0
(0)

Jakie wybrać biurowe obrotowe krzesło?

W pierwszej kolejności należy określić przeznaczenie fotela. W przypadku fotela do biura, tym bardziej jeśli ma mieć funkcje reprezentatywną, najlepiej sprawdzi się elegancki, skórzany fotel. Jeśli nacisk kładziemy na długi czas pracy, fotel będzie musiał charakteryzować się komfortem siedzenia i przewiewności materiału, dlatego można zrezygnować z eleganckiego designu na rzecz większej ilości funkcji np. z funkcją relax. Jeśli w naszym obszarze poszukiwań jest fotel do komputera dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę bezpieczeństwo, łatwość obsługi i fakt, że dziecko rośnie więc warto, aby krzesło było regulowane na kilku płaszczyznach. Fotele dla graczy to nowa gałąź produktów, która szturmem zdobywa rynek. Oprócz niebanalnego wyglądu, oferują szereg usprawnień i funkcji regulacyjnych. Po określeniu przeznaczenia fotela, znacznie zawęża się grupa produktów.

 

Najważniejsze elementy istotne przy wyborze dobrego obrotowego krzesła biurowego

Podstawa – odpowiada za stabilizację fotela. Dobrze, aby podstawa była szeroka, bo chroni fotel przed przechyłami lub nawet przewróceniem. Kwestią do rozważenia może być wybór pomiędzy kołami, a nóżkami. Fotel obrotowy bez kółek charakteryzuje się lepszą stabilizacją, ale ograniczonym ruchem fotela w obrębie stanowiska pracy. W przypadku kół dobrze, aby miały mechanizm samohamujący dla zwiększenia bezpieczeństwa. Warto także zainwestować w matę pod krzesło, aby nie zarysować np. paneli podłogowych. Alternatywą dla maty mogą być koła kauczukowe.

Podnośniki – dobre podnośniki muszą być odporne na przeciążenia. Ważną kwestią jest waga użytkownika. Dobry fotel obrotowy powinien wytrzymać obciążenie do 200kg. Ruch musi być płynny i nie powinien stawiać oporu zarówno przy podnoszeniu jak i opuszczaniu.

Siedzisko – przede wszystkim powinno mieć powierzchnię na której wygodnie można usiąść. Nie może być sytuacji, w której fotel z siebie wypycha. Jest wtedy po prostu za mały. Niektóre modele, są wyposażone w funkcję regulacji samego siedziska. Daje to możliwość wysunięcia go lub wsunięcia bliżej oparcia. W tańszych fotelach częstą wadą jest słaby spaw w mechanizmie siedziska przez co, nawet po roku, mogą pojawić się problemu w regulacji i używaniu fotela.

Podłokietniki – standardem są fotele obrotowe z regulowanymi podłokietnikami. Dobrze, aby było dość długie, ewentualnie szerokie, aby móc wygodnie oprzeć na nich łokcie. Istnieje także fotele bez podłokietników, ale jeśli już decydujemy się na taki wybór, może warto sprawdzić czy można je po prostu zdemontować.  

Oparcie – najistotniejszy element fotela. Wysokie osoby powinny zdecydowanie szukać fotela z wysokim oparciem. Skutecznie odciąża kręgosłup i wpływa na komfort pracy. Pozwala także wygodnie oprzeć się całą długością pleców. Idealnie będzie jeśli fotel do komputera będzie miał funkcję pracy w dwóch płaszczyznach. W tym przypadku niezbędna będzie funkcja TILT odpowiedzialna za blokadę oparcia. W dobrych fotelach obrotowych na wysokości lędźwi powinno znajdować się wybrzuszenie lub poduszka, którą można odpiąć. Odciąża ona kręgosłup w trakcie długiego siedzenia.   

Tapicerka – najczęściej stosowana jest skóra naturalna lub ekologiczna, włókna karbonowe (często spotykane w fotelach dla graczy), tkanina i siatka nylonowa. Skóra ekologiczna ma mniejszą odporność, ale jest prostsza w czyszczeniu. Siatka i inne materiały na pewno obniżą koszt fotela, ale nie oznacza to wcale gorszej jakości wykonania. Skóra będzie eleganckim akcentem fotela, ale trzeba pamiętać o konserwacji. Tutaj trzeba zdać się na własne potrzeby i gusta.

Przy wyborze obrotowego krzesła biurowego należy brać pod uwagę przede wszystkim styl pracy do jakiego ma być zastosowany. Zasada jest taka, aby jakość elementów i całego fotela była proporcjonalna do czasu, jaki będziemy na nim spędzać. Komfort pracy wpływa na efektywność, a dobrze dobrany fotel pomoże uniknąć wielu schorzeń reumatycznych. To produkt, na którym nie warto oszczędzać, gdyż to oszczędzanie na własnym zdrowiu. Oczywiście warto pamiętać o regularnych ćwiczeniach i przerwach od pracy dla odciążenia kręgosłupa.

Artykuł powstał we współpracy z Mirat.eu

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here