Rolety do domu
5
(3)

Spis treści artykułu:

Rolety DUO – co to takiego?

Nawet gdy za naszym oknem rozpościera się najpiękniejszy widok, dobrze je udekorować praktyczną osłoną okienną – roletą tekstylną, którą łatwo zaciemnić pokój, gdy mamy taką potrzebę. Niezależnie jednak od tego, czy często z niej korzystamy, czy raz na jakiś czas, stanowi ona piękny dodatek do okna, zwłaszcza jak wybierzemy roletę DUO – dzień i noc.

Nieprzypadkowo ten rodzaj rolety tekstylnej jest obecnie najbardziej popularny, gdyż cechuje się nie tylko wyjątkową estetyką, ale też maksymalną funkcjonalnością. Posiada zmienną strukturę, na którą składają się dwa pasy. Jeden z nich – przepuszcza światło, drugi wręcz przeciwnie – jest zaciemniający, a więc blokuje dostęp światła. Naprzemienne pasy pozwalają indywidualnie ustawić ilość światła, które wpada do wnętrza.

Wymiary rolety – jakie są najważniejsze?

Co istotne, oferta rolet tekstylnych jest tak bogata, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego, do jakich okien szukamy osłon. Możemy wybrać dowolny rozmiar i posiadać roletę w małym lub dużym rozmiarze – maksymalnie do 17,5 m2! Żeby dopasowanie było idealne, stosuje się różne średnice wałków (od 28 mm do 50 mm), dzięki czemu uchwyty boczne są w stanie utrzymać ciężar tkaniny.

Zamawiając roletę, powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry – całkowity wymiar rolety, wysokość oraz szerokość. Jeśli chodzi o ostatni wymiar, to ustalamy go, mierząc szerokość górnej konstrukcji włącznie z uchwytami bocznymi. Pamiętajmy, że tkanina rolety będzie węższa niż szerokość górnego profilu (40 mm, czyli po 20 mm z każdej strony). Wysokość rolety mierzymy włącznie z profilem górnym.

Roleta bezinwazyjna – dlaczego warto?

Warto też mieć na uwadze, że nie zawsze istnieje możliwość, by roletę zamontować na ramie okiennej. W takiej sytuacji pozostaje nam umieszczenie jej we wnęce okiennej lub przymocowanie do sufitu. Rolety tekstylne mogą być montowane zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku. Po prostu, podczas ich zamawiania, należy wybrać sposób montażu.

Może być też tak, że można przymocować roletę do ramy okiennej, ale nie chcemy tego robić. W tym celu warto zdecydować się na roletę montowaną bezinwazyjnie, czyli zakładaną na okno za pomocą małych uchwytów. Ta instalacja jest niezwykle prosta – zajmuje mniej niż minutę. Jednym, lecz niedużym mankamentem jest to, że roleta zakładana bez wiercenia ma ograniczone do 1,5 wymiary.

Podsumowując, najpierw musimy wybrać rodzaj rolety, decydując się na jeden z materiałów: PCV, metal lub wersję bezinwazyjną, a więc taką, którą montuje się bez wiercenia dziur w ścianie. W kolejnym kroku określamy wymiary – szerokość i wysokość, stosując się do wskazówek dotyczących pomiaru.

Gdy już to zrobimy, określamy wielkość rury nawojowej, decydując się na jeden z rozmiarów: 28 mm, 42 mm lub 50 mm. Jej średnicę wybieramy w zależności od wymiarów rolety – dla mniejszych pasuje rura 28 mm, dla większych – 42 lub 50 mm. Następnie decydujemy się na rodzaj sterowania – z prawej lub lewej strony, rodzaj zwijania – wewnętrzny (przy oknie) lub zewnętrzny (od okna), a na sam koniec określamy rodzaj montażu – roletę możemy przymocować do sufitu lub do ściany/na ramię okna.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here