Wytwarzanie prądu z fotowoltaiki
3
(2)

Na szczęście fotowoltaika daje nam możliwość alternatywnego pobierania energii elektrycznej – bo wprost ze słońca. Używając skrótu myślowego: daje nam to sposobność korzystania z darmowego prądu. Dzięki temu możemy nie tylko uniezależnienia się od dostaw prądu z sieci… ale i odsprzedać jego nadwyżki elektrowni!

Spis treści artykułu:

Jakie są rodzaje systemów instalacji fotowoltaicznych?

Istnieją dwie, najważniejsze systemy instalacji fotowoltaicznej. Jest to instalacja sieciowa on-greed, jak i instalacja w pełni autonomiczna, off-greed.

  • Instalacja sieciowa on-greed – połączona jest z publiczną siecią energetyczną. Sprowadza się to zazwyczaj do faktu, że w zimowe miesiące, w których jest relatywnie niewielkie nasłonecznienie, pobieramy energię z elektrowni, w lecie natomiast – sprzedajemy wygenerowaną przez swoje panele nadwyżkę prądu elektrowni, a ona ma prawny obowiązek (sic!) go kupić. Innymi słowy: elektrownia wyrównuje rachunki – między nad i niedopłatami.
  • Instalacja off-greed – nie jest natomiast połączona z publiczną siecią energetyczną, a co za tym idzie – jest od niej zupełnie niezależna. Sprowadza się to do faktu, że nie możemy pobierać energii z elektrowni, bądź go jej sprzedawać. Instalacja ta sprawia, że stajemy się więc w pełni niezależni i autonomiczni.

Fotowoltaika - jak wytworzyć własny prąd?

Źródło: Pixabay

Czy fotowoltaika daje nam możliwość korzystania z prądu za darmo?

Panele fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną, która przecież jest darmowa. Później jest ona – również za darmo – konwertowana na energię elektryczną. Można więc – używając skrótu myślowego – stwierdzić, że dzięki fotowoltaice korzystamy z darmowego prądu. Niestety nie będzie to w pełni prawda. Trzeba bowiem pamiętać, że za instalację paneli fotowoltaicznych – trzeba przecież zapłacić. Jest to jednak, na szczęście tylko jednorazowa opłata. Wydawałoby się to banalnym stwierdzeniem, gdyby nie fakt, że ich cena oscyluje zazwyczaj od koło 20 do 25 tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że dobrą tego stroną jest to, że żywotność świeżo co zamontowanej instalacji fotowoltaicznej oscyluje zazwyczaj miedzy 30, a nawet 50 latami.

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Jak już wspomnieliśmy żywotność baterii fotowoltaicznej oscyluje zazwyczaj miedzy 30, a 50 latami. Należy tu także wspomnieć o tym, że wydajność paneli fotowoltaicznych z czasem spada. Szacuje się, że w przeciągu 10 pierwszych lat użytkowania instalacji jej wydajność spada do poziomu 80%, by następnie utrzymać się już na tym poziomie. Panele sprawnie działają przez 30 lat. W tym czasie nieprzerwanie produkują energię, a tym samym generują dla nas oszczędności.

Podsumowanie

Jest więc pewne, że panele fotowoltaiczne wygenerują dla nas na przestrzeni lat – ogromne oszczędności, które wielokrotnie przewyższą koszty ich instalacji. Należy więc potraktować to jako pewną inwestycję.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here