shutterstock_130154954
4.8
(4)

Im mniej, tym naprawdę więcej

Pierwszą złotą zasadą, dzięki której optycznie powiększymy każde wnętrze jest zastosowanie minimalizmu. Mowa głównie o zastosowaniu go przy dekoracjach i kolorystyce. W małych pomieszczeniach nie powinno się bowiem znaleźć nic, co pstrokate czy kwieciste. A jeśli musi – powinno być tego jak najmniej. Wśród kolorów winny panować barwy jasne i pastelowe.

Najlepiej jak najdalej trzymać się od czerni i pozostałych ciemniejszych kolorów, które już tylko swoją obecnością pochłaniają cenne centymetry wnętrza. Istotna kwestia w tej dziedzinie dotyczy też aranżacji okiennych. Jeśli nie musimy, nie zakładajmy na okna ciężkich zasłon, które dodatkowo ograniczą dostęp do naturalnego światła. Postawmy na lekkie i delikatne firanki.

Magia pasków zmieni odbiór wnętrza

Kolejną istotnym aspektem, który pozwoli optycznie powiększyć wnętrze jest wykorzystanie magii pasków. Podstawowym zabiegiem jest tu pozostawienie 10-centymetrowego paska na górnej części ściany w odcieniu jaśniejszego sufitu. To jednak nie wszystko. Przy „poszerzaniu” pokoju sprawdzą się także ścienne poziome paski w pastelowych odcieniach. W sytuacji zamiaru wydłużenia pomieszczenia, na ścianie powinny się pojawić pionowe pasy. Proste, prawda?

shutterstock_130154954

Odpowiednie światło powiększy optycznie pokój

Trzecim, być może najbardziej popularnym rozwiązaniem przy optycznym powiększaniu wnętrz jest zagranie światłem. W tę grę należy grać bez końca. We wnętrzu światła musi być jak najwięcej – zarówno tego naturalnego, jak i sztucznego. Na pewno sprawdzą się tu będą większe okna, przybrane lekkimi tiulowymi firankami, które dobrze przepuszczą światło do pomieszczenia.

Jakie lampy dobrać, aby powiększyć wnętrze?

W przypadku lamp lepszym zamysłem jest użycie kilku mniejszych źródeł światła, niż jednego większego. Wskazane jest przy tym dobranie jasnych abażurów, które podkreślą lekkość aranżacyjną. Należy tu zauważyć, że odpowiednie oświetlenie to szczególnie dobre rozwiązanie do optycznego powiększania małych łazienek.

  Ścianka działowa - jakie ma zalety?

Lustro powiększy optycznie pomieszczenie

Na koniec jeszcze jedna, ważna rada – w przypadku optycznego powiększania wnętrz, lustra są naszym wielkim sprzymierzeńcem. Warto to zapamiętać, szczególnie, gdy tworzy swoją obecnością wrażenie głębi. Taki zabieg będzie skuteczny m.in. w sytuacji umieszczenia szerokiego i poziomego lustra na ścianie salonu. Warto również pomyśleć o lustrach umieszczonych na drzwiach lub drzwiczkach szaf. Każde dodatkowe odbicie będzie cenne (o ile nie odbije tymczasowego nieporządku).

A jakie są Twoje sposoby na optyczne powiększenie pomieszczenia?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.8 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here