Spis treści artykułu:
Wiszące lampy w stylu industrialnym
Dziś nie musisz szukać używanych lamp pamiętających lata świetności fabryki – na rynku jest spory wybór kloszy, które doskonale sprawdzą się w mieszkaniu urządzonym w industrialnym stylu. Wyróżnia je materiał użyty do produkcji – najczęściej jest to stal, aluminium czy miedź. Dodatkowo producenci wykorzystują różne metody postarzania, dzięki czemu lampy wyglądają tak, jakby były eksploatowane przez dłuższy czas.
Styl industrialny wyróżnia się minimalizmem, ale jednocześnie jest funkcjonalny. Oprócz wiszących lamp możesz wykorzystać także stylowe lampy podłogowe.
Duże, metalowe zegary
Chciałbyś mieć zegar ścienny w salonie lub kuchni? Wybierz model, który wpisze się w industrialną koncepcję – duży (np. o średnicy 50 cm), masywny i oczywiście wykonany z metalu lub drewna i metalu. Taki zegar będzie świetnie komponował się zarówno z imitacją czerwonej cegły, jak i ścianą pomalowaną na biało. Co więcej, będzie on przykuwał uwagę, dzięki czemu stanie się centralną ozdobą pomieszczenia.
Zegary w industrialnym stylu nie zawsze mają cyfry w kolorze czarnym – popularne są też cyfry rzymskie w kolorze złotym. Ta druga wersja to sposób, aby przełamać stonowane barwy otoczenia.
Stary lub postarzany stolik kawowy
Salon odgrywa szczególną rolę w każdym mieszkaniu – to właśnie tu toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Przydatnym meblem w tym pomieszczeniu będzie stolik kawowy. W loftach często można znaleźć stoliki, do wykonania których użyto starej szpuli kablowej. Nie masz możliwości samodzielnego stworzenia takiego mebla? Kup stolik z drewnianym blatem i metalowymi nogami.
W stylu industrialnym znajdziesz stoliki o różnych kształtach – kwadratowe, prostokątne czy okrągłe. Możesz też zdecydować się na stolik z nietypowymi, przykuwającymi uwagę nogami.
Płytki imitujące cegłę i plakaty na ścianę
Kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego? Deweloperzy w Warszawie i wszystkich pozostałych miastach Polski dają klientom duże możliwości aranżacyjne, gdyż najczęściej mieszkania oddają do użytku w stanie deweloperskim. Możesz zatem zdecydować się na rozwiązania w typowo loftowym stylu, np. położyć na wybranej ścianie (lub tylko jej fragmencie) płytki cegłopodobne czy tapetę imitującą beton.
Jeżeli zdecydujesz się na powyższe rozwiązanie, kup również czarno-białe plakaty czy ilustracje. Takie dodatki doskonale sprawdzą się w industrialnie urządzonych pomieszczeniach.
Loftowe drzwi lub szklana ścianka
W loftach nie brakuje przestrzeni i z reguły jest ona otwarta – strefy są wyznaczane zmianą materiałów czy barw. Jeżeli jednak chcesz odgrodzić niektóre pomieszczenia od innych (np. gabinet od salonu), zdecyduj się na loftowe, przeszklone drzwi lub szklaną ściankę. To rozwiązanie stosowane w dawnych fabrykach, gdzie istniała konieczność odseparowania pomieszczeń o zastosowaniu biurowym od hali produkcyjnej.
Dziś loftowe drzwi dostępne są w różnych wymiarach i z różnymi układami szprosów. Możesz też zamówić drzwi otwierane standardowo, przesuwne lub rozsuwane – zgodnie z własnymi potrzebami.