ułatwiają pielęgnację ogrodów.

Nożyce do żywopłotu to nieodłączny element stosowany do pielęgnacji ogrodu. Wykorzystywane są zarówno przez profesjonalnych ogrodników, jak i amatorów dbających o swoje przydomowe działki. Nożyce do żywopłotu pomagają szybko i sprawnie formować rośliny i dbać o to, by rosły gęste, równe i zwarte. Są łatwe w użyciu i zapewniają niezwykłą precyzję.

Dokonując zakupu nożyc, warto w pierwszej kolejności określić, do czego będą miały służyć. Wybór ręcznych sprawdzi się idealnie przy pracach na niewielkich powierzchniach, jednak przy ogrodzie, który wymaga nakładu naszej pracy warto zainwestować w nożyce elektryczne/akumulatorowe. Te podstawowe rodzaje z pewnością będą dobrym wyborem do niższych nasadzeń.

Gdy mamy do czynienia z wysokimi szpalerami, do których ciężko sięgnąć, warto zakupić nożyce teleskopowe, które umożliwią wygodną, dokładną i precyzyjną pracę także na wysokościach. Warto wybrać modele o ergonomicznych antypoślizgowych rączkach, najlepiej wykonanych z lekkiego aluminium. Wśród narzędzi nie może zabraknąć również sekatora lub sekatora nożycowego, które bez problemu usuną młode pędy i zbędne gałęzie.

Dobrze dobrane narzędzia ogrodowe są istotnym elementem, który pomoże nam tak poprowadzić rośliny, by po pewnym czasie stworzyły piękny i gęsty żywopłot, który przez lata będzie cieszył oko. Należy pamiętać, by regularnie dbać o podcinanie i formowanie krzewów, a także pamiętać o ich nawożeniu. To wszystko z pewnością odwdzięczy się nam niepowtarzalnym pięknem.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here