Styl wabi sabi we wnętrzach
5
(3)

Czasy, gdy konsumenci bezrefleksyjnie kupowali meble, bądź ich dostępność była na tyle mała, że cieszono się z pierwszego lepszego elementu do domu, bezpowrotnie minęły. Polacy mają coraz grubsze portfele, w związku z czym stać ich na to, aby modne nie były tylko ich ubrania, ale także wnętrza domów, w których żyją. Stać ich na to, aby zapewnić sobie funkcjonalność i zastosować pomysłowe rozwiązania, które ułatwią życie. Stać ich także, aby w poszukiwaniu inspiracji wyjrzeć nieco dalej, nawet w kierunku zupełnie innych kultur. Jedną z nich może być Japonia i wnętrza w stylu wabi sabi. Co ukrywa ta tajemnicza nazwa?

Spis treści artykułu:

Wabi sabi ogólnie

Styl Wabi – sabi przybył do nas z Japonii i zaczyna powoli stawać się coraz bardziej modny. Na pierwszy rzut oka, szczególnie na fotografiach, może przypominać pomieszczenia skandynawskie. Zasadnicza różnica jednak kryje się w detalach, które w stylu wabi – sabi mają ogromne znaczenie. Omawiany styl czerpie ze wschodniej myśli Zen i na wyżyny wznosi to, co niedoskonałe. Zamiast na idealny porządek i doskonałość, ceni naturalność i autentyczność.

Kolory we wnętrzu wabi sabi

Niezwykle ważna w tym stylu jest kolorystyka, która jest spójna i stosuje zawężoną paletę. Cenione są najbardziej barwa ziemi lub późnej jesieni, które dobrze współgrać będą z szerokimi oknami otwierającymi domowe przestrzenie. Uzupełnić je można standardowo o biel i odcienie szarości, które nadadzą całości szlachetniejszego i nieco bardziej ekskluzywnego szlifu.

Oczywiście nie oznacza to, że nie można pokusić się o nieco odważniejsze kolory. Styl wabi sabi zaznacza jednak, że powinny być używane punktowo, dla pokreślenia poszczególnych miejsc we wnętrzu. Przykładem może być odpowiednia roślinność w domu, czy ceramika na półce.

Inne cechy stylu wabi – sabi

Styl ten charakteryzuje się dbałością o detale. Jest przykładem tzw. zaplanowanych niedoskonałości, co daje wrażenie autentyczności wnętrz. W swojej najlepszej formie daje wrażenie dużej spontaniczności. Ważne są także naturalne materiały, najlepiej pozyskiwane starymi sposobami, bądź z recyklingu.

  Naczynia idealne na wieczór we dwoje

Styl ten zdecydowanie przypadnie więc do gustu tym, dla których środowisko naturalne nie jest obojętne. We wnętrzach w tym stylu swoje miejsce znajdą przedmioty stare, nieco podniszczone, z widocznymi śladami użytkowania. Razem powinny one zachęcać do nostalgii i spokoju. Nie ma tu miejsca na przesadny perfekcjonizm, jest za to miejsce na akceptację naturalnego cyklu dojrzewania.

W związku z tym, że wabi – sabi jest koncepcją zakładającą, że wnętrze nie powinno rozpraszać domowników, postuluje się, aby pomieszczenia urządzone w tym stylu były jak najbardziej funkcjonalne. Sprawdzone przedmioty cenione są bardziej niż nowinki, a nowe nie zawsze jest wrogiem starszego. Styl wabi – sabi może być przykładem często powrotu do korzeni dla domowników.

Urządzanie wnętrza zaczyna się już od ścian

Styl wabi – sabi jak już zostało wspomniane, potrafi zrobić użytek z niedoskonałości. Przejawia się to już na początkowym etapie urządzania aranżacji, gdyż może okazać się, że odpadający ze ścian tynk lub gołe cegły wcale nie wymagają remontu, a jedynie zabezpieczenia. Innymi słowy, gdy patrzymy na fotografie w internecie, na których udokumentowane są przykłady wnętrz wabi sabi, pierwszą rzeczą, którą widzimy są meble i różne ozdobniki. Nie dostrzegamy jednak sposobu, w jaki sam budynek został pod ten styl przygotowany.

