Styl wabi sabi we wnętrzach
5
(2)

Czasy, gdy konsumenci bezrefleksyjnie kupowali meble, bądź ich dostępność była na tyle mała, że cieszono się z pierwszego lepszego elementu do domu, bezpowrotnie minęły. Polacy mają coraz grubsze portfele, w związku z czym stać ich na to, aby modne nie były tylko ich ubrania, ale także wnętrza domów, w których żyją. Stać ich na to, aby zapewnić sobie funkcjonalność i zastosować pomysłowe rozwiązania, które ułatwią życie. Stać ich także, aby w poszukiwaniu inspiracji wyjrzeć nieco dalej, nawet w kierunku zupełnie innych kultur. Jedną z nich może być Japonia i wnętrza w stylu wabi sabi. Co ukrywa ta tajemnicza nazwa?

Wabi sabi ogólnie

Styl Wabi – sabi przybył do nas z Japonii i zaczyna powoli stawać się coraz bardziej modny. Na pierwszy rzut oka, szczególnie na fotografiach, może przypominać pomieszczenia skandynawskie. Zasadnicza różnica jednak kryje się w detalach, które w stylu wabi – sabi mają ogromne znaczenie. Omawiany styl czerpie ze wschodniej myśli Zen i na wyżyny wznosi to, co niedoskonałe. Zamiast na idealny porządek i doskonałość, ceni naturalność i autentyczność.

Kolory we wnętrzu wabi sabi

Niezwykle ważna w tym stylu jest kolorystyka, która jest spójna i stosuje zawężoną paletę. Cenione są najbardziej barwa ziemi lub późnej jesieni, które dobrze współgrać będą z szerokimi oknami otwierającymi domowe przestrzenie. Uzupełnić je można standardowo o biel i odcienie szarości, które nadadzą całości szlachetniejszego i nieco bardziej ekskluzywnego szlifu.

Oczywiście nie oznacza to, że nie można pokusić się o nieco odważniejsze kolory. Styl wabi sabi zaznacza jednak, że powinny być używane punktowo, dla pokreślenia poszczególnych miejsc we wnętrzu. Przykładem może być odpowiednia roślinność w domu, czy ceramika na półce.

Inne cechy stylu wabi – sabi

Styl ten charakteryzuje się dbałością o detale. Jest przykładem tzw. zaplanowanych niedoskonałości, co daje wrażenie autentyczności wnętrz. W swojej najlepszej formie daje wrażenie dużej spontaniczności. Ważne są także naturalne materiały, najlepiej pozyskiwane starymi sposobami, bądź z recyklingu.

Polecamy:  Naczynia idealne na wieczór we dwoje

Styl ten zdecydowanie przypadnie więc do gustu tym, dla których środowisko naturalne nie jest obojętne. We wnętrzach w tym stylu swoje miejsce znajdą przedmioty stare, nieco podniszczone, z widocznymi śladami użytkowania. Razem powinny one zachęcać do nostalgii i spokoju. Nie ma tu miejsca na przesadny perfekcjonizm, jest za to miejsce na akceptację naturalnego cyklu dojrzewania.

W związku z tym, że wabi – sabi jest koncepcją zakładającą, że wnętrze nie powinno rozpraszać domowników, postuluje się, aby pomieszczenia urządzone w tym stylu były jak najbardziej funkcjonalne. Sprawdzone przedmioty cenione są bardziej niż nowinki, a nowe nie zawsze jest wrogiem starszego. Styl wabi – sabi może być przykładem często powrotu do korzeni dla domowników.

Urządzanie wnętrza zaczyna się już od ścian

Styl wabi – sabi jak już zostało wspomniane, potrafi zrobić użytek z niedoskonałości. Przejawia się to już na początkowym etapie urządzania aranżacji, gdyż może okazać się, że odpadający ze ścian tynk lub gołe cegły wcale nie wymagają remontu, a jedynie zabezpieczenia. Innymi słowy, gdy patrzymy na fotografie w internecie, na których udokumentowane są przykłady wnętrz wabi sabi, pierwszą rzeczą, którą widzimy są meble i różne ozdobniki. Nie dostrzegamy jednak sposobu, w jaki sam budynek został pod ten styl przygotowany.

