Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat tych niezbędnych w każdym warsztacie narzędzi. Sprawdź, jakie są rodzaje szlifierek oraz gdzie znajdują one zastosowanie. Poniższy poradnik z pewnością pomoże Ci w wyborze odpowiedniej szlifierki.
Szlifierka taśmowa ręczna
Szlifierka ręczna taśmowa to bardzo wydajny i przydatny model, sprawdzający się znakomicie w przypadku zgrubnego szlifowania. Ciężkie urządzenie jest przydatne zwłaszcza do szlifowania dużych powierzchni. Nadaje się ponadto do ścierania starych powłok lakierniczych. Korzystając z tego typu urządzenia, należy zwracać uwagę, aby nie zetrzeć za dużo materiału podczas pracy, gdyż taki uszczerbek jest widoczny i trudny do naprawienia.
Szlifierka stołowa
Szlifierka stacjonarna, zwana także stołową, to urządzenie wyróżniające się uniwersalnością stosowania. Nowoczesny sprzęt wyposażono w wiele praktycznych funkcji.
Szlifierka tego rodzaju zawiera m.in. listwy przeznaczone do regulowania kąta szlifowania konkretnego elementu, jak również wałki umożliwiające szlifowanie trudno dostępnych krawędzi. Urządzenie to nadaje się znakomicie do wykonywania elementów na wymiar, a także do szlifowania połączeń kątowych.
Szlifierka oscylacyjna
Kolejny rodzaj szlifierki to model oscylacyjny. To bardzo precyzyjny sprzęt, wyróżniający się mała wagą, a jednocześnie dużą użytecznością. Szlifierki tego rodzaju występują w różnych kształtach, m.in. trójkątnym, okrągłym i na podstawie prostokątnej. Sprzęty te różnią się przede wszystkim sposobem mocowania papieru ściernego.
Na przykład, do modeli trójkątnych i okrągłych konieczne jest wykorzystanie specjalnych arkuszy, które są zaczepiane na rzepy. W szlifierkach na podstawie prostokątnej papier mocuje się z kolei za pomocą specjalnych zatrzasków.
Szlifierka taśmowa sterowana cyfrowo
Innym typem urządzenia jest szlifierka taśmowa z cyfrowym sterowaniem. To nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt wykorzystywany najczęściej w dużych fabrykach i zakładach pracy, w których konieczne jest precyzyjne szlifowanie elementów na wymiar. Zaletą tego typu szlifierki jest doskonała precyzja szlifowania.
Urządzenie pozwala szlifować z dokładnością do dziesiątych części milimetra. Sterowane cyfrowo urządzenia są zazwyczaj wyposażone w pasy ścierne o zróżnicowanej grubości. Dzięki przepuszczeniu materiału przez szlifierkę można uzyskać gładki element, niewymagający żadnej dodatkowej obróbki. Korzystanie z tego sprzętu zapewnia więc nie tylko wyjątkową jakość uzyskanych elementów, ale pozwala również zaoszczędzić cenny czas pracowników.
Cyklinarka
Cyklinarka to rodzaj szlifierki przeznaczony do specjalistycznych zadań, w tym przede wszystkim do odnawiania podłóg. Urządzenie służy do usuwania starej warstwy materiału na całej powierzchni, przy równoczesnym zachowaniu jednakowego poziomu.