Idealnie gładko pomalowane ściany zmniejszą autentyczność i odmłodzą wnętrze, czyli dadzą efekt zupełnie odwrotny od pożądanego. Poszukiwane są właśnie wszelakie niedoskonałości i podniszczenia, które należy uwydatnić lub je właśnie w odpowiedni sposób stworzyć. Ubytki tynku, czy goła cegła spotykana często w budynkach poprzemysłowych, które mają zostać przystosowane pod lofty, mogą dać wręcz spektakularny efekt.

Organiczne materiały i ich obróbka

W stylu wabi sabi liczy się to, co naturalne. We wnętrzach będą więc występować drewno i kamień czyli to, od czego ludzie zaczynali ozdabiać swoje pierwsze domy. Warto tutaj pamiętać o kilku zasadach. Jeśli na przykład chcielibyśmy zbudować sufit z belek drewnianych, aby zachować odpowiednie wrażenie, belki powinny być w zasadzie poddane tylko zabezpieczeniu. Nie powinno się ich obrabiać do uzyskania idealnie okrągłego kształtu. Należy pozwolić zachować im oryginalną, wysoce niesymetryczną formę.

  Poznaj cechy idealnego fotela do salonu

Istotnym elementem każdego wnętrza są użyte tekstylia. W przypadku wnętrz w omawianym stylu należy wybrać len w białym kolorze, który sprawia wrażenie ciągle pogniecionego. Jest to bardzo porządane. Zapewnia też całości odpowiednią surowość, prostotę oraz skromność. A to właśnie na tych cechach najbardziej nam zależy. Szczególnie skromność w przypadku wnętrz tego typu jest cechą niezwykle pożądaną. Należy zbudować wrażenie, że z prostych i tanich materiałów stworzyliśmy unikalną magię pomieszczenia.

Rzemiosło i ceramika w stylu wabi sabi

W tym stylu są to elementy tak ważne, że aż trzeba im poświęcić osoby rozdział. Styl ten ceni unikalność przedmiotów, a co jest bardziej unikalne, niż ręcznie wykonane przedmioty? Każdy talerz, który zostanie wykonany na kole garncarskim, a potem trafi do pieca, jest inny. Chociażby był częścią tak samo ozdobionego kompletu, będzie on unikalny. Przedmioty wykonywane ręcznie, starymi sposobami przez garncarzy, metalurgów mają swoją historię, która z czasem szlachetnieje i sprzyja refleksyjnemu, naturalnemu charakterowi domu.

Doskonałym pomysłem będą też ręcznie zdobienia ceramiki, nawet w nieco odważniejszych barwach – byle by użyty wzór pozwalał na dużą dowolność. Jeśli na przedmiotach pojawią się drobne rysy czy pęknięcia, tym lepiej! Efekt będzie fantastyczny. 

 

Podsumowując: styl wabi sabi może okazać się dla Ciebie doskonałą alternatywną dla modnych kilka lat temu surowych, sterylnych wnętrz. Mimo naturalności, dzięki podkreśleniu wagi dojrzewania przedmiotów, jest on ciepły i ludzki. Sprawi, że będziesz czuć się doskonale w swoim wnętrzu szczególnie, że stawia on na unikalność, a skoro Ty jesteś osobą tak unikatową, to czy niedobrym pomysłem, byłoby to podkreślić przez otoczenie się wnętrzem tak samo wyjątkowym i unikatowym?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

5 KOMENTARZE

  1. ciekawy to styl na pewno ale wydaje mi się, że w polsce się nie do końca sprawdzi, jednak lubimy takie wymuskane wnętrza mam wrażenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here