5
(2)

Czasy, gdy we wszystkich domach widywało się drewniane okna brązowe albo białe plastikowe, dawno przeminęły. Obecnie postęp technologiczny oraz rosnące wymagania klientów sprawiły, że większość producentów ma w swojej ofercie okna w bardzo wielu barwach – i to niezależnie od materiału, z jakiego stolarka okienna powstaje. Klasyczna biel, nowoczesna szarość, eleganckie mahoń i złoty dąb, bardziej oryginalne czerwienie i pomarańcze, to tylko niektóre przykłady – wybór kolorów okien jest obecnie niemalże nieograniczony.

Okna białe – klasyczny wybór?

Jeszcze kilkanaście lat temu w domach widywało się głównie okna białe – jest to związane z faktem, że właśnie w tym kolorze produkowano pierwsze okna PVC. Obecnie wybór jest znacznie szerszy, okna białe jednak wciąż cieszą się dużą popularnością. Mają na to wpływ przede wszystkim uniwersalność tego koloru oraz to, że okna białe są zwykle tańsze niż stolarka w rzadziej spotykanych barwach.

Kiedy warto postawić na biel? To dobry wybór w przypadku bloków oraz domów o „typowym” projekcie. Jest to także odpowiednie rozwiązanie, jeśli nasz budżet pozostaje ograniczony – lepiej oszczędzić na designie i kupić okna o lepszych parametrach (zwłaszcza, że nowoczesne okna białe są estetyczne i dobrze się prezentują). Nie w każdym wypadku jednak biel to najlepsze rozwiązanie. Do budynków nowoczesnych lub mających sprawiać bardziej eleganckie wrażenie czy inspirowanych na przykład historycznymi wzorcami albo architekturą wiejską – znacznie lepiej będą pasowały inne opcje kolorystyczne.

Okna szare – idealne do nowoczesnych budynków

Popularność okien szarych wciąż wzrasta pośród klientów, a w konsekwencji – producenci uzupełniają oferty o coraz to nowe odcienie szarości. Okna szare sprawdzają się doskonale przede wszystkim w nowoczesnych budynkach. To kolor dość dyskretny, ale zarazem elegancki i na tyle uniwersalny, że dobrze połączy się i z wystrojem utrzymanym w dwóch – trzech stonowanych barwach, i z aranżacją wykorzystującą bardziej zdecydowane kolory lub większą liczbę barw. Popularność szarych okien wiąże się po części z tym, że obecnie bardzo modne jest urządzanie wnętrz w stylu skandynawskim, chętnie wykorzystującym elementy wystroju w odcieniach bieli i szarości (ewentualnie z dodatkiem brązu albo jednej, żywszej barwy).

  Oryginalne ozdoby choinkowe

Szara stolarka okienna doskonale też uzupełni projekty, do których wykończenia użyto szarych elementów (na przykład grafitowy dach) albo w projekcie uwzględniono wykorzystanie naturalnego kamienia).  Warto szczególnie zwrócić uwagę na szare okna aluminiowe – aluminium to materiał nowoczesny, umożliwiający tworzenie dużych przeszkleń, świetnie wyglądający w różnych odcieniach szarości.

Orzech, mahoń, złoty dąb, sosna – nie tylko dla okien drewnianych

Okna i drzwi drewniane są wysoko cenione ze względu na swoją elegancję oraz naturalny, ciepły wygląd. Z drugiej jednak strony – ich cena jest sporo wyższa niż koszt zakupu okien PVC, a aby mieć pewność, że będą bezproblemowo służyły długie lata, wymagają regularnej pielęgnacji i konserwacji. Dobrze więc wiedzieć, że okna w kolorach drewna… niekoniecznie muszą być drewniane.

– Okna PVC mogą swoją estetyką udanie imitować okna drewniane. W naszej podstawowej ofercie kolorystycznej okien PVC poza standardowym białym dostępne są również kolory drewnopodobne, na przykład złoty dąb, orzech i mahoń – wyjaśnia specjalista marki DAKO, producenta okien, drzwi i bram garażowych. – W przypadku okien aluminiowych, okna mogą zostać pokryte specjalną okleiną albo pokryte drewnopodobnym lakierem. Trzeba jednak podkreślić, że chociaż taka stolarka mocno przypomina stolarkę drewnianą, to efekt wizualny nigdy nie będzie identyczny.

Okna w kolorze drewna (czy z naturalnego drewna, czy na takie stylizowane) sprawdzą się niemal w każdym wypadku. Dobrze pasują nie tylko do domów rustykalnych, wiejskich dworków czy górskich chat, ale także do budynków bardziej nowoczesnych – zwłaszcza jeśli w projekcie uwzględniono zastosowanie drewna (na przykład do budowy tarasu albo wyłożenie podłóg). W ofercie lepszych producentów znajdziemy różne warianty kolorystyczne okien drewnianych/pokrytymi okleinami, inspirowane poszczególnymi gatunkami drewna: jak sosna, złoty dąb, dąb bielony, dąb bagienny, orzech, mahoń, teak, palisander. Dobór koloru zależy przede wszystkim od barw elewacji oraz od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jaśniejsze odcienie – na przykład sosna – pozwolą dodać wnętrzu ciepłego klimatu. Ciemniejsze, jak orzech albo palisander, podkreślą elegancki charakter domu.

  Modne dodatki w stylu industrialnym

Warto dodać, że okna wykonane z konkretnego rodzaju drewna, dzięki pokryciu ich odpowiednimi lakierami transparentnymi, mogą przybrać kolor imitujący zupełnie inne drzewo. Na przykład sosnowa stolarka może przypominać stolarkę z dębu czy orzecha. (Ze względu na różnice usłojenia i twardości nie będzie jednak z nią identyczna.)

Okna czerwone, niebieskie, zielone? Wybierz z palety RAL!

Bardziej nietypowe kolory stolarki okiennej wciąż wybierane są dość rzadko – ale i one w ostatnich latach zyskują na popularności. Wielu producentów oferuje okna w dowolnym kolorze z palety RAL.

Okna w kolorach takich jak czerwony, niebieski, zielony czy pomarańczowy pasują przede wszystkim do budynków bardziej designerskich. Warto je wybrać wtedy, gdy chcemy, aby stolarka okienna rzucała się w oczy i nadawała charakter całej elewacji. Muszą być jednak dobrze dobrane do kolorów fasady budynku. Należy też pamiętać, że kolorowe okna mogą ograniczyć nasze możliwości w zakresie aranżacji wnętrz. O ile do bieli, szarości czy brązu pasuje niemal każda barwa, o tyle niektóre kolory zestawione z zielenią czy czerwienią nie będą prezentowały się dobrze. W takim wypadku rozwiązaniem może być zamówienie okien bicolor – które od strony zewnętrznej mają inną barwę niż od środka. Stolarka od zewnątrz może mieć nietypowy kolor, a od środka – barwę bardziej uniwersalną, dającą większe pole do zmian wystroju.

Wybierając kolor okien, powinniśmy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak styl budynku, wymarzony sposób zaaranżowania wnętrz, barw elewacji oraz to, jak będą wyglądać drzwi wejściowe i taras. Przemyślmy także, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać – okna w zależności od swojej estetyki bowiem sprawić, że dom wyda się na przykład bardziej oryginalny, elegancki, przytulny albo nowoczesny.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here