Poddasze niewątpliwie jest przestrzenią atrakcyjną pod względem wizualnym, jednak może stanowić pewne trudności podczas urządzania. Wszystko to ze względu na liczne skosy i elementy więźby dachowej, takie jak belki i słupy. Tego typu wnętrza świetnie nadają się na przytulne sypialnie połączone z niewielkimi łazienkami.
O ile jednak urządzenie przestrzeni przeznaczonej do spania nie powinno być problemem, o tyle, w przypadku tego typu łazienki może nie być tak łatwo. Aby sprostać przedsięwzięciu, konieczne jest zrozumienie, że nie zmienimy położenia ścian, dlatego właśnie do nich powinien być dostosowany wystrój. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, aby łazienka na poddaszu była stylowa i jednocześnie funkcjonalna.
Jak kształt dachu wpływa na sposób aranżacji łazienki?
Projekt łazienki na poddaszu w głównej mierze zależy od kształtu dachu, stopnia jego nachylenia oraz wysokości ścian kolankowych. Ściany kolankowe to to ściany poddasza, które stoją na stropie ostatniej kondygnacji i biegną wzdłuż połaci dachowej. To właśnie od ich wysokości zależy, czy będziemy mogli postawić przy nich wannę lub niewielką komodę.
Ponadto, warto zwrócić uwagę na to, czy nasz dach jest jednospadowy, dwuspadowy, czy może aż czterospadowy. Konstrukcje te są trudne w aranżacji, na przykład ze względu na brak ścianek kolankowych. Ponadto, warto pamiętać, że im więcej załamań dachu, tym trudniej o ergonomiczną aranżację. Często spotykane są także konstrukcje mansardowe, czyli inaczej mówiąc, dwukondygnacyjne. Pod takim dachem przeważnie rozciąga się spora przestrzeń, dzięki której łazienka tego typu może zostać wyposażona nawet w kabinę prysznicową i wysokie meble.
Łazienki na poddaszu – wanna czy kabina prysznicowa?
Wydawać by się mogło, że jedynym rozwiązaniem w tego rodzaju pomieszczeniach jest zamontowanie wanny. Okazuje się jednak, że możliwe jest również wstawienie kabiny prysznicowej. Jest to jednak uwarunkowane konstrukcją dachu i jego wysokością. Projektanci najczęściej radzą, aby kabinę umieszczać w miejscu, gdzie sufit osiąga wymiar najbardziej zbliżony do tego „standardowego”.
Łazienka na poddaszu może także zostać wyposażona w kabinę typu „walk in”, czyli taką, która posiada odpływ w podłodze, przez co jest znacznie niższa niż te posiadające brodzik. Jest to proste i nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się praktycznie pod każdym dachem.
Wanna zawsze znajdzie dla siebie miejsce!
Jeśli jednak bardziej cenimy sobie wygodę i długie kąpiele w gorącej wodzie, warto rozważyć opcje wstawienia wanny. Jeśli ściany kolankowe mają odpowiednią wysokość, czyli ponad 150 cm, wannę śmiało możemy umieścić obok nich. Jest to komfortowy wymiar, który daje gwarancję, że biorąc kąpiel nie zaliczymy bliskiego spotkania ze znajdującym się nad głową skosem.
W sytuacji, kiedy wspomniana ściana jest zbyt niska, najlepszym wyjściem będzie wanna wolnostojąca. Jest to rozwiązanie, które w ostatnim czasie zyskuje sporą popularność, ze względu na funkcjonalność i elegancki wygląd. Warto jednak pamiętać, aby wymiar wanny był proporcjonalny do wymiaru, w jakim została zaaranżowana łazienka.
Łazienka na poddaszu – gdzie umieścić bidet i umywalkę?
Podobnie jak w przypadku kabiny prysznicowej, również tutaj wszystko zależy od wysokości ścianki kolankowej. Aby z powodzeniem umieścić na niej bidet lub muszlę ustępową, powinna ona osiągać wysokość minimum 110 cm. Jeśli skos nie jest zbyt ostry, można również zamontować umywalką lub niewielkie i funkcjonalne półki. W takim miejscu możliwe jest również umieszczenie pralki lub ewentualnie inne urządzenia (suszarka?). Warto jednak przed zakupem sprawdzić jej dokładne wymiary, aby mieć pewność, że zmieści się pod załamaniami połaci dachowych – projekt musi być więc wykonany starannie, aby zawierał dobrze wymierzone elementy.
Łazienka na poddaszu to miejsce, gdzie wiele zależy również od ustawienia okna połaciowego. Umieszczenie pod nim bidetu lub muszli ustępowej zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Świetnie natomiast sprawdzi się toaletka umiejscowiona w jego okolicy. Taki rozkład umożliwi perfekcyjne wykonanie makijażu przy świetle dziennym oraz swobodne otwieranie i zamykanie okna. Na ściance pod nim najlepiej umieścić niewielkie półki lub pozostawić tę przestrzeń niezagospodarowaną.
Jakie meble do naszej łazienki?
Współcześni projektanci dwoją się i troją, aby w każdym wnętrzu istniała możliwość aranżacji zgodnej z gustem i wymaganiami klienta. Mimo, iż łazienka na poddaszu rządzi się swoimi prawami, wiele rozwiązań z tradycyjnych pomieszczeń można z powodzeniem do niej przenieść. Dotyczy to między innymi stylowych komód w różnych rozmiarach oraz półek, które można powiesić nawet na ściankach kolankowych. Jeśli dysponujemy sporą przestrzenią, warto rozważyć opcje dekoracyjnych puf, szezlongów oraz niewielkich toaletek. Najważniejsze jest jednak, aby wystrój salonu kąpielowego był utrzymany w jednym stylu a całość współgrała ze sobą.
Co z małymi łazienkami tego typu?
W łazienkach o mniejszych wymiarach konieczne jest zastosowanie rozwiązań niestandardowych. Stwarzają one możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni, a przy tym są funkcjonalne i dobrze się prezentują. Mowa tutaj między innymi o wnękach, które wykute w ściankach kolankowych mogą z powodzeniem zastąpić regał na kosmetyki. Małe łazienki to konieczność zagospodarowania każdej przestrzeni, dlatego warto wykorzystać wszystkie ścianki i wnęki. Projekt takiego pomieszczenia jest dużo bardziej wymagający mimo tego, że jego rozmiar jest mniejszy.
Jak rozwiązać problem nieregularnych ścian i skosów?
Jak wspomnieliśmy na samym początku, wiele zależy od kształtu dachu oraz rozmiarów ścianek kolankowych. Łazienka na poddaszu to miejsce, gdzie świetnie sprawdzą się meble robione pod dokładny wymiar. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że cała przestrzeń zostanie maksymalnie wykorzystana, a zakupiony sprzęt na pewno się zmieści. Co więcej, takie rozwiązanie jest możliwe również w przypadku szklanych kabin prysznicowych. Zamawiając je na wymiar możemy wybrać dowolne miejsce w łazience, do którego zostaną one dostosowane, a przy tym zadbamy o niebanalny, dobrze skrojony design.
Gotowe aranżacje łazienek – zobacz projekt, który Cię urzeknie:
Zobacz więcej o łazienkach: aranżacje łazienki
Nieszablonowe produkty: ceramika do łazienki
Polecam wanny wolnostojące. Optycznie łazienka nie jest „zagracona”, łatwa w utrzymaniu czystości.
Bardzo ciekawy styl, taki dość nowoczesny z nutką klasyki :) Jak dla mnie bomba !