Idealnie gładko pomalowane ściany zmniejszą autentyczność i odmłodzą wnętrze, czyli dadzą efekt zupełnie odwrotny od pożądanego. Poszukiwane są właśnie wszelakie niedoskonałości i podniszczenia, które należy uwydatnić lub je właśnie w odpowiedni sposób stworzyć. Ubytki tynku, czy goła cegła spotykana często w budynkach poprzemysłowych, które mają zostać przystosowane pod lofty, mogą dać wręcz spektakularny efekt.

Organiczne materiały i ich obróbka

W stylu wabi sabi liczy się to, co naturalne. We wnętrzach będą więc występować drewno i kamień czyli to, od czego ludzie zaczynali ozdabiać swoje pierwsze domy. Warto tutaj pamiętać o kilku zasadach. Jeśli na przykład chcielibyśmy zbudować sufit z belek drewnianych, aby zachować odpowiednie wrażenie, belki powinny być w zasadzie poddane tylko zabezpieczeniu. Nie powinno się ich obrabiać do uzyskania idealnie okrągłego kształtu. Należy pozwolić zachować im oryginalną, wysoce niesymetryczną formę.

Polecamy:  Poznaj cechy idealnego fotela do salonu

Istotnym elementem każdego wnętrza są użyte tekstylia. W przypadku wnętrz w omawianym stylu należy wybrać len w białym kolorze, który sprawia wrażenie ciągle pogniecionego. Jest to bardzo porządane. Zapewnia też całości odpowiednią surowość, prostotę oraz skromność. A to właśnie na tych cechach najbardziej nam zależy. Szczególnie skromność w przypadku wnętrz tego typu jest cechą niezwykle pożądaną. Należy zbudować wrażenie, że z prostych i tanich materiałów stworzyliśmy unikalną magię pomieszczenia.

Rzemiosło i ceramika w stylu wabi sabi

W tym stylu są to elementy tak ważne, że aż trzeba im poświęcić osoby rozdział. Styl ten ceni unikalność przedmiotów, a co jest bardziej unikalne, niż ręcznie wykonane przedmioty? Każdy talerz, który zostanie wykonany na kole garncarskim, a potem trafi do pieca, jest inny. Chociażby był częścią tak samo ozdobionego kompletu, będzie on unikalny. Przedmioty wykonywane ręcznie, starymi sposobami przez garncarzy, metalurgów mają swoją historię, która z czasem szlachetnieje i sprzyja refleksyjnemu, naturalnemu charakterowi domu.

Doskonałym pomysłem będą też ręcznie zdobienia ceramiki, nawet w nieco odważniejszych barwach – byle by użyty wzór pozwalał na dużą dowolność. Jeśli na przedmiotach pojawią się drobne rysy czy pęknięcia, tym lepiej! Efekt będzie fantastyczny. 

 

Podsumowując: styl wabi sabi może okazać się dla Ciebie doskonałą alternatywną dla modnych kilka lat temu surowych, sterylnych wnętrz. Mimo naturalności, dzięki podkreśleniu wagi dojrzewania przedmiotów, jest on ciepły i ludzki. Sprawi, że będziesz czuć się doskonale w swoim wnętrzu szczególnie, że stawia on na unikalność, a skoro Ty jesteś osobą tak unikatową, to czy niedobrym pomysłem, byłoby to podkreślić przez otoczenie się wnętrzem tak samo wyjątkowym i unikatowym?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

5 KOMENTARZE

  1. ciekawy to styl na pewno ale wydaje mi się, że w polsce się nie do końca sprawdzi, jednak lubimy takie wymuskane wnętrza mam wrażenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here