Niewielki domek ogrodowy, z zasuwanymi drzwiami, szczelnymi oknami doświetlającymi wnętrze, z trwałą podłogą – zwykle takie właśnie wyobrażenie mamy o dobrej jakości budynku do przechowywania na działce. Chcemy tam trzymać kosiarkę, basen dla dzieci, rowery, meble, narzędzia ogrodnicze, doniczki i wiele innych przedmiotów potrzebnych do codziennego korzystania z ogrodu. Czasami też w środku urządzamy warsztat do majsterkowania, w innych przypadkach: niewielkie pomieszczenie do wypoczynku lub legowisko do spania.
Pozwolenie na budowę
Domki ogrodowe można budować samodzielnie lub kupić w gotowej postaci, w jednym ze sklepów z wyposażeniem ogrodów. Obiekty budowlane o powierzchni do 35 m² mogą być budowane bez pozwolenia na budowę (o ile ich liczba na działce jest nie większa niż 2 na każde 500 m² powierzchni). Od 1 stycznia 2017 roku znika też dotychczasowa konieczność zgłaszania zamiaru budowy takiego obiektu starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu.
Od 1 stycznia 2017 r postawienie domku ogrodowego o powierzchni do 35 m² nie wymaga ubiegania się o pozwolenie na budowę ani zgłaszania tego do urzędu miasta ani starostwa powiatowego. Fot. Ogrodosfera
Drewniany, plastikowy, a może blaszany?
Najpopularniejsze są domki drewniane, które świetnie wpisują się w zieloną przestrzeń. Drewno jednakże wymaga okresowej konserwacji i dbałości, a po pewnym czasie okres jego eksploatacji dobiega końca. Dlatego wielu działkowiczów decyduje się na umieszczenie na działce domku z blachy lub z tworzywa sztucznego. Nowoczesne domki tego typu są niedrogie i wyglądają świetnie. Najważniejsze jest jednak, że są niezwykle trwałe: nie musimy martwić się o działający na nie deszcz wiatr, śnieg czy grad. Mogą pozostawać na działce przy trzaskających mrozach, nie są też przedmiotem ataku szkodników i gryzoni. Nie wymagają praktycznie żadnych prac konserwacyjnych nawet przez wiele lat swojej obecności na działce. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka rozjaśniająca, czego można się spodziewać, wybierając konkretny surowiec.
Ogrodowe domki z drewna są wyjątkowo estetyczne, ale wymagają regularnych prac konserwacyjnych. Na zdjęciu: niewielki domek narzędziowy z drewna sosnowego, wyposażony w wiatę na drewno. Fot. Ogrodosfera
Spis treści artykułu:
Zabezpieczanie elewacji
Podstawową zaletą jest wysoka estetyka, a najważniejszą wadą – jak wspomniano – konieczność okresowego impregnowania i zabezpieczania powierzchni domku przed wchłanianiem wilgoci. Co roku, przed każdym sezonem wiosenno-letnim, należy wymienić zmurszałe lub wypaczone elementy konstrukcji, a powierzchnię ścian oczyścić i zaimpregnować oraz polakierować lub pomalować specjalnym preparatem ochronnym. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na elementy łączące dach ze ścianami – to właśnie one najszybciej doprowadzają całą konstrukcję do ruiny.
Ponadto, drewniane domki są zdecydowanie droższe od domków plastikowych lub blaszanych. Są też cięższe i trudniejsze w montażu. Zdecydowanie też wymagają usadowienia na specjalnym podłożu (bloczki betonowe, wylewka betonowa lub kostka brukowa – nigdy drewniane legary), co nie zawsze jest wymagane w przypadku domków z surowców sztucznych. Blaszane domki można stawiać wprost na trawie, piasku lub ziemi. Niestraszna im powódź ani bezpośrednia styczność z substancjami organicznymi obecnymi w glebie. Podobnie jest z domkami z tworzywa.
Drewniany domek narzędziowy, o powierzchni 2m², wykonany z drewna sosnowego, wyposażony w szczelną podłogę. Fot. Ogrodosfera.pl
Izolacyjność cieplna
Porównując domki drewniane z domkami blaszanymi lub plastikowymi, należy również zwrócić uwagę na kwestię izolacyjności cieplnej. Budki blaszane i plastikowe nie nadają się do użytkowania w celach rekreacyjnych. Latem wnętrze takich domków jest przegrzane. Zimą zaś, temperatura jest zbliżona do tej panującej na zewnątrz. Jeśli potrzebujemy taniego, trwałego domku do przechowywania narzędzi, kosiarki i zabawek ogrodowych z dala od deszczu i śniegu, wówczas idealny będzie domek blaszany lub plastikowy. Jeśli jednak w domku ma znaleźć się stół narzędziowy lub blat do przesadzania roślin lub co więcej, jeśli chcemy używać czasami domku do odpoczynku, wówczas zdecydowanie poleca się modele drewniane. Drewno jest świetnym izolatorem: w zimie zatrzymuje ciepło, w lecie zaś oddaje jego nadmiar na zewnątrz. Pamiętajmy przy tym, że domki blaszane, w których nierzadko nie ma podłoża, nie nadają się do przechowywania w środku mebli z miękkimi obiciami.
