5
(2)

Spis treści artykułu:

Odpowiedni kolor ścian – podstawa dobrego samopoczucia

Zapewne nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, że wybierając kolor farby bądź wzór tapety do pokoju, w którym często przebywasz, nie tylko zapewniasz sobie wizualną radość, ale również dbasz o swój przyszły nastrój.

Intensywne barwy, takie jak chociażby czerwień, w nadmiarze przytłaczają i męczą. Podobnie dzieje się z kolorami w ciemnych odcieniach oraz szarościami zbliżającymi się do czerni. Im ich więcej, tym większe ryzyko, że szybciej poczujesz się przygnębiony, gdy coś Ci nie wyjdzie. Zamiast nich lepiej stosować kolor żółty, który odpowiada słońcu, a co za tym idzie kojarzy się z radością, beztroską i wypoczynkiem. Według ekspertów pomaga w zapamiętywaniu i kojarzeniu faktów. Pobudza umysł do działania.

Innym dobrym kolorem do ścian jest niebieski. Ta chłodna barwa wycisza, uspokaja i pomaga się skupić. Redukuje stres i napięcia. Pobudza kreatywność. W niebieskich wnętrzach dobrze uczyć się do większych sprawdzianów, na przykład matury lub sesji egzaminacyjnej na studiach. Mało tego, niebieskie otoczenie wpływa na fizjologię, m.in. poprzez obniżanie ciśnienia czy kojenie bólu.

Aranżacyjne dodatki naukowe: globus, tablica korkowa, mapa…

Nie mniej ważne w pomieszczeniu przeznaczonym do nauki są dodatki naukowe. Nie tylko czysto edukacyjne – książki, podręczniki, linijki, pędzle itd. – ale również aranżacyjne. W zależności od tematu, który musisz opanować, przydadzą Ci się:

szczegółowa mapa w dużym formacie – o ile małe mapy i atlasy są poręczne, o tyle w zapamiętywaniu szczególnie przydatne okazują się te gadżety, których rozmiary pozwalają na podejście, przyjrzenie się, a nawet przypięcie kolorowych karteczek z notatkami,

obszerna tablica korkowa z pinezkami – nic tak nie pomaga uporządkować wiedzę, jak „tablica organizacyjna”. Przyczepiaj na niej notatki zwieńczające etapy pracy tak, by pod koniec dnia mieć je w kolejności od pierwszych lub najważniejszych do ostatnich lub najmniej istotnych. Możesz też zdecydować się na podział materiału od zagadnień ogólnych do szczegółowych lub od wymaganych do nieobowiązkowych,

nowoczesny globus – jeśli globus kojarzy Ci się z pomocą naukową starego typu, prawdopodobnie otrzymał krzywdzącą łątkę. Nowoczesne globusy nie przypominają starych plastikowych kul, obracających się ze skrzypieniem na metalowej osi. Są na tyle ładne, że kupuje się je nie tylko jako akcesorium edukacyjne, ale również element dekoracyjny, nawet jeśli nigdy nie będzie miał okazji spełnić podstawowej funkcji. Współczesny globus możesz otworzyć, podłączyć do prądu i podświetlić, podzielić na części lub oznaczyć magnesami. Ciekawym rozwiązaniem dla osób potrzebujących zgłębić wiedzę regionalną jest… globus Polski!,

tablica… w ścianie – nad tym rozwiązaniem warto pochylić się już na etapie projektowania pokoju. Jedna ściana, bądź niewielka jej część, powinna zostać pomalowana nowoczesną farbą tablicową lub magnetyczną, co sprawi, że nie będziesz musiał wywiercać dziur, by powiesić tablicę korkową lub zmywalną. Farba tablicowa pozwoli Ci na pisanie po niej kredą jak po zwykłej tablicy szkolnej, magnetyczna z kolei będzie przyciągać magnesy i umożliwi Ci przyczepianie do ściany notatek, bez jednoczesnego ingerowania w mur. By stworzyć kompletne miejsce edukacyjne, warto rozważyć użycie obu farb naraz, z racji iż magnetyczna często jest farbą podkładową – na nią nakłada się inną, np. tablicową.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

  1. Stara, poczciwa tablica korkowa to chyba najlepszy pomysł. Wszystko można przyczepić tak szybko jak usunać z tablicy. Powiesić dziecku przy biurku, dodać kolorwe akcenty i dekoracja dodatkowo gotowa, a i przydatna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here