5
(1)

Chcąc odpowiednio składować i przechowywać śmieci i odpady z Twojego gospodarstwa domowego, potrzebujesz specjalnych pojemników. Jak je wybrać, na co zwrócić uwagę? Sprawdź poniżej.

Pojemniki na odpady są nieodłącznym elementem krajobrazu naszej wspólnej przestrzeni publicznej. Mogą być widoczne przy każdym domu jednorodzinnym lub być wspólne w śmietnikach spółdzielni. Choć na co dzień nie myślimy o nich zbyt intensywnie, to są one dowodem na to, że nasze społeczeństwo dba o środowisko, jest dla niego ważny trend i idea odpowiedzialności zbiorowej za to, w jakim stanie jest planeta Ziemia. 

Stając przed decyzją wyboru odpowiedniego pojemnika na odpady, czy to do współdzielenia z sąsiadami czy do własnej przestrzeni przydomowej, warto wybrać taki produkt, który będzie spełniał nasze potrzeby i będzie dostosowany swoimi gabarytami i materiałem do składowanych w nim odpadów. Kubeł na śmieci powinien być wykonany z materiału, który będzie odporny na zmienne czynniki atmosferyczne, metal o powłoce antykorozyjnej czy materiał sztuczny sprawdzą się w tej roli idealnie. Niewątpliwą przewagę ma jednak pojemnik z plastiku, jest znacznie lżejszy, a jego konserwacja i utrzymanie w czystości będzie dziecinnie proste.


Warianty dużych pojemników na odpady z metalu

Przed zakupem warto również pomyśleć o tym, jak duży pojemnik będzie Ci potrzebny. W sklepach możesz dostać pojemniki o bardzo różnej objętości: stu, stu dwudziestu czy nawet ponad tysiąca litrów. Wszystko zależne jest od tego, ilu osobowa rodzina będzie produkować odpady przechowywane w pojemniku. Dobranie odpowiedniej pojemności to jeden z najważniejszych czynników o którym trzeba pamiętać. Zbyt duży pojemnik względem generowanych odpadów zaowocuje rzadszym opróżnianiem co niesie za sobą zagrożenie gnicia odpadów oraz bardzo nieprzyjemnych zapachów. Do tego ciężej będzie taki pojemnik umyć gdyż cały czas będzie w użyciu. Zbyt mały natomiast może nie pomieścić wszystkich odpadów pomiędzy odwiedzinami śmieciarki bądź w przypadku pojemników wewnętrznych częstą konieczność wynoszenia śmieci. Różnorodność pod względem wielkości jak i budowy pojemników na śmieci można sprawdzić https://www.eco-market.pl/pojemniki-na-odpady co może pomóc w ostatecznym wyborze bądź po prostu pomóc zrozumieć, iż kupno pojemnika na śmieci powinno być przemyślaną decyzją. Czasem wypada zainwestować w dwa pojemniki, dzięki temu ten pozostający pusty będzie można oczyścić a w razie czego pozostanie jako awaryjny. Warto sprawdzić, czy pojemniki na śmieci mają solidną pokrywę, dzięki której będziesz mógł zamknąć pojemnik, tym samym powodując brak możliwości rozprzestrzeniania się nieprzyjemnego zapachu. Pokrywa jest także konieczna do ochrony przed grasującymi zwierzętami, które mogą chcieć pobuszować w odmętach nieczystości . A jak to się może skończyć, każdy wie.


plastikowy pojemnik z dodatkowym deklem ułatwiającym dostęp

Wybierając kubeł na śmieci warto sprawdzić, czy ma on na spodzie system kół i prowadnic oraz czy jest przystosowany do opróżniania go automatycznie przez śmieciarkę. Wszelkie udogodnienia techniczne pozwolą w szybki sposób wystawić kosz poza ogrodzenie, a osobom wywożącym śmieci pozwolą bez trudu opróżnić jego zawartość.

Chcąc mieć dobry kosz na śmieci, warto sprawdzić, czy jest on wyposażony w dolny odpływ, który pozwoli sprawnie umyć pojemnik i  stworzy ujście płynów. Niezwykle istotnym jest utrzymanie pojemników w czystości. Gromadzone resztki jedzenia bardzo szybko wygenerują nieprzyjemny zapach, nawet jeśli wynoszone śmieci są spakowane w worki – nie daje to gwarancji zachowania wnętrza pojemnika w czystości. Warto oto zadbać!

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że segregowanie śmieci jest obecnie absolutna koniecznością. Ziemia tonie w śmieciach i nawet jeśli jest to większym problemem na drugiej półkuli, to warto zadbać o odpowiednie traktowanie odpadów na swoim własnym podwórku. Jeśli segregujesz śmieci, to do osobnych pojemników zbierasz odpady zmieszane, opakowania szklane, tworzywa sztuczne, papier i tekturę. Pojemniki na segregowane odpady są w różnych kolorach i musisz o tym pamiętać urządzając przy swoim gospodarstwie domowym. Prócz koloru, pojemniki różnią się także właściwościami, na przykład pojemniki na odpady bio mają specjalne ruszty, które oddzielają ciała stałe od płynów, a także często perforacje boczne.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Fajne są teraz rozwiązania do kuchni. Kosze podzielone np. na 3 komory, na plastik, szkło, mieszane czy np. papier. Od razu segregujemy wyrzucając śmieci i dbamy o środowisko. Do tego można takie rozwiązanie zaplanować już na etapie projektowania kuchni, więc podwójna korzyść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here