Tworzywo sztuczne, podobnie jak aluminium lub metal nie stanowią zapory dla przenikania ciepła tak dobrze jak drewno. Mimo to, domki z tworzyw sztucznych cieszą się rosnącą popularnością ze względu na dobrą funkcjonalność połączoną z niską ceną. Coraz większą zaletą jest też estetyczny wygląd domków z tworzywa sztucznego. Na zdjęciu powyżej: schowek na narzędzia zbudowany z paneli poliwęglanowych. Na uwagę zasługuje podłoga z twardego, odpornego na ścieranie tworzywa sztucznego, wyposażona w niską rampę, ułatwiającą wprowadzanie do środka ciężkich taczek, kosiarek i pojazdów. Fot. Ogrodosfera
O czym jeszcze należy pamiętać? Dla wielu z nas istotną kwestią jest hałas, jaki mogą generować drzwi blaszane lub metalowe. Dotyczy to nie tylko drzwi otwieranych skrzydłowo, ale również tych zainstalowanych na szynach przesuwnych.
Dopasujmy styl domku do aranżacji ogrodu
Istotne jest też dopasowanie stylu samego domku do aranżacji ogrodu. Metalowe domki narzędziowe wyglądają nieco surowo. Doskonale wpisują się w ogrody industrialne, utrzymane w stylu minimalistycznym. Rzadko jednak będą pasowały do otoczenia, w którym znajduje się góralska, zdobiona, drewniana altana i meble ogrodowe stylizowane na Ludwika XIV.
Domki blaszane i plastikowe są lekkie, łatwe w montażu, odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie wymagają też prac konserwacyjnych (poza okresowym myciem elewacji). Na zdjęciu: niewielki domek narzędziowy z płyt poliwęglanowych, o powierzchni 2,4 m². Konstrukcja wzmacniana jest stalą. Domek wyposażony jest w podłogę z tworzywa sztucznego. Całkowita waga konstrukcji wynosi ok. 33,5 kg. Fot. Ogrodosfera
Wielkość
Funkcjonalny domek narzędziowy powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż 4 m². Jeśli jednak posiadamy odrobinę wolnego miejsca na działce, zawsze warto kupić domek większy niż początkowo zamierzaliśmy. Doświadczenie ogrodników pokazuje, że z biegiem lat przedmiotów zwykle przybywa, a nie ubywa i musi się znaleźć dla nich miejsce.
Domek narzędziowy z dodatkową wiatą na drewno. Dwuspadowy dach, okienko w drzwiach doświetlające wnętrze i konstrukcja z drewna świerkowego. Domek ma powierzchnię 5 m², która optymalnie spełnia potrzeby przeciętnego działkowicza. Fot. Ogrodosfera
Gdy powierzchni w domku jest więcej lub gdy jest on dzielony na dwa pomieszczenia, warto wydzielić w środku przestrzeń do wypoczynku. Nie będzie to standard domku letniskowego, jednakże w czasie deszczowej pogody docenimy każdy suchy i ciepły kąt, w którym można wypić herbatę na działce. Wówczas istotny będzie dostęp do elektryczności i izolująca od podłoża podłoga. Jeśli jednak domek ma być używany wyłącznie jako ogrodowy magazynek lub szopa narzędziowa, wówczas kwestia podłogi nie jest tak istotna.
Fot. blaszany domek ogrodowy. źródło: http://ogrodosfera.pl/domek-narzedziowy
Jak urządzić domek narzędziowy?
W wyposażeniu najlepiej sprawdzają się niezbyt głębokie regały, na których poustawiamy wszystkie rzeczy tak, abyśmy mieli je w zasięgu wzroku podczas przeszukiwania wnętrza domku. Odpowiednie będą też przezroczyste pudełka do przechowywania oraz haczyki do zawieszania dłuższych narzędzi na kiju. W sklepach znajdziemy najróżniejsze organizery i systemy do przechowywania. Warto kupić takie, które wykonane są z materiałów odporne na niskie temperatury oraz na wilgoć. Wszelkie materiałowe półki lub plastikowe świerkowe, niepolakierowane regały mogą ulec szybkiemu zniszczeniu w okresie jesienno-zimowym. Nie poleca się budowania lub kupowania obiektów piętrowych – domek ma być wygodnym miejscem przechowywania, który umożliwia szybki dostęp do wszystkich potrzebnych w ogrodzie przedmiotów. Z tego też powodu nie poleca się budowania pawlaczy pod jego zadaszeniem.
Poniżej zobaczymy na filmie, jak przebiega montaż domku narzędziowego: