Szyny sufitowe - jakie wybierać?
5
(2)

Konstrukcja szyny sufitowej

W przeciwieństwie do karnisza, szyna charakteryzuje się prostą konstrukcją. Składa się z profilu, wzdłuż którego biegną żabki lub klamry do mocowania dekoracji okiennych. Szyny sufitowe występują w wariancie z jednym lub dwoma torami, dzięki czemu można jednocześnie powiesić na nich zasłonę i firanę. Dodatkowo można wybierać między modelami wykonanymi z aluminium lub PCV. Ich najważniejszą zaletą jest prosta, niewielka konstrukcja, która nie będzie wpływała na estetykę i wystrój wnętrza.

Szyny sufitowe – najważniejsze zalety

Wiele osób nie zawsze świadomie podchodzi do wyboru produktów służących do mocowania dekoracji okiennych. W dalszym ciągu często spotyka się tradycyjne karnisze, które nie zawsze pasują do stylu aranżacji wnętrza. Szyny sufitowe charakteryzują się tym, że nie ma żadnych ograniczeń w ich montażu. Są praktycznie niewidoczne, dlatego idealnie będą współgrały zarówno z modernistycznym wystrojem, jak i klasyczną aranżacją. Takie rozwiązanie ma też inne zalety.

  • Łatwy montaż – szyny sufitowe oprócz tego, że zajmują niewiele miejsca, to są proste w montażu. Nie wymagają mocowania dodatkowych wsporników, gdyż montuje się je bezpośrednio do sufitu, na całej długości konstrukcji.
  • Estetyka wykonania – szyny sufitowe najczęściej występują w wariancie białym lub czarnym, chociaż na rynku można spotkać również inne wersje kolorystyczne. Cała konstrukcja charakteryzuje się minimalistycznym wzornictwem i prostym kształtem, co sprawia, że szyna sufitowa prezentuje się niezwykle elegancko.
  • Możliwość modyfikacji – karnisze kupuje się w całości, co stwarza ograniczone możliwości w modyfikacji konstrukcji. Szyny sufitowe można ze sobą łączyć, dlatego idealnie sprawdzą się w przypadku długich okien. Istnieje również możliwość zamontowania ich w narożniku, poprzez zastosowanie specjalnego łącznika.
  • Uniwersalna konstrukcja – szyny sufitowe nie zajmują dużo miejsca, dlatego często stanowią jedyne rozwiązanie w przypadku okien położonych w niewielkiej odległości od sufitu. Dodatkowo można całkowicie ukryć ich konstrukcję, montując do nich specjalną osłonę maskującą.
  Pasy na ścianie w sypialni, czyli jak zmieniają optycznie pokój

Wśród zalet można wymienić jeszcze niską cenę, gdyż szyny sufitowe są znacznie tańsze niż tradycyjne karnisze. Wcale nie oznacza to, że są gorszej jakości. Zarówno szyny sufitowe aluminiowe, jak i PCV charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia oraz wytrzymałością na obciążenie. Żeby jednak mieć pewność, że szyna wytrzyma przez długi czas, lepiej zainwestować w produkty ze sprawdzonego źródła. Szyny sufitowe są często dostępne nawet w supermarketach, jednak ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here