Nożyce ogrodowe
5
(1)

Żywopłoty są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wszechobecną zieleń i naturę. Z powodzeniem mogą zastąpić ogrodzenie wokół domu, a schludnie prowadzone będą piękną i cenną ozdobą. Dbając o rośliny, z których formujemy żywopłot, możemy osiągnąć niesamowite efekty w postaci gęstych ścian chroniących przed wiatrem i zapewniających prywatność na ogrodzonym terenie. Poniżej podpowiadamy, jakie rośliny wybrać na żywopłot, jak je pielęgnować oraz jakie narzędzia ogrodowe będą przydatne podczas przycinania.

Na co zwrócić uwagę, zanim zaczniemy tworzenie żywopłotu?

Wybierając rośliny, które mają stworzyć gęsty szpaler, warto kierować się przede wszystkim tempem, w jakim rosną. Im roślina szybciej przyrasta, tym szybciej osiągniemy wyczekiwany przez nas efekt. Ważne jest także docelowe miejsce, w jakim będą rosnąć rośliny – powinno być ono równomiernie oświetlone, co zapewni jednakowy rozrost roślin.

Z uwagi na to, że aby uzyskać gęste nasadzenia rośliny, sadzi się ciasno – powinniśmy sadzić je w odpowiednim podłożu, regularnie nawozić i podlewać, ponieważ w tak gęstych nasadzeniach gleba szybko traci swoje właściwości. Warto również ściółkować podłoże pod roślinami skoszoną trawą. Będzie to naturalny nawóz dla roślin i zapobiegnie wyrastaniu pomiędzy nimi chwastów.

Jakie rośliny wybrać, by stworzyły gęsty szpaler?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów roślin, które idealnie prezentować się będą w formie żywopłotów. Poniżej przedstawiamy przykładowe gatunki, wśród których z pewnością każdy znajdzie ten, który pasować będzie do jego ogrodu.

  • buk zwyczajny – znakomicie znosi cięcie, w związku z czym idealnie nadaje się do formowania. Charakteryzuje się gęstym ulistnieniem. Formuje się go do wysokości 2-4 m. Nie jest zimozielony, ale zimą pozostają na nim dekoracyjne, brązowe liście. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych, jak i również w półcieniu. Nie wymaga okrywania na zimę.
  • ligustr pospolity – jest jedną z najpopularniejszych roślin stosowanych do tworzenia żywopłotów. Jest rośliną odporną na suszę i ma niewielkie wymagania glebowe. Dobrze znosi cięcie i mrozy. Dorasta do 2-3 m i idealnie sprawdza się w miejskich zabudowaniach.
  • grab pospolity – bardzo dobrze znosi przycinanie, rozgałęzia się od samego pnia i szybko zagęszcza. Choć nie jest zimozielony, zaletą jest utrzymywanie się brązowych liści aż do wiosny, dzięki czemu niemalże przez cały rok tworzy gęstą, ulistnioną zasłonę.
  • laurowiśnia – jest rośliną bardzo dekoracyjną o rozłożystym pokroju i błyszczących liściach. Dobrze rośnie w żyznej, bogatej w składniki odżywcze glebie, w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru i zacienionym. Doskonale znosi formowanie i przycinanie.
  • berberys – jest krzewem o ozdobnych, kolorowych liściach, w zależności od odmiany rośnie od 0,5 do 3 m, idealnie nadaje się do przycinania i formowania z niego gęstych żywopłotów.
  ZnamiCiUrosnie.pl – wszystko dla Twojego ogrodu i nie tylko

Wśród roślin, które idealnie sprawdzą się jako żywopłoty, znajdziemy także wiele innych, jak na przykład: irga błyszcząca, krzewuszka cudowna, tuja/żywotnik zachodni, bukszpan, jałowiec, modrzew, ostrokrzew, cis pospolity i inne.

Jak i kiedy ciąć?

W zależności od rodzaju nasadzeń, jakie posiadamy na swojej działce – cięcia należy zazwyczaj wykonywać na jednorocznych pędach, skracając je o około połowę. Sprawi to, że roślina będzie wytwarzać większą ilość bocznych pędów, a co za tym idzie – zagęszczać się.

Pierwsze cięcie u roślin gubiących liście na zimę powinniśmy wykonać pod koniec zimy lub wczesną wiosną w kolejnym roku po posadzeniu. Wynika to z okresu, jaki potrzebuje roślina do zaaklimatyzowania się w obecnym miejscu, a także konieczności rozwinięcia systemu korzeniowego na tyle dużego, by bez problemu przeżyła uszkodzenia związane z przycinaniem. Żywopłoty z iglaków bądź innych roślin zimozielonych należy przycinać po wiosennych przymrozkach – czyli najwcześniej w połowie maja.

Czym przycinać żywopłoty?

Z roku na rok w ofertach wielu sklepów ogrodniczych pojawiają się coraz to ciekawsze narzędzia ogrodowe. Nowe modele o nowych funkcjonalnościach z pewnością ułatwiają pielęgnację ogrodów.

Nożyce do żywopłotu to nieodłączny element stosowany do pielęgnacji ogrodu. Wykorzystywane są zarówno przez profesjonalnych ogrodników, jak i amatorów dbających o swoje przydomowe działki. Nożyce do żywopłotu pomagają szybko i sprawnie formować rośliny i dbać o to, by rosły gęste, równe i zwarte. Są łatwe w użyciu i zapewniają niezwykłą precyzję.

Dokonując zakupu nożyc, warto w pierwszej kolejności określić, do czego będą miały służyć. Wybór ręcznych sprawdzi się idealnie przy pracach na niewielkich powierzchniach, jednak przy ogrodzie, który wymaga nakładu naszej pracy warto zainwestować w nożyce elektryczne/akumulatorowe. Te podstawowe rodzaje z pewnością będą dobrym wyborem do niższych nasadzeń.

Gdy mamy do czynienia z wysokimi szpalerami, do których ciężko sięgnąć, warto zakupić nożyce teleskopowe, które umożliwią wygodną, dokładną i precyzyjną pracę także na wysokościach. Warto wybrać modele o ergonomicznych antypoślizgowych rączkach, najlepiej wykonanych z lekkiego aluminium. Wśród narzędzi nie może zabraknąć również sekatora lub sekatora nożycowego, które bez problemu usuną młode pędy i zbędne gałęzie.

  Program zbierania deszczówki - dopłaty

Dobrze dobrane narzędzia ogrodowe są istotnym elementem, który pomoże nam tak poprowadzić rośliny, by po pewnym czasie stworzyły piękny i gęsty żywopłot, który przez lata będzie cieszył oko. Należy pamiętać, by regularnie dbać o podcinanie i formowanie krzewów, a także pamiętać o ich nawożeniu. To wszystko z pewnością odwdzięczy się nam niepowtarzalnym pięknem.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here